Kam pro nejlepší chladič? Na vrakoviště

Kam pro nejlepší chladič? Na vrakoviště

Po Česku se válí 300 tisíc autovraků

  • 41
Češi svá nepojízdná auta často nechávají jen tak stát na ulici. Ekologicky své vozy nechá zlikvidovat jen menšina řidičů. Podle odborníků na českých ulicích stojí asi 300 tisíc anonymních vraků, které je nutno zlikvidovat, vyplývá z informací Sdružení automobilového průmyslu i provozovatelů vrakovišť. O vraky se pak musí postarat města.

Přimět majitele, aby se postaral o svůj odstavený vůz, však není podle měst snadné. Pardubická městská policie ročně objeví na území města desítky opuštěných aut, další odtáhne při pravidelném čištění ulic. Letošní první právě v mnoha městech začíná.

"Je s tím problém. Nález opuštěného auta oznamujeme městským obvodům, ty musí vydat veřejnou vyhláškou (oznámením), že se jedná o vrak. To se často vleče několik měsíců a někdy lidé vůz rozeberou dřív, než dojde k rozhodnutí," uvádí ředitel pardubických strážníků Petr Kvaš.

Města se snaží nejdřív majitele najít. "Majitele vraků hledáme i podle čísla karoserie či motoru a zatím se nám to daří. Daří se nám je i donutit k odstranění auta," řekl zástupce ředitele trutnovských strážníků Roman Kyncl. Pokud si vlastník auto neodtáhne, začne mu radnice účtovat poplatek za zábor veřejného prostranství.

Šetrně končí jen pětina aut
K ekologické likvidaci na specializovaných autovrakovištích lidé předají jen asi pětinu odhlášených vozů. Zbytek skončí například ve sběrnách nebo je jejich majitelé rozprodají na náhradní díly.

Zbavit se autovraku není složité ...VÍCE


Zájem o likvidaci však roste a s tím se zvyšuje i počet firem, které službu nabízejí. V Česku je již 247 takových podniků. Poplatky se pohybují zhruba od několika set korun až ke 2000 korun.

Ve Zlínském kraji nebo na Vysočině se mohou majitelé vysloužilých automobilů zbavit někdy zcela zdarma. Platí to však pouze v případě, že je automobil kompletní. Při možnosti využití většiny částí vozu k dalšímu zpracování je to pro firmy ziskové. Pokud vozu něco chybí, musí si majitel připlatit.

"Pokud nám člověk předá vůz kompletní, nepožadujeme nic," potvrdil jednatel firmy Kovosteel ze Starého Města na Uherskohradišťsku Radomír Bureš. "Jsme schopni zpracovat k dalšímu využití takřka všechny části automobilu, doslova od ventilku až po karoserii," dodal.

Aby majitelé mohli staré automobily odhlásit z evidence, potřebují právě doklad o tom, že auto odevzdali k likvidaci odborné firmě. Lidé se zbavují hlavně starých škodovek, žigulíků, wartburgů, přibývají i favority nebo starší zahraniční auta, která se nevyplatí opravovat.

***

KAM ODEVZDAT AUTOVRAK? ...přehled