Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Past na alkohol za volantem

  14:20aktualizováno  14:20
V severských zemích již nabízejí zámek zapalování s detektorem alkoholu. Prodejci nákladních automobilů Volvo nyní nabízejí jako výbavu na přání jediný schválený zámek zapalování s detektorem alkoholu Alcolock.

Přístroj byl otestován a schválen do provozu ve spolupráci se švédskými dopravními úřady. Ty dokonce navrhují, aby všechny těžké nákladní automobily ve Švédsku byly od letoška vybaveny tímto alcolockem, přestože stále k tomu neexistuje legislativa.

Jednoduché ovládání

Zámek se skládá z centrální jednotky s displejem, ruční jednotky s vyměnnými náustky a kabeláže. Patrick Bhanji, manažer švédské divize nákladních automobilů této značky, vysvětluje, jak se zámek s detektorem jednoduše ovládá: "Alcolock je propojen se startováním.

V případě, že se v dechu řidiče objeví alkohol, je startování na pět minut zablokováno a poté musí následovat další zkouška. Pokud však dojde k zablokování startéru, musí být vozidlo do týdne přistaveno do autorizovaného servisu k opětovnému nastavení systému. V opačném případě už nebude možné vozidlo nastartovat."

Prevence

Odhady říkají, že denně se na švédských silnicích pohybuje na 16 000 řidičů pod vlivem alkoholu. Mezi nimi jsou i šoféři nákladních aut, kteří vystavují okolí značnému nebezpečí.

Alkolock zabrání vyjet na silnici. Přístroj rovněž umožní dopravci identifikovat řidiče s potenciálními problémy s alkoholem. A tak nejen předchází nehodám, ale umožňuje dané osobě vyhledat včas a diskrétně pomoc.

Značný nárůst zájmu

"Přístrojem je vybaveno již na patnáct set vozidel," říká Bengt Allo, ředitel společnosti Alkolas i Skandinavien AB, zástupce kanadského výrobce zámku. V poslední době narůstá zájem o přístroj mezi švédskými dopravci, autobusovými společnostmi a taxislužbami.

"Naše dosavadní zkušenost je dobrá a přístroj je velmi spolehlivý. Pracuje při teplotách mezi -45 °C až 85 °C," říká. Cena za montáž zámku je 17 500 švédských korun, v přepočtu tedy méně než 1900 eur. I když se to zdá hodně, jako možnost zabránit nedozírným následkům je to ještě velmi levná pojistka.

Podle časopisu Globetrotter, čtvrtletníku společnosti Volvo Truck Czech


Cena za montáž zámku je 17 500 švédských korun, v přepočtu tedy méně než 1900 eur. I když se to zdá hodně, jako možnost zabránit nedozírným následkům je to ještě velmi levná pojistka.

Autoři:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Vyrábět ferrari je zlatý důl, na tesle proděláte

Ferrari SP35

Rozdíly v zisku z prodeje těch nejluxusnějších vozů jsou obrovské. Zatímco Ferrari vydělává, Tesla a Bentley v roce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Autofotka týdne: První auťák má ve třech letech, jezdí s ním Newcastlem

Brit Keith Mitchell vyrobil pro svého tříletého syna funkční elektrickou...

Keith Mitchell z britského Newcastlu je otec roku: svému tříletému synovi Oscarovi postavil k narozeninám dokonalou...

Najdete na iDNES.cz