Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Parkoviště P&R: nejdražší je Ženeva, Praha mezi nejlevnějšími

aktualizováno 
Přes 40 eur stojí denní parkování na nejdražším záchytném parkovišti P&R v Ženevě. Nejméně se platí za odstavení auta ve slovinské Lublani.

Parkoviště Park and Ride

Studie instituce Euro Test, která sdružuje autokluby z jednotlivých evropských zemí, se zaměřila na parkoviště se zkratkou P&R (Park and Ride) ve velkých městech.

Odstavné plochy na krajích měst u stanic metra provozují evropské metropole různě. Například Praha nenabízí řidičům na rozdíl od většiny měst parkování zdarma, ale na druhou stranu patří poplatky v českém hlavním městě na záchytných parkovištích k nejnižším v Evropě. 

park and ride

Systém záchytných parkovišť umístěných na okraji města v těsném sousedství stanice veřejné hromadné dopravy. Dojíždějící tak mohou zaparkovat svůj automobil a pokračovat v cestě do centrálních částí města hromadnou dopravou. Ve většině případů parkoviště park & ride využívají výhodného napojení na kolejovou dopravu, která je v městském prostředí často rychlejší než jízda automobilem.

Zdroj: suburbanizace.cz

Studie porovnala 22 měst. "Vybraná města nyní nabízejí přes 80 tisíc parkovacích míst P&R v blízkosti centra města, do kterého se dá snadno dojet hromadnou dopravou," uvádí ke studii na internetových stránkách rakouského autoklubu Willy Matzke. Záchytné odstavné plochy se hodí nejen těm, kteří každodenně dojíždějí do metropolí za prací, ale také turistům.

Kdo vyrazí na návštěvu Berlína, Hamburku, Kolína nebo Lucemburku, může se spolehnout, že narazí skoro jen na bezplatná místa za značkou s písmeny P&R. Také Budapešť, Helsinky nebo Oslo většinou parkovné neúčtují. Nejvíce parkovacích míst zdarma má Hamburk, kde bez zaplacení na stanovištích P&R zaparkuje 9 400 aut.

Parkování P&R počet míst zdarma maximální cena za den parkování (v eurech)
Hamburk 9 409 5,20
Köln 5 570 6,40
Berlín 4 947 5,60
Lucemburk 4 116 3,00
Helsinky 2 908 6,40
Budapešť 2 682 3,00
Oslo 2 330 24,19
Paříž 1 700 15,70
Mnichov 1 120 6,10
Sheffield 750 4,49
Řím 260 5,00
Vídeň 0 6,40
Stockholm 0 10,89
Praha 0 2,57 (včetně jízdenky)
Lublaň 0 1,00
Ženeva 0 40,59
Amsterdam 0 6,00
Zdroj: ADAC

Naproti tomu Praha, Vídeň, Stockholm i Ženeva vybírají na tomto typu parkovišť vždy poplatky. A většinou se platí také v Mnichově a Římě.

EuroTest ještě doplňuje, že čím blíže je parkoviště centru města, tím bývá dražší. Důkazem je Ženeva, kde se platí i přes 40 eur za celodenní stání.

Nejvíce parkovišť P&R má mezi porovnávanými městy Řím. Jeho 31 záchytných ploch pojme 13 tisíc aut. Zato Lublaň má jen jedno takové parkoviště a na něm 217 míst.

Pražská parkoviště P&R jsou většinou u stanic metra. Za den stání se na nich platí 10 korun, navíc mohou řidiči zakoupit zvýhodněnou přestupní zpáteční plnocennou jízdenku za 40 korun. Její platnost odpovídá dvěma přestupním jízdenkám v ceně 26 korun. MAPA OBSAZENOSTI PRAŽSKÝCH PARKOVIŠŤ P&R zde

Autor:Nejčtenější

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...

Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

Další z rubriky

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

OBRAZEM: Modelky autosalonu Ženeva. Letos možná naposledy

Hostesky Ženeva

Zářící úsměvy, svůdné pohledy, ladné křivky. Kořením autosalonů bývaly krásné dívky. S tím je konec. Firmy reagují na...

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Najdete na iDNES.cz