Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Parkování v evropským městech ­- risk se nevyplácí

  14:42aktualizováno  14:42
Kvůli nákupům a také pod heslem "ukázat dětem" vyrážejí české rodiny autem do velkých měst okolních států. Nastává však problém, kde zaparkovat a za kolik. Je to skutečně problém? A bude parkovné výraznou položkou v cestovním rozpočtu? Zjistit nejen ceny, ale i případné pokuty a místní zvyklosti vyjeli redaktoři MFD do Vídně, Mnichova, Bratislavy a Vratislavi.
Vídeň je přísná

Centrum města je určeno především chodcům. Zastavit úplně uprostřed mohou leda ti, kdo tu bydlí, a pak ještě pošťák a popeláři. Pro auta "zvenku" je myslitelné zaparkování pouze po zakoupení parkovací karty, ale ta zaručí odstavení auta nejdéle na 1,5 hodiny. Zbytečně drahé je nechat vozidlo v podzemní garáži, ze které je na pěší zónu tři minuty. Nejvýhodnější je nechat auto někde mezi periferií a centrem, kde lze na hlavních tazích potkat dostatek odstavných ploch P+R a dojet pohodlně tramvají. Pro hazardéry parkující "načerno" moc dobré podmínky nejsou. V ulicích neustále pátrají "parkovací šerifové", kteří mají z vybraných pokut podíl a jsou nemilosrdní. Ještě dražší je odtah. Nezaplacení pokuty navíc může zkomplikovat příští cestu do Rakouska.

Mnichov neprůjezdný

Mnichov je v současné době dosti rozestavěným městem. Rekonstruují se i mnohé silnice, dopravní omezení začínají hned za sjezdem z dálnice číslo devět, po které přijíždí i většina lidí z Česka. Proto je dobré uposlechnout výzvy na světelné tabuli a odbočit několik kilometrů před koncem dálnice na některé z parkovišť systému P+R. Pokud budete tvrdošíjně trvat na cestě autem až do centra, čeká vás téměř s určitostí pomalé popojíždění v kolonách a ještě obtížnější hledání místa k zaparkování v krátkodobé placené zóně. Ve všední den se obvykle (pokud se zrovna nekoná žádný sportovní podnik) dá dobře zaparkovat na rozsáhlém parkovišti v olympijském parku poblíž stadionu a televizní věže. Celodenní parkovné stojí dvě a půl eura.

Bratislava je drahá

Před lety naše druhé hlavní město zažívá dnes podobný parkovací chaos jako třeba Praha. Nejnepříjemnější ze všeho je nejprve přikázaná rychlost 30 km v hodině pro celé centrum. Další nemilá věc je neskrývaná snaha některých lidí v obsluze parkoviště co nejvíce vydělat. Snadno prý lze natrefit na výběrčího, který řekne: Pustím vás, ale dáte mi 200 na ruku! Jinak mám plno. Další drahá místa pro stání auta jsou třeba u hotelů. Ovšem je třeba počítat se sazbami kolem čtyřiceti korun za hodinu nebo někde i s dvacetikorunou za pouhou čtvrthodinu a to už turistický výlet do slovenské metropole hořkne. V Bratislavě úplně chybí záchytná plocha na okraji města, a tak použitelné doporučení je chatrné: nechat vůz na okrajovém sídlišti a dojet hromadnou dopravou. Nenechávat ale v takto ponechaném voze prakticky nic, hrozba vykradení vozu totiž vůbec není zanedbatelná!

Vratislav má výběrčí

V centru polské Vratislavi (Wroclaw) se vám pravděpodobně nemůže stát, že byste nezaplatili za parkování. Výběrčí parkovacích poplatků jsou totiž doslova na každém rohu, a jakmile vidí auto vjíždějící na volné parkovací místo, hned se k němu vrhají a inkasují. Za každých dvacet minut se platí (předem) jeden zlotý. Také při odjíždění výběrčí kontrolují, zda jste nepřekročili zaplacenou dobu. Výběrčí jsou tu nyní místo parkovacích automatů - město tak bojuje s vysokou nezaměstnaností. Má to výhodu i v tom, že tito lidé jsou na rozdíl od plechových skříněk schopni podat informaci například o tom, kde je nejbližší směnárna. Mimo centrum lze parkovat obyčejně zdarma i na chodnících. "Platí však pravidlo, že pro chodce musí zůstat nejméně půldruhého metru místa," informují znalci místních poměrů. Kromě toho lze parkovat i v nově vznikajících podzemních garážích nákupních center. První hodina tu bývá obyčejně zdarma.

KDE A ZA KOLIK???
Vídeň
Nejvýhodnější parkování: parkoviště P+R za € 2,50 za den

Parking v centru: podzemní garáž 4 hodiny za € 17.
Pokuta za špatné parkování: € 21, odtažení a pokuta € 200.
Bratislava
Nejvýhodnější parkování: zdarma na okrajovém sídlišti

Parking v centru: až 80 Sk za hodinu nebo za úplatek
Pokuta za špatné parkování: botička za 2000 Sk, odtah za 3600 Sk.
Mnichov
Nejvýhodnější parkován P+R 2,50 za den.
Parking v podzemních garážích v centru 1,50 - 2 za hodinu, parkování na ulici v kurzparkzone od 0,50 za hodinu
Pokuta za špatné parkování: 10 - 40.
Vratislav
Nejvýhodnější parkování: zdarma i na chodníku kdekoli mimo centrum.
Parking v centru: na ulici za jeden zlotý za každých započatých dvacet minut
Pokuta za špatné parkování: od 100 zlotých výše.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Ignorování blokového čištění přijde draho, za odtah dáte až čtyři tisíce

Na čištění komunikací v Praze-Vršovicích upozorňují přenosné dopravní značky....

Stále více majitelů aut v Praze zapomíná přeparkovat své vozidlo při blokovém čištění komunikace. Z informací Technické...

Nohu z plynu! Policie bude ve středu měřit na každém rohu, víme kde

(Ilustrační snímek)

Policisté budou ve středu 18. dubna měřit rychlost na stovkách míst v celé České republice, která vybrali občané....

Kamufláž, která nefunguje: nálepky na SPZ proti radarům jsou vyhozené peníze

Facebookové stránky nabízejí polep na SPZ proti radaru, po osvícení bleskem...

Přelepte, posprejujte SPZ a zákon vás nedohoní. Internet je plný tipů, jak bez rizika zakrýt registrační značku, aby ji...

Najdete na iDNES.cz