Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Parkoviště P&R: nejdražší je Ženeva, Praha mezi nejlevnějšími

aktualizováno 
Přes 40 eur stojí denní parkování na nejdražším záchytném parkovišti P&R v Ženevě. Nejméně se platí za odstavení auta ve slovinské Lublani.

Parkoviště Park and Ride

Studie instituce Euro Test, která sdružuje autokluby z jednotlivých evropských zemí, se zaměřila na parkoviště se zkratkou P&R (Park and Ride) ve velkých městech.

Odstavné plochy na krajích měst u stanic metra provozují evropské metropole různě. Například Praha nenabízí řidičům na rozdíl od většiny měst parkování zdarma, ale na druhou stranu patří poplatky v českém hlavním městě na záchytných parkovištích k nejnižším v Evropě. 

park and ride

Systém záchytných parkovišť umístěných na okraji města v těsném sousedství stanice veřejné hromadné dopravy. Dojíždějící tak mohou zaparkovat svůj automobil a pokračovat v cestě do centrálních částí města hromadnou dopravou. Ve většině případů parkoviště park & ride využívají výhodného napojení na kolejovou dopravu, která je v městském prostředí často rychlejší než jízda automobilem.

Zdroj: suburbanizace.cz

Studie porovnala 22 měst. "Vybraná města nyní nabízejí přes 80 tisíc parkovacích míst P&R v blízkosti centra města, do kterého se dá snadno dojet hromadnou dopravou," uvádí ke studii na internetových stránkách rakouského autoklubu Willy Matzke. Záchytné odstavné plochy se hodí nejen těm, kteří každodenně dojíždějí do metropolí za prací, ale také turistům.

Kdo vyrazí na návštěvu Berlína, Hamburku, Kolína nebo Lucemburku, může se spolehnout, že narazí skoro jen na bezplatná místa za značkou s písmeny P&R. Také Budapešť, Helsinky nebo Oslo většinou parkovné neúčtují. Nejvíce parkovacích míst zdarma má Hamburk, kde bez zaplacení na stanovištích P&R zaparkuje 9 400 aut.

Parkování P&R počet míst zdarma maximální cena za den parkování (v eurech)
Hamburk 9 409 5,20
Köln 5 570 6,40
Berlín 4 947 5,60
Lucemburk 4 116 3,00
Helsinky 2 908 6,40
Budapešť 2 682 3,00
Oslo 2 330 24,19
Paříž 1 700 15,70
Mnichov 1 120 6,10
Sheffield 750 4,49
Řím 260 5,00
Vídeň 0 6,40
Stockholm 0 10,89
Praha 0 2,57 (včetně jízdenky)
Lublaň 0 1,00
Ženeva 0 40,59
Amsterdam 0 6,00
Zdroj: ADAC

Naproti tomu Praha, Vídeň, Stockholm i Ženeva vybírají na tomto typu parkovišť vždy poplatky. A většinou se platí také v Mnichově a Římě.

EuroTest ještě doplňuje, že čím blíže je parkoviště centru města, tím bývá dražší. Důkazem je Ženeva, kde se platí i přes 40 eur za celodenní stání.

Nejvíce parkovišť P&R má mezi porovnávanými městy Řím. Jeho 31 záchytných ploch pojme 13 tisíc aut. Zato Lublaň má jen jedno takové parkoviště a na něm 217 míst.

Pražská parkoviště P&R jsou většinou u stanic metra. Za den stání se na nich platí 10 korun, navíc mohou řidiči zakoupit zvýhodněnou přestupní zpáteční plnocennou jízdenku za 40 korun. Její platnost odpovídá dvěma přestupním jízdenkám v ceně 26 korun. MAPA OBSAZENOSTI PRAŽSKÝCH PARKOVIŠŤ P&R zde

Autor:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Dávejte pozor, kde parkujete. Suchá tráva se může snadno vznítit

A Volkswagen Beetle scorched by a wildfire called the Carr Fire rests at a...

Louky a pole, které se v horkých suchých letních dnech využívají jako parkoviště při velkých akcích, se mohou za...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Počty nehod v ČR rostou, po zastaralých silnicích jezdí stále víc aut

Ilustrační snímek

Počty dopravních nehod v České republice rostou. Podle Národní strategie bezpečnosti silničního provozu by ale měly...

Najdete na iDNES.cz