Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po dosažení 12 bodů přijde řidič o průkaz

  11:57aktualizováno  11:57
Pouze dva závažnější dopravní přestupky by mohly stačit k tomu, aby řidič přišel o řidičské oprávnění. Řidičům by se totiž měly za přestupky sčítat body. Kdo jich bude mít dvanáct, přijde o řidičský průkaz a bude platit vysoké pokuty.

O uvedených změnách uvažuje ministerstvo dopravy v novele zákona o pozemních komunikacích. Předlohou by se měla ve středu zabývat vláda. Návrh však ještě není definitivní.

Podle návrhu bodového hodnocení, který se ale ještě může podstatně změnit, bude k odebrání průkazu například stačit, aby řidič jednou řídil pod vlivem alkoholu a jindy zase nezastavil u dopravní nehody.

Udělené "trestné body" bude policie hlásit příslušným obecním úřadům. Pokud se řidič dopustí jedním skutkem více přestupků nebo trestných činů zařazených do bodového hodnocení, zaznamená příslušný obecní úřad počet bodů stanovených pro nejzávažnější z nich. Pokud dosáhne dvanácti bodů, přijde o řidičský průkaz a bude muset znovu do autoškoly na doškolovací kurzy.

Bič na řidiče: dvanáct bodů a dost

Sedm, tedy nejvíce bodů obdrží řidič, který řídil vozidlo pod silným vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Stejně by bylo ohodnoceno i odmítnutí řidiče podrobit se na výzvu dechové zkoušce nebo lékařskému vyšetření. Řidiči budou podle navrhované novely současně platit vysoké pokuty ve správním řízení. U navržených prohřešků jsou pokuty navrženy v rozmezí od 25000 do 50000 korun. O řidičský průkaz by mohl řidič přijít až na dva roky.

Ještě vyšší pokuty ale budou zřejmě platit řidiči vozidel s hmotností nad 7500 kilogramů a řidiči vozidel hromadné dopravy. Návrh počítá s částkou až 100.000 korun.

Šest bodů a pokuty od 10.000 do 20.000 korun dostanou řidiči například za řízení vozidla po požití alkoholu nebo návykové látky, za nezastavení při dopravní nehodě, neohlášení nehody, při které byl někdo zraněn nebo byla vysoká škoda.

Pokuty až 50 tisíc pro piráty silnic

Čtyřmi body a pokutou do 5000 korun má být ohodnoceno držení telefonu nebo jiného hovorového zařízení v ruce při řízení vozidla, překročení dovolené rychlosti o 20 a více kilometrů za hodinu v obci nebo o 30 a více kilometrů za hodinu mimo obec. Dále pak nezastavení na stopce, nezastavení vozidla před přechodem pro chodce v případech, kdy je řidič povinen tak učinit, nedání přednosti v jízdě a vjíždění na železniční přejezd v případech, ve kterých je to zakázáno.

Tři body a pokutu do 3000 korun podle novely dostanou řidiči, kteří překročí rychlost o méně než 20 kilometrů za hodinu v obci nebo o méně než 30 kilometrů za hodinu mimo obec. Za dva body má být nedovolená jízda po tramvajovém pásu, porušení povinnosti být za jízdy připoután bezpečnostním pásem nebo užít ochrannou přilbu, ale také převážení malých dětí bez autosedaček. Jeden bod by získali řidiči například za neoprávněné užití vyhrazeného jízdního pruhu a špatné osvětlení vozidla.

Souhlasíte se zavedením bodového systému? Hlasujte zde.
Chystaná novela umožní zřejmě také zvýšit pokuty pro neukázněné chodce z dosavadního maxima 1000 korun na trojnásobek. Novela také počítá s výměnou řidičských průkazů. Nové "evropské" průkazy by měly mít podobu plastové karty s emblémem Evropské unie. Doplněny budou rozlišovacím znakem vydávajícího státu, v případě České republiky jsou to písmena CZ. Účinnost novely je navržena ke dni vstupu země do EU, tedy 1. května 2004.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

První elektrické audi dorazí už letos, na silnice míří 250 prototypů

Maskovaný prototyp elektromobilu Audi e-tron

Německá automobilka Audi uvede na konci letošního roku na trh svůj první elektromobil e-tron. Prototyp sportovního...

Řidičák si stačilo vyměnit 30 tisíc řidičů. Půl milionu to ještě čeká

Řidičský průkaz, řidičák

Během roku 2018 vyprší desetiletá platnost řidičských průkazů téměř 626 tisícům řidičů. Za první dva měsíce tohoto roku...

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Najdete na iDNES.cz