Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petr Fejk vozí na autě opice a nesnáší kožené sedačky

  13:56aktualizováno  13:56
Před pražskou zoologickou zahradou každý den stojí modrá Toyota Avensis kombi s kresbou poloopice s huňatým kožichem. Za volant tohoto auta usedá její ředitel Petr Fejk. Auto si nekupoval od roku 1997, kdy stojí v čele pražské zoo. „Vlastní vozidlo nemám. Používám služební i k soukromým účelům,“ vysvětluje.

Toyotu Avensis jste si vybral sám?

Nemůžu říct, že bych si ji vybral. Sponzor vysloví přání, v čem by chtěl, aby jezdil ředitel pražské zoologické zahrady. Já to pak připomínkuji. V podstatě mi na tom příliš nezáleží.

Jen jsem se snažil prosadit, aby to byl kombík. Taky jsem upozorňoval na to, abych nedostal příliš drahé auto s nadstandardní výbavou. Líbil by se mi třeba Land Cruiser, ale pro ředitele zoo se to nehodí.

Splňuje avensis vaše představy?

Jsem s ním spokojen. Předtím jsem měl čtyřdveřovou Toyotu RAV, která mi vzhledem k mému tíhnutí k terénním autů vyhovovala více, ale avensis je prostorově lepší. Jako správný ješitný muž bych si totiž chtěl pořídit velké a silné terénní auto. Tato kategorie vozů je ale mimo moje finanční možnosti. Kdybych si kupoval auto, mám tak na vůz střední třídy z bazaru.

Co si koupit ojeté, tedy levnější terénní auto?

I to by na mě asi bylo moc. Musíte si uvědomit, že jsem ředitel příspěvkové organizace, který je hodnocen podle platových tabulek. Navíc nemám vyřešené rodinné bydlení, a to je důležitější. Kdybych byl nyní nucen si jít koupit auto z vlastních prostředků, určitě by to bylo staré auto a určitě by to nebylo nic vysněného. Rozhodující by byla praktičnost.Jaká auta jste vystřídal?

Byl to Mitsubishi Colt dovezený ve velké porevoluční euforii z Belgie. Vystřídal ho z Nizozemska dovezený Austin Montego. Když se mi na něm něco rozbilo, měl jsem smůlu - nebyly náhradní díly. To jsem pak po republice sháněl vraky a doufal jsem, že ten potřebný kus najdu. Následovaly Peugeot 405 kombi a Ford Sierra.

Když jsem se stal ředitelem zahrady, byla tu služební Škoda Forman. Poté jsem sehnal prvního sponzora, což byl Opel. To jsem jezdil vectrou, další byl Renault, který nabídl model Scénic a pak už přišla Toyota.

Při uvedení na trh jste křtil hybridní Toyotu Prius. Co na tento vůz říkáte?

Je to auto s ekologickým rozměrem. Sám jsem si ověřil, že co se týká hlučnosti a spotřeby, je ve srovnání s běžnými auty jiné. Ale v jízdních vlastnostech jsem velký rozdíl nepocítil. Beru to jako zajímavý krok. I když v našem prostředí jsem k jeho úspěchu trošku skeptický.

Ve srovnání se Severní Amerikou nebo západní Evropou je více lidem u nás jedno, co z jejich vozu vychází. Roli určitě hraje i vyšší cena. Myslím, že na takové auto by mělo mít nižší daňové zatížení.

Co vám na silnicích nejvíc vadí?

Neohleduplnost. Hodnotu ohleduplnosti na silnici si nejlépe uvědomíte až tehdy, když máte rodinu. Vnímání provozu se totiž zásadně mění v okamžiku, kdy v autě vezete dvě děti. To jste pak úplně jiný řidič, než když je vám jedenadvacet.

Pokud teď narazím na někoho, kdo mě svou jízdou nějak ohrožuje, mám chviličku touhu být mstitelem, který mu to třeba podobnou „myškou“ vrátí. Jenže v ten okamžik se kouknu do zpětného zrcátka a vidím tam sedět syna s dcerkou. Pak se okamžitě zklidním, řidičskou křivdu spolknu.

Znovu proběhla akce Kryštof. Schvalujete podobnou činnost policie?

V mém případě se akce ukázala jako oprávněná. Platil jsem totiž pokutu za rychlou jízdu. S podobnými akcemi problém nemám.

Na toyotě máte obrázek opic. To jste si vybral sám?

Je to kresba lemura kata, poloopice s huňatým černobílým kožichem. Jsou tam proto, že je chováme. Na výběru se podílel i výtvarník Michal Cihlář, který si vůz prohlédne a z jeho tvaru, velikosti a barvy navrhne zvíře, které se k němu nejvíce hodí.

Máte dvě děti. Používáte autosedačku?

Čtyřletá dcerka autosedačku má. Jedenáctiletý syn už ne. Ten mi spíš pořád vysvětluje systém různých tuningových úprav a význam jednotlivých scén z filmu Rychle a zběsile. Bohužel u mě nenachází odezvu.

V jaké zemi se vám řídí nejlépe?

Nejpříjemněji jsem se cítil v USA. Tam nikdo neriskuje a vůbec se nepředvádí se silným autem. Líbilo se mi i to, že skoro všechna auta mají automatickou převodovku. Na to jsem si zvykl hned. Volnou rukou jsem se při jízdě cpal, nebo dokonce fotil.

Jakou výbavu v autě byste chtěl mít? Nevadí vám jako řediteli zoologické zahrady kožené sedačky?

Mám rád v autech co největší výbavu včetně hloupostí a nápaditých vychytávek na okna, na zavazadla, na nákupy, na nápoje, na děti, na zvířata... Nejvíc mě dostane, když je na interiéru vidět, že ho promýšlel někdo, kdo má děti a umí se na jízdu dívat jejich očima. Kožené sedačky nesnáším a nemusím být ani ředitel zoo. Považuji je za nepříjemné a nepraktické.

TOYOTA ZE ZOO Služební vůz ředitele pražské zoologické zahrady je ozdoben obrázky poloopice lemura kata

Autoři:


Nejčtenější

Boj proti mamataxi začíná. Vídeňská škola jim dala stopku

Ilustrační snímek

Od září do začátku listopadu letošního roku probíhá před základní školou ve Vereinsgasse ve vídeňské čtvrti...

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Další z rubriky

Půvabná Eliška je houslovou nadějí. Peníze z aukce jí pomohou studovat

Talentovaná houslistka Eliška Kukalová

Talentovaná Eliška Kukalová je označovaná za zázrak mezi současnými mladými houslisty. Podle slavného hudebníka Václava...

Elektrifikace je dražší, než se myslelo. Šéf VW na ni musí vydělat

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Když Herbert Diess prezentoval v předvečer autosalonu v Šanghaji na jaře 2017 koncept elektrického vozu, zářily mu oči....

Němci měli velké oči. Milion elektromobilů u nich v roce 2020 jezdit nebude

Mercedes-Benz EQC

Milion elektromobilů na německých silnicích do roku 2020 pravděpodobně jezdit nebude. Poradci berlínské vlády nově...

Najdete na iDNES.cz