Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plynové šetření padá v úvahu zatím až po záruce vozu

  14:34aktualizováno  14:34
- Seriál o využití propan-butanu k pohonu automobilů zaujal čtenáře natolik, že chtějí znát další podrobnosti. Na dotazy odpovídáme ve spolupráci s Milanem Šmídem z firmy Autogas centrum v Jiníně u Strakonic, která je výhradním dovozcem v tuzemsku nejrozšířenějších plynových zařízení italské značky BRC, a Tomášem Hanzlem, předsedou LPG klubu v Brandýse nad Orlicí.

Seriál o využití propan-butanu k pohonu automobilů zaujal čtenáře natolik, že chtějí znát další podrobnosti. Na dotazy odpovídáme ve spolupráci s Milanem Šmídem z firmy Autogas centrum v Jiníně u Strakonic, která je výhradním dovozcem v tuzemsku nejrozšířenějších plynových zařízení italské značky BRC, a Tomášem Hanzlem, předsedou LPG klubu v Brandýse nad Orlicí.
Lze na propanbutanový pohon přestavět také automobily s dvoutaktním motorem? A co diesely?
Karel Weber, Karlovy Vary
Tomáš Hanzl: V republice už několik upravených wartburgů i trabantů jezdí. Otázkou však zůstává návratnost zhruba dvanáctitisícové investice do zastaralých vozů při srovnatelné ceně plynu a technického benzinu, na který velká část majitelů zmíněných dvoutaktů jezdí. Do dieselů plynový pohon namontovat lze jen při odstranění naftové nádrže a dalších dílů, takže se už nejedná o alternativní pohon, nýbrž výhradně plynový.

Z diagnostiky mojí Škody Felicie vyplynulo, že nefunguje lambda sonda. Technici řekli, že se s tím u felicií upravených na plyn často setkávají.
Jiří Ryška, Jihlava
Milan Šmíd: Je to normální, diagnostika plynové Felicie vždy vykáže nejen závadu na lambda sondě, ale třeba také zkrat ventilu nádoby aktivního uhlí, zkrat vstřikovacího ventilu... Poškození žádných ze zmíněných zařízení nehrozí. Při přepnutí na benzinový pohon všechny "závady" zmizí a parametry se vrátí do normálu.

Dva a půl roku jezdím se Škodou Felicií upravenou na plyn a spotřeba je prakticky pořád stejná. Ať jedu pomalu po okresních silničkách či po městě nebo stopadesátkou po dálnici, vždy se spotřeba pohybuje mezi 9,2 a 9,7 litru. Je to normální?
Jiří Ryška, Jihlava
Milan Šmíd: Spotřeba by mohla být při pomalejší jízdě nižší a možná by stálo za úvahu změnit servis, který vůz seřizuje. Ale upozorňuji, že v případě už tak málo dynamických Felicií se čtyřicetikilowattovým motorem po úpravě na plyn výkon poněkud klesne, což k udržení svižnějšího tempa žádá v případě propan-butanu mocnější šlapání na plyn. A s tím souvisí větší spotřeba.

Mám potíže se startováním studeného vozu.
Aleš Vendler, Praha

Tomáš Hanzl: Při startování a provozu na plyn se dřív než v případě benzinu projeví dluhy v seřízení motoru a závady třeba v podobě opotřebovaných svíček a podobně. Doporučuji výměnu svíček za speciální pro plynový pohon, dále vyčištění vzduchového filtru, případně seřízení motoru. V nižších teplotách je lepší u vozů, kde není automatický benzinový start, startovat na benzin a na plyn přepnout až po zahřátí motoru.

U plynového automobilu mi dost kolísá spotřeba, někdy se liší také o tři, čtyři litry na sto kilometrů. Co s tím?
Karel Valenta, Plzeň

Milan Šmíd: Spíš než na kolísání spotřeby sázím na možnost, že ji motorista špatně měří. Ukazatele na nádržích jsou totiž velmi nepřesné. Různě citlivé jsou i vypínací mechanismy u jednotlivých čerpacích stanic, což znamená, že obsah plné nádrže se může při vypnutí lišit až o několik litrů. Spolehlivé je tedy takové měření, při kterém si poznamenáme načerpané množství plynu a jezdíme až do prázdné nádrže. Teprve pak bude počítání spotřeby přesné.

Na plynovém pohonu mi vadí, že musím kvůli zjištění zbytku plynu v nádrži vystoupit z vozu a otevírat zavazadlový prostor auta, nejsem spokojen také s malou přesností měřiče na plynové nádrži. Existuje řešení?
Jakub Němec, Praha
Tomáš Hanzl: Z několika způsobů sledování stavu plynu v nádrži doporučuji zařízení, které využívá stávající palivoměr vozu. Při snadné montáži a ceně necelých sedmi set korun ukazuje ručička na přístrojové desce stav benzinu a při přepnutí přepínače benzin-plyn i stav plynu v nádrži. Toto zařízení je k mání pro systémy Lovato, BRC a Tomasetto pro všechny typy vozů s povolenou hromadnou přestavbou. V příštím roce bude na trhu univerzální měřič pro všechny typy automobilů.

V zahraničí prý už používají plynové nádrže v místech rezervního kola a šetří tak prostor v zavazadlovém prostoru. Dočkáme se také v tuzemsku?
Jiří Wenig, České Budějovice

Milan Šmíd: Moderní nádrže už používají například v USA, Itálii a třeba i v Polsku, jsou už také v tuzemsku, leč na schválení k provozu se teprve pracuje. Očekávám - jak je v zemi zvykem - složitý administrativní proces, ve kterém se už nyní úředníci začínají novince bránit. Například tvrzením, že rezerva je součástí deformační zóny vozidla, byť v motoristicky vyspělejší cizině se s něčím podobným už dávno vyrovnali. Nicméně věřím, že se i ve zdejších končinách dočkáme - možná za půl roku, spíš za rok. Zřejmě nejdřív budou k mání moderní nádrže na místě rezervy pro vozidla se čtrnáctipalcovými koly. Nové nádrže mají obsah od čtyřiceti do sedmdesáti litrů.

Nový vůz prý po přestavbě na plyn ztrácí záruku. Proto by mě zajímalo, zda se v republice prodávají nová auta už s namontovanou technikou pro plynový pohon.
Jaroslav Kymlička, Kladno
Milan Šmíd: Oficiálně záruka nového vozu s namontováním plynového zařízení skutečně padá, takže techniku se vyplatí do auta zavést až po záruce. Nicméně existují dealeři, kteří ekologicky a ekonomicky výhodnému propan-butanu přejí, a závadu, která bezprostředně nesouvisí s plynem, opraví za záručních podmínek. Takové je ale třeba hledat. V zahraničí se už nová vozidla s plynovým pohonem přímo z výroby prodávají, v tuzemsku tato auta - konkrétně modely Kangoo RN 1,2 LPG a Kangoo Express RL 1,2 LPG - představil jako první Renault.

U škodovek, které jsou konstruovány k jízdě na olovnatý benzin, se v příručkách doporučuje vždy po spotřebování dvou nádrží plynu či po pěti stovkách kilometrů jet jednu nádrž na benzin. Je to opravdu nutné?
Evžen Sviták, Brno
Milan Šmíd: Zmíněná doporučení existují, moje zkušenosti ale ukazují, že po dvou nádržích stačí u zmíněných škodovek ujet jen deset až dvacet kilometrů na benzin, nebo na toto palivo startovat.
Tomáš Hanzl: Naprosto souhlasím. Takové postupy jsou ekonomicky výhodnější a motoru neškodí.

Lze na plyn jezdit s každým benzinovým autem?
Josef Berka, Františkovy Lázně

Milan Šmíd: Ano, pokud je k dispozici místo pro nádrž a také samotnou techniku v motorovém prostoru. Pro plynový pohon však nejsou vhodné hodně nabroušené sportovní vozy, optimální spotřebu nemívají turbomotory.

Jaké výhody plynou z členství v LPG klubu?
Jiří Janák, Moravské Budějovice

Tomáš Hanzl: LPG klub - dobrovolné sdružení občanů se zájmem o propanbutanový pohon vozidel - sídlí v Tyršově ulici 285 v Brandýse nad Orlicí. Nejstručněji řečeno - členové dostávají aktuální informace o čerpacích stanicích, montážních dílnách, dodavatelích plynu a další. Setkání členů jsou věnována výměně zkušeností a novinkám kolem plynového pohonu vozidel.

Na plzeňsku klesly cenyLPG pod deset korun za litr.

Autor:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Triky na hmyz a trus na autě: neloupejte je nasucho, chemii otřete

Zaschlý trus na oknech či kapotě auta se čistí velmí těžce. Nikdy jej...

Řidiči bojují s každoroční letní otravou - hmyzem přilepeným na čelním skle a zaschlým ptačím trusem. Tyto nečistoty...

Najdete na iDNES.cz