Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Platit za parkování půjde mobilem

  14:01aktualizováno  14:01
LONDÝN - Smutnou zprávu pro britské výběrčí pokut za špatné parkování má telekomunikační firma Ericsson. Vyvinula systém, kterým je možno platit parkovací poplatky prostřednictvím mobilního telefonu. Místo hledání mincí by měl řidič nyní jen odeslat krátkou textovou zprávu (SMS). Jiná textová zpráva by jej měla upozornit, že mu zaplacená lhůta k parkování končí.

Přímo z telefonu by pak mohl řidič parkování doplatit a v případě, že se mu  například prodlouží obchodní jednání, tak zabránit pokutě nebo odtažení.

Celý systém není jen v myslích vývojářů, ale byl už vyzkoušen ve městě Hull. Na 200 účastníků pokusu s ním bylo spokojeno. Městská rada zdůraznila, že motoristům určitě zachová i další možnosti, jak za parkování platit, pokud nebudou chtít využít  mobilního telefonu.

 Novinku na stejném principu zkoušejí také ve Vídni. Firma Siemens tam testuje způsob, že řidič prostřednictvím mobilu zadá značku svého auta a čas příjezdu. Po skončení parkování se stejným způsobem odhlásí a z jeho účtu odplyne příslušná suma. Rovněž pomocí mobilního telefonu zase kontroloři ověří, zda je za zaparkované auto skutečně zaplaceno.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Autofotka týdne: Krása terénních drsňáků, které jindy nepotkáte

Jeep Wagoneer Roadtrip

Tisíce offroadových fanoušků se sjely na každoroční Jeep Safari v utažském Moabu. Automobilka Jeep si už po...

Plány Seatu: růst urychlí sportovní značka Cupra, nový Leon a SUV

Seat zakládá novou značku Cupra zaměřenou na sportovní modely.

Seat letos oficiálně představil svou novou sportovní značku Cupra. Ta nově bude vystupovat samostatně a bude přinášet...

VIDEO: Hasič popisuje, jak se rozstřihává auto

Hyundai Tucson upravený pro výcvik hasičů

Sloupek čelního skla pod střechou, ten prostřední kousek nad horním úchytem bezpečnostního pásu, ty se stříhají taky. A...

Najdete na iDNES.cz