Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Past na alkohol za volantem

  14:20aktualizováno  14:20
V severských zemích již nabízejí zámek zapalování s detektorem alkoholu. Prodejci nákladních automobilů Volvo nyní nabízejí jako výbavu na přání jediný schválený zámek zapalování s detektorem alkoholu Alcolock.

Přístroj byl otestován a schválen do provozu ve spolupráci se švédskými dopravními úřady. Ty dokonce navrhují, aby všechny těžké nákladní automobily ve Švédsku byly od letoška vybaveny tímto alcolockem, přestože stále k tomu neexistuje legislativa.

Jednoduché ovládání

Zámek se skládá z centrální jednotky s displejem, ruční jednotky s vyměnnými náustky a kabeláže. Patrick Bhanji, manažer švédské divize nákladních automobilů této značky, vysvětluje, jak se zámek s detektorem jednoduše ovládá: "Alcolock je propojen se startováním.

V případě, že se v dechu řidiče objeví alkohol, je startování na pět minut zablokováno a poté musí následovat další zkouška. Pokud však dojde k zablokování startéru, musí být vozidlo do týdne přistaveno do autorizovaného servisu k opětovnému nastavení systému. V opačném případě už nebude možné vozidlo nastartovat."

Prevence

Odhady říkají, že denně se na švédských silnicích pohybuje na 16 000 řidičů pod vlivem alkoholu. Mezi nimi jsou i šoféři nákladních aut, kteří vystavují okolí značnému nebezpečí.

Alkolock zabrání vyjet na silnici. Přístroj rovněž umožní dopravci identifikovat řidiče s potenciálními problémy s alkoholem. A tak nejen předchází nehodám, ale umožňuje dané osobě vyhledat včas a diskrétně pomoc.

Značný nárůst zájmu

"Přístrojem je vybaveno již na patnáct set vozidel," říká Bengt Allo, ředitel společnosti Alkolas i Skandinavien AB, zástupce kanadského výrobce zámku. V poslední době narůstá zájem o přístroj mezi švédskými dopravci, autobusovými společnostmi a taxislužbami.

"Naše dosavadní zkušenost je dobrá a přístroj je velmi spolehlivý. Pracuje při teplotách mezi -45 °C až 85 °C," říká. Cena za montáž zámku je 17 500 švédských korun, v přepočtu tedy méně než 1900 eur. I když se to zdá hodně, jako možnost zabránit nedozírným následkům je to ještě velmi levná pojistka.

Podle časopisu Globetrotter, čtvrtletníku společnosti Volvo Truck Czech


Cena za montáž zámku je 17 500 švédských korun, v přepočtu tedy méně než 1900 eur. I když se to zdá hodně, jako možnost zabránit nedozírným následkům je to ještě velmi levná pojistka.

Autoři:Nejčtenější

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....

Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

Motofotka týdne: Na dvou kolech se na pokryteckou korektnost nehraje

Krásky Motosalonu 2018

Na jarním motocyklovém veletrhu v Brně se zatím vliv současné opatrnické nálady neprojevil a mezi naleštěnými motorkami...

Nevěří Bosch elektromobilům? Zrušil investici do výroby baterií

Opel Ampera-e

Německý dodavatel autodílů chtěl investovat dvacet miliard eur a sliboval kompaktní 50kWh akumulátor. Teď svoje plány...

Další z rubriky

Automobilka Porsche prý zvažuje výrobu létajícího taxíku

Porsche Museum

Německý výrobce luxusních vozů Porsche zvažuje výrobu létajícího taxíku. Listu Automobilwoche to sdělil šéf prodeje...

TEST DNES: Úplné výsledky testu autolékárniček

Test autolékárniček

MF DNES otestovala třináct autolékárniček. Žádná není dokonalá a mnohé mají zásadní vady. Vítěznou lékárničku však...

TEST DNES: Rukavice a obvazy z autolékárničky jsou nefunkční, nůžky hned tupé

Test autolékárniček

Podle expertů má lidský život hodnotu 10 až 20 milionů korun. Kvalitní lékárničky, které mohou při nehodě zachránit...

Najdete na iDNES.cz