Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pneumatiky budou asi označovány jako pračky: podle „zelenosti“

aktualizováno 
V Evropské unii se zřejmě v budoucnu sjednotí systém označování pneumatik. Ty by v budoucnu měly být povinně opatřeny podobnými štítky, jako je tomu nyní jen u věcí spotřebovávajících energie, jakou jsou třeba pračky, myčky či sporáky.

Ilustrační foto | foto: ÖAMTC

Tento návrh z dílny Evropské komise podpořil průmyslový výbor Evropského parlamentu.

Podobně jako u zmiňovaných výrobků spotřebovávajících energie by i u pneumatik lidé měli mít podle písmenného označení (A,B,C...) možnost rozlišit "zelenější" produkty od těch méně "zelených". I u pneumatik by tak třída A byla tou nejšetrnější či nejekologičtější, zatímco písmenem G by se označovaly produkty v tomto směru nejhorší.

Navíc by se měly na nálepkách či štítcích pneumatik objevit i informace o přilnavosti pneumatiky k vlhké vozovce a také o tom, jak hlučná je.

Výbor také chce, aby komise do září příštího roku vytvořila speciální webovou stránku věnovanou označování pneumatik, na níž by byly soustředěny všechny potřebné informace.

Dodavatelé pneumatik by pak měli na svých vlastních webech zpřístupnit jakési "kalkulačky" pro výpočet toho, nakolik je ten či onen výrobek schopen šetřit palivo.

Celý Evropský parlament by o návrhu měl hlasovat na svém zasedání v květnu. Kromě toho se jím zabývají i členské státy v Radě EU, jejíž souhlas je ke vstupu v platnost také zapotřebí.

Autoři: ,NejčtenějšíDalší z rubriky

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

Řidičák si stačilo vyměnit 30 tisíc řidičů. Půl milionu to ještě čeká

Řidičský průkaz, řidičák

Během roku 2018 vyprší desetiletá platnost řidičských průkazů téměř 626 tisícům řidičů. Za první dva měsíce tohoto roku...

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Najdete na iDNES.cz