Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plynový passat dostižen. Hybridy ho dotáhly v porovnání ekologických aut

aktualizováno 
Čtyři měsíce kraloval žebříčkům EcoTest, které sestavuje německý autoklub ADAC, Volkswagen Passat tankující zemní plyn. Podle nových měření se na něj bodově dotáhla nová Toyota Prius a o bodík zpět zůstal další nedávno zmodernizovaný hybridní automobil Honda Insight.

Toyota Prius | foto: Michal Šafránek, iDNES.cz

Všem třem patří pět hvězdiček, takovým vysvědčením se nemůže pochlubit žádné z dosud testovaných aut. ADAC ohodnotil za posledních šest let přes 900 různých motorových verzí běžně prodávaných vozů.

Nová Toyota Prius s motorem posíleným z objemu 1,5 litru na 1,8 dostala 92 bodů, stejně jako letos v dubnu Passat 1.4 TSI EcoFuel. O bod méně získala Honda Insight s motorem 1,3 litru. ADAC uděluje pět hvězdiček vozům, které se dostanou přes hranici 90 bodů.

Předchozí verze Toyoty Prius kralovala žebříčkům EcoTest po několik let, až do letošního dubna. K pětihvězdičkovému hodnocení jí scházel jeden bod. Překonat tuto metu se podařilo až jejímu nástupci, přestože dostal výkonnější motor.

Oba hybridy od Toyoty a Hondy jezdily při testech ADAC v reálném provozu s průměrnou spotřebou 4,6 litru benzinu na 100 kilometrů. Díky tomu dostaly stejné hodnocení za množství vytvořeného CO2. Za výfukové spaliny však získala lepší známky toyota. Honda o něco zaostala v množství CO2 vypouštěného při měření v dálničních rychlostech.

ADAC se nespoléhá na údaje o spotřebě a emisích, které u svých výrobků udávají automobilky. Autoklub se pouští do vlastních měření podle své metodiky. Ve výsledkové listině udává naměřenou spotřebu a body za CO2 a vedle toho i za další škodliviny.

V Česku stojí oba nejúspěšnější vozy z těchto ekologických testů – Volkswagen Passat na plyn a Toyota Prius – zhruba 700 tisíc korun. Honda Insight je levnější, její cena začíná nad hranicí půl milionu korun.

ADAC se svých členů zeptal v rozsáhlém průzkumu, zda žíznivost jejich vozů odpovídá slibům automobilek. Většina dotázaných uvedla, že jezdí s vyšší spotřebou, než udává výrobce. Dvaapadesát procent respondentů zároveň připustilo, že udávaná konzumace paliva patří při rozhodování o koupi vozu ke klíčovým parametrům.

Honda Insight

Honda Insight

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Autofotka týdne: Největší hvězda ohromovala Ženevu už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

Najdete na iDNES.cz