Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Plyn dostává novou techniku a zaútočil už i na naftu

  10:09
- Největší překážkou dalšího rozvoje využití propan-butanu v pohonu automobilů je podle názoru odborníků z firem dovážejících či montujících plynová zařízení složité a nákladné schvalování technické způsobilosti úprav v moderních vozech se vstřikováním a řízeným třícestným katalyzátorem. V zemi však už jezdí Škoda Octavia 1,8i s novou plynovou technikou, která problém vyřeší.
"Věřím, že se tak po patřičných zkouškách a testech stane nejpozději do roka," řekl Milan Šmíd z firmy Autogas centrum v Jiníně u Strakonic, která je výhradním dovozcem italských plynových zařízení značky BRC.
Připomeňme, že nejjednodušší a za úřední formality vyžadující jen desetikorunový kolek je oficiální schválení plynového zařízení v automobilu, pro který v zemi platí povolení k hromadné přestavbě, tedy hlavně pro škodovky, auta VAZ, Tatry 603 a Mazdu 2000. Celkem 1650 korun žádá schválení individuální přestavby vozu bez katalyzátoru či s neřízeným katalyzátorem, zatímco majitelé už zmíněných moderních aut se vstřikováním a řízeným třícestným katalyzátorem zaplatí nejen 1050 korun za kontrolu v STK a daší dvě stovky za závěrečné řízení na policii, ale hlavně za prověrku v emisní kontrole, která stojí šest tisíc korun u vozů vyrobených do října 1994 a deset tisíc korun za auta mladší. Přitom čeká cesta do jedné ze tří uznaných státních zkušeben buďto v Praze, Českých Budějovicích nebo v Pardubicích. "Do provozu může být puštěn jen vůz, jehož emise vyhoví parametrům předepsaným pro konkrétní typ ve všech režimech jízdy. Bohužel, u diskutovaných aut s přísnými parametry kontroloři někdy zjišťují v případě plynového pohonu nedostatky," vysvětluje přísnost požadavku Jiří Konečný z ministerstva dopravy. Pro starší a technicky méně vybavené vozy totiž platí mírnější požadavky.
TECHNIKA NOVÉ GENERCE
Jiří Konečný před časem prohlásil, že zjednodušení a zlevnění schvalovacího postupu nelze u automobiů se vstřikováním a řízeným třícestým katalyzátorem očekávat dřív, než výrobci dají na trh techniku zajišťující přímé vstřikování plynu do válců, zařízení, které bude trvale seřízené už z výroby a ovládané řídící jednotkou vozidla. "Právě takovou techniku, která by v tuzemsku měla zlikvidovat individuální schvalování plynových pohonů u moderních vozidel, představuje zařízení BRC, jež nově ověřujeme," doplňuje Milan Šmíd.
Jestliže komplikované schvalování teď prodražuje plynové zařízení pro auta se řízeným třícesným katalyzátorem na 35 000 až 40 000 korun, nelze s novou technikou čekat zlevnění. "Kromě toho, že odpadne cestování po přísných emisních kontrolách spolu s obavami o nejistý výsledek slibuje novinka zcela jinou kvalitu. Zařízení nesnižuje výkon plynového pohonu ve srovnání s benzínovým a nepočítá se ani se zvýšením spotřeby. Není nutné žádné seřizování, neboť řídící jednotka je už z výroby naprogramovaná pro konkrétní vůz, emise bezvýhradně vyhovují," vypočítává Milan Šmíd výhody novinky.
A mají zájemci o plynový pohon na novou techniku čekat? "Pro Škodu Octavii 1,6 je hromadná přestavba povolena už nyní, takže čekání není na místě. Napak lidem, kteří mají Škodu Octavii 1,8, se čekání vyplatí stejně jako těm, kteří mají Škodu Felicii 1,6. Ta je pro instalaci současných plynových zařízení poněkud problematická, neboť nelze vždy vyloučit střílení do sacího potrubí s následnou opravou za osm až deset tisíc korun. Obecně lze ale říci, že dodavatelé moderní plynové techniky se při přípravě software pro řídící jednotky zaměří jen na perspektivní vozy, nikoliv tedy na auta, jejichž výroba končí či dokonce skončila. V těchto případech tedy není váhání na místě," radí Milan Šmíd.
MÍSTO NAFTY BERE PLYN
O zboření dalšího mýtu se postarala pražská společnost VK program tím, že na propan-butan naučila jezdit dieselové Avie řady A 15 až A 31, byť se ještě nedávno něco takového považovalo za nesmysl. Dnes se firma pyšní tím, že jako první v republice získala od ministerstva dopravy osvědčení a povolení k hromadným přestavbám, takže zájemce o úpravu avie k jízdě na plyn nemá na policii ani nejmenší potíže při schvalování technické způsobilosti vozu. Úřední úkony přitom nestojí víc než desetikorunový kolek a záležitost tedy není o nic složitěší a nákladnější než u nejběžnějších a nejsnáz upravitelných osobních automobilů.
"Přestavba, při které proměníme vznětový motor v zážehový, stojí 58 000 korun a vyplatí se udělat v sovislosti s generální opravou motoru. Vůz s plynovým zařízením Star Gas spotřebuje proti naftě zhruba o 25 procent víc, ovšem plyn je o 75 procent levnější než nafta. Úspora tak ve srovnání s naftou představuje zhruba padesát haléřů na kilometr," informuje Evžen Dvořák z firmy VK program Praha.
Návratnost investice do přestavby je dána využitím vozu. Například při 45 000 kilometrech ročně to je při montáži plynového zařízení současně s generální opravou motoru už za půldruhého roku. Hlavní přednost avie na plyn se však projeví při zásobování ve městech. Na rozdíl od nafty totiž plyn neplodí škodliviny, což ocení posádka i lidé v nejbližším okolí, o životním prostředí nemluvě.
SILÁKŮM PLYN SVĚDČÍ
Nejsmysluplnější se jeví uplatnění plynového pohonu u nejjednodušších aut ražení škodovek a žigulíků, které jsou nejsnáz a nejlevněji upravitelné, a při poměrně vysoké spotřebě benzínu se investice rychle vrací. Také se tvrdí, že kdo má ladu s perspektivou několikaletého provozu a ještě na plyn nevsadil, je buď boháč nebo blázen. Přitom se zapomíná na vozy velkých obsahů, která jsou k úpravám na propan-butanový pohon jako stvořené nejen z úsporných důvodů, ale také proto, že mnohem méně než slabší auta ztratí s plynem na výkonu.
"V běžném provozu nepoznám, jesti mám s třiapůlllitrovým BMW 535i na benzín maximální rychlost 230 či na 210 kilometrů v hodině na plyn," říká Milan Šmíd, který se zmíněným vozem jezdí za 12,5 až 14 litrů litrů benzínu, zatímco spotřeba plynu je patnáctilitrová. Programovatelné zařízení BRC Eko-gas přitom stálo včetně schválení 35 000 korun. Podobnou zkušenost se stejnou plynovou technickou má firma rovněž s třiapůllitrovým Chryslerem Vision. "Při jízdě je nepoznatelné, zda má plynový či benzínový pohon, zatímco v účtování provozu je rozdíl obrovský: spotřeba plynu je jen o litr až dva větší než v případě benzínu," konstatuje Milan Šmíd.

Pohled na motor původně dieselové Avie po úpravě na plynový pohon.

Autor:
  • Nejčtenější

Čínský Dongfeng v Česku odpálí cenovou bombu. Elektrický Box bude za půl milionu

10. dubna 2024  12:51,  aktualizováno  13:15

Součástí uvedení modelů luxusní značky Voyah státního čínského koncernu Dongfeng bylo i představení...

První jízda: Kodiaq si škodováci na rozloučenou se spalováky vymazlili

11. dubna 2024

S novým Kodiaqem si Škoda mohla vyhrát. Tým Jiřího Dytrycha, šéfa projektů spalovacích aut značky,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na trh přichází spousta nových aut, cenová válka nese ovoce

9. dubna 2024

Zdá se, že letošní rok přijde na trh výrazně víc nových modelů než v předchozích pár letech. A...

Místo vzduchového polštáře šrapnelem do hlavy. Airbagy mohou i zabíjet

15. dubna 2024

Seriál Když máte tu smůlu, havarujete a řítíte se za volantem proti jinému autu nebo třeba zdi, očekáváte,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Boleslavi začala výroba nové Octavie. Za půl roku ji Škoda odstěhuje

9. dubna 2024  16:30

Škoda Auto začala v hlavním mladoboleslavském závodě s výrobou modernizovaného modelu Octavia. Ve...

Milano zrušeno. Alfa ustoupila ministrovi a nový model přejmenovala

16. dubna 2024,  aktualizováno  15:25

Na bláznivé komedie jsou Italové machři, a dokáží je přenést do reálného života. Ani ne týden po...

OBRAZEM: Škodovky a tatrovky pod rentgenem. Podívejte se do útrob našich aut

16. dubna 2024

Myslíte si, že znáte auta z našich silnic jako své boty? Pohled pod naleštěné karoserie modelů...

K rychlému dobíjení nejdražší cestou. Za 7 miliard jen 7 nabíječek

16. dubna 2024

Je to vizitka, která před americkými volbami dvakrát nepotěší. Administrativa stávajícího...

Kontroverze nové alfy. Smí Milano do Milána? A je zakázáno vyrábět ji v Polsku?

15. dubna 2024

Tak bizarní start kariéry umí autu nalinkovat jen Italové. Zní to jak komedie z pera nobelisty...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...