Petr Fejk vozí na autě opice a nesnáší kožené sedačky

  13:56aktualizováno  13:56
Před pražskou zoologickou zahradou každý den stojí modrá Toyota Avensis kombi s kresbou poloopice s huňatým kožichem. Za volant tohoto auta usedá její ředitel Petr Fejk. Auto si nekupoval od roku 1997, kdy stojí v čele pražské zoo. „Vlastní vozidlo nemám. Používám služební i k soukromým účelům,“ vysvětluje.

Toyotu Avensis jste si vybral sám?

Nemůžu říct, že bych si ji vybral. Sponzor vysloví přání, v čem by chtěl, aby jezdil ředitel pražské zoologické zahrady. Já to pak připomínkuji. V podstatě mi na tom příliš nezáleží.

Jen jsem se snažil prosadit, aby to byl kombík. Taky jsem upozorňoval na to, abych nedostal příliš drahé auto s nadstandardní výbavou. Líbil by se mi třeba Land Cruiser, ale pro ředitele zoo se to nehodí.

Splňuje avensis vaše představy?

Jsem s ním spokojen. Předtím jsem měl čtyřdveřovou Toyotu RAV, která mi vzhledem k mému tíhnutí k terénním autů vyhovovala více, ale avensis je prostorově lepší. Jako správný ješitný muž bych si totiž chtěl pořídit velké a silné terénní auto. Tato kategorie vozů je ale mimo moje finanční možnosti. Kdybych si kupoval auto, mám tak na vůz střední třídy z bazaru.

Co si koupit ojeté, tedy levnější terénní auto?

I to by na mě asi bylo moc. Musíte si uvědomit, že jsem ředitel příspěvkové organizace, který je hodnocen podle platových tabulek. Navíc nemám vyřešené rodinné bydlení, a to je důležitější. Kdybych byl nyní nucen si jít koupit auto z vlastních prostředků, určitě by to bylo staré auto a určitě by to nebylo nic vysněného. Rozhodující by byla praktičnost.Jaká auta jste vystřídal?

Byl to Mitsubishi Colt dovezený ve velké porevoluční euforii z Belgie. Vystřídal ho z Nizozemska dovezený Austin Montego. Když se mi na něm něco rozbilo, měl jsem smůlu - nebyly náhradní díly. To jsem pak po republice sháněl vraky a doufal jsem, že ten potřebný kus najdu. Následovaly Peugeot 405 kombi a Ford Sierra.

Když jsem se stal ředitelem zahrady, byla tu služební Škoda Forman. Poté jsem sehnal prvního sponzora, což byl Opel. To jsem jezdil vectrou, další byl Renault, který nabídl model Scénic a pak už přišla Toyota.

Při uvedení na trh jste křtil hybridní Toyotu Prius. Co na tento vůz říkáte?

Je to auto s ekologickým rozměrem. Sám jsem si ověřil, že co se týká hlučnosti a spotřeby, je ve srovnání s běžnými auty jiné. Ale v jízdních vlastnostech jsem velký rozdíl nepocítil. Beru to jako zajímavý krok. I když v našem prostředí jsem k jeho úspěchu trošku skeptický.

Ve srovnání se Severní Amerikou nebo západní Evropou je více lidem u nás jedno, co z jejich vozu vychází. Roli určitě hraje i vyšší cena. Myslím, že na takové auto by mělo mít nižší daňové zatížení.

Co vám na silnicích nejvíc vadí?

Neohleduplnost. Hodnotu ohleduplnosti na silnici si nejlépe uvědomíte až tehdy, když máte rodinu. Vnímání provozu se totiž zásadně mění v okamžiku, kdy v autě vezete dvě děti. To jste pak úplně jiný řidič, než když je vám jedenadvacet.

Pokud teď narazím na někoho, kdo mě svou jízdou nějak ohrožuje, mám chviličku touhu být mstitelem, který mu to třeba podobnou „myškou“ vrátí. Jenže v ten okamžik se kouknu do zpětného zrcátka a vidím tam sedět syna s dcerkou. Pak se okamžitě zklidním, řidičskou křivdu spolknu.

Znovu proběhla akce Kryštof. Schvalujete podobnou činnost policie?

V mém případě se akce ukázala jako oprávněná. Platil jsem totiž pokutu za rychlou jízdu. S podobnými akcemi problém nemám.

Na toyotě máte obrázek opic. To jste si vybral sám?

Je to kresba lemura kata, poloopice s huňatým černobílým kožichem. Jsou tam proto, že je chováme. Na výběru se podílel i výtvarník Michal Cihlář, který si vůz prohlédne a z jeho tvaru, velikosti a barvy navrhne zvíře, které se k němu nejvíce hodí.

Máte dvě děti. Používáte autosedačku?

Čtyřletá dcerka autosedačku má. Jedenáctiletý syn už ne. Ten mi spíš pořád vysvětluje systém různých tuningových úprav a význam jednotlivých scén z filmu Rychle a zběsile. Bohužel u mě nenachází odezvu.

V jaké zemi se vám řídí nejlépe?

Nejpříjemněji jsem se cítil v USA. Tam nikdo neriskuje a vůbec se nepředvádí se silným autem. Líbilo se mi i to, že skoro všechna auta mají automatickou převodovku. Na to jsem si zvykl hned. Volnou rukou jsem se při jízdě cpal, nebo dokonce fotil.

Jakou výbavu v autě byste chtěl mít? Nevadí vám jako řediteli zoologické zahrady kožené sedačky?

Mám rád v autech co největší výbavu včetně hloupostí a nápaditých vychytávek na okna, na zavazadla, na nákupy, na nápoje, na děti, na zvířata... Nejvíc mě dostane, když je na interiéru vidět, že ho promýšlel někdo, kdo má děti a umí se na jízdu dívat jejich očima. Kožené sedačky nesnáším a nemusím být ani ředitel zoo. Považuji je za nepříjemné a nepraktické.

TOYOTA ZE ZOO Služební vůz ředitele pražské zoologické zahrady je ozdoben obrázky poloopice lemura kata

Autoři:

Nejčtenější

Kopecký: Čeští řidiči jsou šílení. A začíná to v autoškolách

Automobilový závodník Jan Kopecký na tiskové konferenci továrního týmu Škoda...

Tovární jezdec Škody Motorsport Jan Kopecký je nejlepší český automobilový jezdec současnosti. Míní, že čeští řidiči...

Test kamer do auta: opravdu dobrá není žádná

Test kamer do auta

Německý automotoklub ADAC a časopis pro počítačovou techniku c’t testovaly devět palubních kamer. Výsledek: sedm z...

Německé továrny VW přejdou na elektro, Passat vyrobí Škoda v Kvasinách

Volkswagen I.D. Vision

Po roce 2020 se budou v německých továrnách Volkswagenu vyrábět statisíce elektroaut. První bude model ze Cvikova. Z...

Ford hledá partnery pro cestu z mizérie. Jedná s Volkswagenem

Dav návštěvníků a novinářů na autosalonu Auto China v Pekingu během show...

Americký Ford a německý koncern VW s tím mají zkušenosti. Sdílení techniky, platformy a motorů si vyzkoušely desítky...

Se sluchátky na uších a mobilem v ruce ohrožují sebe i dopravu

Sluchátka

Pouliční jev dnešní doby: nesledují provoz, bezduše přecházejí ulici nebo koleje bez toho, aniž by se rozhlédli....

Další z rubriky

Čeští borci se chystají na Dakar. Macháček nechce do písku a zůstává doma

Macíkův závodní kamion Franta

Už 6. ledna odstartuje v Peru 41. ročník legendárního dálkového závodu Dakar. Čeští závodníci představují nové stroje a...

Jeskyně i tráva ve větru. Prohlédněte si nejkrásnější parkoviště světa

Cliniques Universitaires Saint Luc (Belgium)

Parkovali jste někdy v jeskyni, designovém parkovacím domě ozdobeném krajkou nebo tisíci plátky hliníku, který si hraje...

Nejhorší silnice je na Blanensku. Nákladní auta tam ničí asfalt i domy

Výmoly: Nejhorší díra republiky 2018

V hlasování řidičů o největší výtluky na silnicích v celém Česku je nejhorší komunikace v obci Lhota Rapotina na...

Najdete na iDNES.cz