Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeň - Praha za 20 minut? Žádný problém.

  13:45aktualizováno  13:45
Slavné osobnosti často porušují předpisy a bourají. Myslí si, že jim všechno projde, říkají experti. Jsou slavní a bohatí. A podle toho také řídí svá auta. Mají silné vozy i sebevědomí. Pokut se nebojí, peněz mají dost. Navíc si myslí, že jim všechno projde.

Fyzikální zákony však platí pro všechny stejně, upozorňují odborníci na bezpečnost dopravy.
Praha - Hokejový útočník Petr Sýkora (Anaheim) se kdysi vsadil, že ve svém mitsubishi zvládne trasu Praha - Plzeň za dvacet minut.

Stihl to o minutu rychleji. Jel až 280 kilometrů v hodině. Že musel porušit snad všechny dopravní předpisy, je jasné. Přesto se riskantní jízdou neopomněl pochlubit veřejně.

Podobně jako herečka Chantal Poullain, když se v jednom ze svých dřívějších rozhovorů zmínila, že z Brna do Prahy (asi 210 kilometrů) dojede za hodinu a dvacet minut. Známých umělců a úspěšných sportovců, kteří se za své dopravní přestupky nestydí, ba naopak, lze najít bezpočet.

"Jsou na očích, což by pro ně mělo být zavazující. Je na nich, jak formují vědomí mladých, kteří si hledají vzory. Když se chlubí tím, jak porušují předpisy, je to nejen nevýchovné, ale odporné," rozčiluje se psycholožka Vlasta Rehnová z Centra dopravního výzkumu.

Podle expertů na bezpečnost je vychloubání slavných o to závažnější, že Česká republika dlouhodobě drží přední příčky v počtu nehod a mrtvých na silnicích ve světě. Zda jsou slavné osobnosti aktéry dopravních nehod častěji než zbytek populace, lze jen stěží odhadnout.

Šéf středočeské dopravní policie Stanislav Huml se však domnívá, že ano. "Naturel člověka se projevuje i za volantem. Pragmatik řídí uvážlivěji a věcněji, umělecky založení a slavní lidé se v autě chovají jinak. Musím potvrdit, že mívají potíže s dodržováním pravidel. Je pro ně typické především překračování povolené rychlosti a řízení pod vlivem alkoholu," prohlásil nedávno.

Pokuty platí kazetami

Nejde ovšem jen o naturel. Psychologové nabízejí ještě další vysvětlení: - Peněz na pokuty, které musí případně vytáhnout z peněženky, mají dost. - Navíc doufají, že jim jejich prohřešek díky známé tváři projde.

"Hřeší na to. Někdo z hvězd showbyznysu se dokonce chválil, že v autě vozí kazety a rozdává je dopravním policistům při kontrolách," upřesňuje Rehnová. - Když slavná osobnost přišlápne plyn a riskuje, dokáže si to omluvit. "Myslí si, že jedou v jiných obrátkách. Platí to i o politicích.

Ospravedlňují se tím, že musí být včas na schůzce. Mají toho hodně, a proto jezdí jako blázni, omlouvají se," vysvětluje psycholožka Rehnová. Jak dodává, zákony fyziky při nehodách platí pro všechny stejně. Bez ohledu na popularitu. - U sportovců se podle všeho promítá ještě jeden důvod. Totiž: milují soupeření, a to nejen na hřišti, ale i na silnici. "Na ledě jsou hráči nuceni riskovat, řešit mezní situace, nekoukat dopředu ani dozadu, a to se přenáší i do jejich života," komentoval časté nehody hokejistů trenér Radim Rulík.

Ne všechny osobnosti ze showbyznysu je možné házet do jednoho pytle. Mnozí si naopak zakládají na tom, že dodržují pravidla. Herec Josef Vinklář MF DNES nedávno řekl: "Jsem pomalý jezdec. Na dálnici maximálně 130 a ve městě, divte se, jak chcete, ale věřte mi - předpisových padesát."

Jak jezdí slavní a bohatí

Kateřina Brožová Zpěvačka a herečka v dubnu jela rychle, dostala smyk, narazila do betonového sloupku. S lehkými zraněními skončila v nemocnici.
Miroslav Baranek Fotbalista Sparty na konci roku 2002 nepřizpůsobil rychlost BMW dopravnímu omezení a v protisměru se srazil s avií. Zranění kromě Baranka utrpěl jeho syn a švagr.
Petr Hapka Hudební skladatel přerazil terénním vozem semafor na křižovatce nedaleko Pražského hradu. Po krátké honičce mu policisté v krvi naměřili 1,6 promile alkoholu.
Zdeněk Jánoš Fotbalový brankář v září 1999 v plné rychlosti narazil v protisměru v Praze do autobusu. Byl na místě mrtev - zlomil si vaz.
Tomáš Skuhravý Fotbalista v roce 1999 vjel v Praze do protisměru, kde se srazil s mercedesem, který po nárazu vzplál. Jeho řidič vyvázl s lehkým poraněním hlavy, Skuhravý s poraněnými žebry. Podle TV Nova měl Skuhravý v krvi 1,89 promile alkoholu
Jaromír Jágr Hokejový útočník pro opakované porušení předpisů přišel v Pittsburghu před dvěma lety na půl roku o řidičské oprávnění.
Jiří Bartoška Prezident karlovarského filmového festivalu se v červnu 1996 v mazdě nedaleko Uhříněvsi čelně srazil se škodovkou. Dechová zkouška u něho prokázala alkohol, krevní test odmítl.
Dominik Hašek Hokejový brankář dostal před osmi lety v Buffalu za jízdu pod vlivem alkoholu trest sto hodin veřejně prospěšných prací. Jindy u Chrudimi v nepřiměřené rychlosti narazil do stromu a naboural své ferrari.

Autoři:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Triky na hmyz a trus na autě: neloupejte je nasucho, chemii otřete

Zaschlý trus na oknech či kapotě auta se čistí velmí těžce. Nikdy jej...

Řidiči bojují s každoroční letní otravou - hmyzem přilepeným na čelním skle a zaschlým ptačím trusem. Tyto nečistoty...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Najdete na iDNES.cz