Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Test kamer do auta: opravdu dobrá není žádná

aktualizováno  12. listopadu 12:00
Německý automotoklub ADAC a časopis pro počítačovou techniku c’t testovaly devět palubních kamer. Výsledek: sedm z testovaným kamer dostalo známku „uspokojivé“, dvě pouze „dostačující“.

Jedete si v klidu na výlet, když znenadání auto před vámi na fleku zastaví. A protože mu nefungují brzdová světla, nestihnete dobrzdit a skončíte v jeho kufru. Auta jsou dost potlučená, takže ve změti plechu už nikdo nedokáže, že světla byla skutečně nefunkční. Nikdo, kromě vaší palubní kamery, která vše nahrávala. A záznam samotné srážky – od krizového brzdění až do nárazu – uložila do speciálního souboru, který poslouží i jako důkaz u soudu.

Záznam pořízený palubní kamerou za jízdy v autě může v případě nehody poskytnout důkazní materiál podobně jako černá skříňka v letadle. Jejich použití je ovšem z pohledu ochrany dat poněkud sporné. Záleží totiž na tom, zda je kamera využívána trvale, nebo jen při konkrétní příležitosti.

Test kamer do auta

Německý automotoklub ADAC ve spolupráci s časopisem c’t testoval devět kamer. Hodnotil obsluhu, kvalitu obrazu a chování při srážce. Test skončil tristním výsledkem. Z devíti exemplářů nedostal ani jeden jedničku, dokonce ani dvojku,  nejlepší známkou byla průměrná trojka, tedy pouze „uspokojivý“ výsledek. Dvě kamery se pak musely spokojit se čtyřkou. A tedy i s označením „nelze doporučit“.

V případě standardní jízdy kamery zaznamenávají situaci před autem a nahrávku průběžně ukládají na paměťovou kartu a ve chvíli, kdy je plná, záznam přemažou. Jakmile ovšem senzory kamery zjistí prudké zpomalení auta nebo nezvyklou změnu směru, začnou ukládat záznam do „nesmazatelné“ sekce, aby mohl být použit coby důkaz při řešení nehody.

Německý spolkový soud sice nedávno rozhodl, že záznam z palubní kamery může před soudem sloužit jako důkaz – ovšem pouze v případě, že kamera nenatáčí nepřetržitě a nejsou porušena práva na ochranu soukromí třetích osob. Všechny testované kamery ovšem v původním továrním nastavení filmovaly nepřetržitě. Data se ukládají na SD kartu a podle velikosti karty se dříve či později přepisují. Při srážce nebo při prudkém krizovém brzdění reagují senzory a v ideálním případě je zaznamenám a uložen průběh nehody. Dvě z testovaných kamer (Blackvue a iTracker) ovšem nedokážou rozpoznat srážku a zaznamenané údaje se daly jen obtížně zabezpečit.

ADAC zkoumal schopnost automatického záznamu při krizovém brzdění a výhybném manévru ve třech různých rychlostech od 30 do 100 km/h. K tomu jsou kamery vybaveny speciálním senzorem přetížení. Jenže jak se ukázalo, ten ne vždy funguje. Čtyři kamery totiž vůbec „nehodu“ nenahrály. A nakonec ve zkušebně v Landsbergu absolvovala každá z devíti kamer crashtesty, simulující čelní náraz v rychlosti 64 km/h (na speciálním vozíku, ne ve skutečném autě).

Aby kamera správně fungovala, musí mít robustní dílenské zpracování, systém uchycení na čelní sklo, nastavení sklonu a jeho zafixování. To je zvlášť důležité v okamžiku nárazu, kdy měly problémy všechny kamery, připevňované přísavkou na čelní sklo. Při havárii se objektiv otočil a natáčel jenom oblohu nebo strop haly. V konečném hodnocení to znamenalo snížení o jeden stupeň. Proto také pouze jediná kamera dostala za tuto disciplínu trojku, zbytek čtyřky a pětky. Většina držáků náraz nezvládla, při nehodě by tak mohly zranit posádku – například Garmin nekontrolovaně létal kabinou.

Test však řešil také obtížnost montáže do auta a výbavu přístroje, ceně dal jen desetiprocentní váhu. Tři testované kamery se v Česku oficiálně nenabízejí, ale lze je bez problémů koupit na portálech typu eBay nebo Amazon. Jejich ceny proto uvádíme v eurech.

Ani s kvalitou obrazu nebyli hodnotitelé ADAC spokojeni – nejlepší udělenou známkou byla trojka. Rozlišení záznamu by podle nich mělo být vyšší.

I co se týče kvality obrazu, je u všech modelů co zlepšovat. Rušivě působí i kabel volně visící z horního okraje kamery k zapalovači a někdy je i na záznamu. ADAC v tomto případě doporučuje odborné zabudování kamery a napájení vést kolem okna pod palubní deskou.

Kamery, které by měly pomáhat jako důkaz při nehodě, tedy mají spoustu chyb. Ty, které fungovaly v kritických situacích, jako Apeman C450, nahrávaly neuspokojivá videa. Ty, které měly kvalitu obrazu dobrou, jako ITracker mini0906, selhaly při detekci nehody. Navíc nedokážou nahrát spousty nebezpečných situací, jejich záběrový úhel je příliš úzký. Ani noční záznamy se většině nedaří, registrační značky nejsou čitelné.

ADAC vyzývá výrobce, aby kamery koncipovali technicky tak, že budou spolehlivě ukládat data pouze při relevantních příležitostech. Zároveň je třeba ujasnit způsob ukládání záznamů z právního hlediska: „Momentálně není jasné, jak dlouho se smí filmovat a jak dlouho se smí záznamy ukládat. Nejlepší by bylo, kdyby zákonodárci jasně stanovili, které záznamy jsou v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů,“ vysvětluje Christian Reinicke z německého ADAC.

Test kamer do auta
Modelcenavýbavaobsluhaobraznárazznámka
podíl na hodnocení10%10%20%30%30%100%
DMAX Full HD Dash1400 Kč43333
iTracker mini0906*160 eur33353
Garmin DashCam 554800 Kč32443
Rollei CarDVR-318 3000 Kč32343
Apeman Dashcam C450*45 eur42443
Blackvue DR750S-1CH8300 Kč32353
Transcend DrivePro 230 2900 Kč3344 3
TrueCam A7S 3000 Kč3245 4
Navgear VGA-DashCam*17 eur42554
* neprodává se v Česku, ostatní ceny nejnižší v internetovém obchodě k 15. 10. 2018

Vyjádření výrobce TrueCam

Doplněno 12. listopadu 2018

Jako výrobce autokamer TrueCam se musíme ohradit proti způsobu testování funkčnosti autokamer prezentovaném v testu sdružení ADAC. Stojíme si plně za kvalitou našich výrobků a uvedené informace v testu jsou zavádějící a poškozující jak naši značku, a ostatní výrobce, tak i celý trh. Naše společnost proto vede v Německu právní jednání ve snaze ty to nedostatky odstranit, případně napravit.

Rádi bychom dementovali některá vyjádření a vzniklé nesrovnalosti uvedli na pravou míru: 

- Chování kamery při nárazu – recenze tvrdí, že otočení kamery po nárazu směrem nahoru znemožní nahrát dopravní nehodu, čili důkaz je nepoužitelný, což není pravda. Kamera zaznamená veškeré potřebné důkazy před samotným nárazem. Samotný náraz a chování kamery po nárazu nemá vliv na prokázání skutečností související s případnou dopravní nehodou a určením viníka dopravní nehody.

- Recenze kritizuje, že se kamera při nárazu ohnula. Upevněné kamery je ale věcí odborné montáže a dostatečného utažení všech komponentů. V našich testech kamera při použití síly nevykazuje problémy   

- Montáž gumovou příchytkou, která byla v testu použita, je pouze pro dočasné použití a díky vibracím může zhoršovat kvalitu obrazu. Proto je vždy doporučena montáž napevno pomocí dodané oboustranné 3M pásky, která zajistí jak kvalitu obrazu, tak i stabilitu kamery. Toto fixní upevnění kamery ovšem nebylo v testu použito.

- Hodnocení kvality obrazu je velmi subjektivní. V tomto je test od ADACu velmi zavádějící, jelikož nesrovnává kamery stejné cenové úrovně, a tedy ani kvalit. Cena se samozřejmě odráží v technologické úrovni použité elektroniky, senzorů, optiky a snímacího čipu. To všechno má vliv na výslednou kvalitu videozáznamu a záleží ještě na konkrétním nastavení kamery. Jsme přesvědčeni, že nebyla obrazovému nastavení kamery věnována dostatečná pozornost a následně byl v testu obraz označen jako průměrný až dostačující. Paradoxně přední německý odborný časopis Computer Bild některé z kamer, uvedených v testu ADAC, staví na čelní pozice a hodnotí je velice kladně, a to i z pohledu obrazu. 

Celkově vzato tento test není dobrý a tak ani test publikovaný na serveru Auto.iDNES.cz který byl převzatý od ADACu a časopisu C’t, nepovažujeme za vypovídající o skutečném stavu autokamer na českém trhu.  

Jediné, co na zveřejněném testu na stránkách ADAC a Auto.iDNES.cz vnímáme pozitivně, je snaha o obecnou informovanost trhu v segmentu autokamer, poukazování na jejich důležitost v dnešním divokém světě na silnicích a také snahu mít na trhu co nejlepší výrobky za dostupnou cenu pro co nejširší spektrum zákazníků. V tomto směru se značka TrueCam snaží vždy připravovat nové kamery s novými funkcemi a novými technologiemi, které jsou za dostupnou cenu a přináší ověřenou kvalitu a spolehlivost.

Autoři:
  • Nejčtenější

Test prodejců aut: Za hvězdy, exoty i nuly. Ani milion nezaručí respekt

26. dubna 2024

Premium I když automobilky odvážně plánují strategie, jak si podmaní české zákazníky, takříkajíc skutek...

Tatra má nejmladšího šéfa vývoje v historii, třicetiletého veteránistu

23. dubna 2024

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovenská superstar Kabaň namaluje auta pro Číňany. Dohlédne i na tvary MG

23. dubna 2024

Premium Na otázku, co bude s designérem Jozefem Kabaněm poté, co skončil v odkladišti stylistů Volkswagenu...

Exota z bazaru se není třeba bát, SsangYong Korando postavili festovně

22. dubna 2024

Premium Když se řekne SsangYong Korando, mnoho lidí sice ví, že je to nějaké auto, ale vlastně ani nevědí,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VW chystá restart v Číně. Nový koncept jsme prozkoumali jako jediní na světě

24. dubna 2024

Exkluzivně Andreas Mindt, obrovský sympaťák a nadšený autař s šéfdesignérskou tužkou značky Volkswagen obchází...

Europoslanci schválili lepší vymáhání pokut za dopravní přestupky v zahraničí

26. dubna 2024

V Evropské unii by měla fungovat lepší spolupráce mezi členskými státy při vymáhání pokut pro...

Toyota slaví, je novou dvojkou českého trhu

26. dubna 2024

Domácí automobilka Škoda Auto je prakticky neotřesitelnou jedničkou českého trhu s novými...

Test prodejců aut: Za hvězdy, exoty i nuly. Ani milion nezaručí respekt

26. dubna 2024

Premium I když automobilky odvážně plánují strategie, jak si podmaní české zákazníky, takříkajíc skutek...

První jízda novou Dacia Duster. Odolný klasik dostal místo dieselu hybrid

25. dubna 2024

Dacia Duster prošla ve třetí generaci výraznou proměnou. I přes citelné změny v ceníku a nabídce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...