Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podívejte se na bouračku škodovek. Netradiční crashtest yetiho a superbu

  14:15aktualizováno  14:15
Půlminuta a je po všem. Technici dlouhé hodiny simulovali, propočítávali, vyměřovali, pak polepili auta speciálními značkami, zapnuli kamery, nažhavili počítače a za půlminutu bylo po všem. Yeti se bez řidiče rozjel a plnou silou narazil v devadesátce do superbu.

Rána, kusy plastů létají, airbagy vybuchují a publikum bez hlesu zírá. Nikomu se nic nestalo, všichni by přežili.

I když se soustředíte a snažíte se nezavřít oči, stejně celou bouračku nevidíte. Podvědomí funguje; když se do sebe auta zakusují, ozvou rány od vybuchujících airbagů a kolem létají střepy z rozbitých nárazníků, na okamžik je zavřete, i když nechcete.

Na polygonu Škoda Auto v Úhelnici u Mladé Boleslavi zorganizovala automobilka crashtest. Oskaři, jak se figurínám plným čidel říká, přežili, být na jejich místě lidé, byli by v pořádku. I sami technici a vývojáři se zdáli překvapeni, jak dobře se auta s nárazem vypořádala.

Crashtest škodovek: yeti vs. superbCrashtest škodovek: yeti vs. superb

"Make up" dostávají figuríny těsně před testem, jednoduše se tak dá zjistit, zda a jakých částí interiéru se dotkly

V netradičním crashtestu, který technici Škody vymysleli na základě reálné nehody, se střetly dvě škodovky chlubící se maximálním pětihvězdičkovým hodnocením z nezávislých testů Euro NCAP. Do stojícího nezabrzděného superbu nabourala v devadesátikilometrové rychlosti Škoda Yeti. Superb odlétává, yeti se staví "na štorc" imaginární silnicí.

Crashtest ze silnice

V testovacím centru mladoboleslavské značky se simulovala situace, kdy řidič vozu jedoucího po rovině mimo obec začne přejíždět vlivem mikrospánku nebo náhlé srdeční nevolnosti do protisměru v rychlosti 90 km/h. Řidič protijedoucího vozu se snaží nehodě zabránit uhnutím co nejvíce ke kraji vozovky a intenzivním brzděním až do úplného zastavení. I to je však málo a nehoda je nevyhnutelná. Následuje přesazený náraz vozidla jedoucího 90kilometrovou rychlostí do stojícího vozidla. Přesazení je v tomto případě 50 %. Auta tedy nebourají čelně celou plochou, ale jen půlkou své šířky. Tato situace je podle odborníků běžnější než "plný" stoprocentní zásah.

Crashtest škodovek: yeti vs. superb

Posádku superbu tvořily figuríny představující vedle dvou dospělých také jedno šestileté a jedno tříleté dítě. Jedoucím vozidlem byla Škoda Yeti, jehož posádku tvoří podobně jako u prvního vozidla figuríny dvou dospělých, jednoho tříletého a jednoho 1,5ročního dítěte. Všichni malí pasažéři jsou upoutáni v dětských autosedačkách. Obě škodovky měly pod kapotou dvoulitrový turbodiesel spřažený s šestistupňovou manuální převodovkou.

Každé auto napěchovali technici elektronikou, měřáky, čidly. Do kufru obou aut nainstalovali záznamové zařízení, které mimo jiné snímá zatížení jednotlivých cestujících v momentě nárazu.

Jednou z výjimek oproti laboratorním podmínkám je pohon yetiho. Zatímco při zkoušce v hale je vozidlo taženo lanem, tentokrát jel yeti vlastní silou.

Přibližně do dvacítky ho roztlačilo druhé auto, pak převzal pilotáž elektronický řidič, který udržuje správný směr a určenou rychlost. Technici yetiho nastartovali, zařadili trojku a superb ho nárazník na nárazník rozjel.

Crashtest škodovek: yeti vs. superb

Měkké čumáky obou aut byly k nepoznání, to je ale správně, znamená to, že deformační zóny aut zachytily sílu nárazu a prostor pro posádku zůstal netknutý. Levý blatník stříbrného superbu combi jako by zmuchlal obr, stejně jako mačkáte alobal od čokolády. Dveře řidiče ale zůstaly absolutně neporušené. Jakoby se nic nestalo, žádné prohnutí, dokonce i spáry kolem dveří zůstaly stejné a pravidelné.

"Devadesátka je rychlost pro nehodu už poměrně vysoká," vysvětluje Petr Kraus, vedoucí vývoje bezpečnostních prvků ve Škodě Auto.

Celý nehodový děj trval necelou polovinu sekundy. Jen za 0,3 sekundy po prvním kontaktu už se vozidla zase vdalovala. Pouhým okem nepostřehnete, co se v průběhu nehody přesně dělo, na to mají technici speciální rychlokamery.

Technici přepočítali výsledky podle metodiky Euro NCAP. "Superb splnil ochranu dospělých na předních sedadlech na 98,25 procenta možných bodů. Ochrana dětí je 100procentní," uvádí zpráva techniků Škody. Yeti byl podle jejich měření ještě lepší. Za ochranu dospělých dosáhl na 99,94 procenta. Děti byly ochráněny na 93 procent maxima.

Crashtest škodovek: yeti vs. superb

Na hlavu figuríny řidiče yetiho působila v okamžiku nárazu síla 35 G. Uprostřed karoserie na středovém tunelu, který se nedeformuje, naměřili zpoždění asi 28 G, takové přetížení působilo při nehodě na těla posádky. Na hrudníku naměřili technici 18milimetrové stlačení, což je podle Krause hluboko pod limitem, který určuje evropský předpis pro splnění homologace. Na stehenních kostech řidiče působilo zatížení asi 2 kilonewtony, což je opět výrazně pod limitem.

"Struktura obou vozidel umožnila zachovat posádce dostatečný prostor pro přežití," řekl po analýze dat z testu Petr Kraus.

Řidiči sami snižují bezpečnost auta

"Mezi první skicou a hotovým automobilem jsou tisíce hodin věnovaných ochraně posádky i ostatních účastníků provozu, například chodců," popisuje Eckhard Scholz, který je v představenstvu mladoboleslavské automobilky zodpovědný za technický vývoj.

Crashtest škodovek: yeti vs. superbCrashtest škodovek: yeti vs. superbCrashtest škodovek: yeti vs. superb

"Ještě před vstupem značky Škoda do koncernu VW se přímo bezpečnosti věnovalo pět pracovníků, kteří se zaměřovali primárně na nárazové testy. Nyní se v Technickém centru v Mladé Boleslavi touto otázkou zabývá hned několik týmů čítajících více než 100 specialistů," vypočítává. Zabývají se tuhostí karoserie, přes tvarování přístrojové desky až po časování airbagů.

"Přestože auta umí uchránit posádku i při vážných nehodách, lidé často vlastními chybami snižují účinnost bezpečnostních prvků či zcela brání jejich řádné funkci," upozorňují škodováčtí odborníci na bezpečnost. Jako příklad uvádějí nesprávně zvolený typ dětské bezpečnostní sedačky, nepoužití bezpečnostního pásu nebo nezajištění přepravovaných předmětů.

Crashtest škodovek: yeti vs. superbCrashtest škodovek: yeti vs. superb

"Náš tým Výzkumu dopravní bezpečnosti monitoruje a vyhodnocuje skutečné dopravní nehody, na jejichž základě pak můžeme efektivně vylepšovat konstrukci automobilů Škoda," vysvětluje Scholz. Podmínky při reálných dopravních nehodách jsou totiž naprosto odlišné od laboratorních přesně normovaných crashtestů, proto se prostřednictvím analýzy těchto nehod získávají důležité informace o chování vozidla i řidiče. Speciální tým, který k nehodám škodovek vyjíždí do terénu společně s policií, prozkoumal za dva roky na 300 nehod.

Z výzkumů vyplývá, že v reálné silniční dopravě jsou nárazové rychlosti vozidel mnohdy výrazně vyšší. Odborníci dokáží na počítačích velmi věrně nasimulovat průběh nehody. Crashtest, ve kterém se mačkají plechy a odlétají kusy plastů, je ale stále ještě nezastupitelný.

Aktivní a pasivní bezpečnost

Pojem aktivní bezpečnost označuje konstrukční prvky a vlastnosti vozidla, jejichž účelem je předcházet či zabraňovat dopravním nehodám. Jedná se zejména o jízdní a dynamické vlastnosti vozu, ale rovněž veškeré prvky a zařízení sloužící k jeho lepší ovladatelnosti a k vyššímu pohodlí posádky, především pak řidiče. V případě, že dopravní nehodě již nelze zabránit i přes všechny prvky aktivní bezpečnosti instalované ve voze, přicházejí ke slovu prvky pasivní bezpečnosti. Jejich úkolem je v maximální možné míře ochránit životy a zdraví účastníků dopravní nehody. Pasivní bezpečnost se v dnešní době již netýká pouze posádky vozu – zaměřuje se i na ochranu chodců, nejzranitelnějších účastníků silničního provozu.

Autor:
Nejčtenější

Tatra 600 Tatraplan
První prototypy Tatraplanu byly fiaskem. Musel pomoci vězněný Ledwinka

První poválečný aerodynamický osobní automobil z Kopřivnice se měl jmenovat Autoplan. Za jeho úspěšným dotažením do stavu vhodného pro sériovou výrobu stál i...  celý článek

Na palubním počítači nového GAZu si zahrajete i Tetris.
VIDEO: Facebook v autě? Ten má každý druhý, to ruská dodávka má Tetris

Тетрис, latinkou Tetris, je asi nejslavnější počítačová videohra všech dob. V roce 1984 ji vyvinul Rus Alexej Pažitnov....  celý článek

Nově vyrobené vozy Seat v továrně automobilky ve španělském Martorellu (24....
Katalánsko je automobilová velmoc, snahy o odtržení děsí výrobce

Bouřící se Katalánci dělají vrásky také automobilkám. V nejbohatším regionu Pyrenejského ostrova, který se chce odtrhnout od Španělska, sídlí Seat a velkou...  celý článek

Dětská sedačka s airbagy
VIDEO: Dětská autosedačka dostala airbagy, už se prodává

Každý den je podle světových statistik více než 5 500 dětí vážně zraněno při haváriích v silničním provozu. Děti mají v poměru k tělu větší hlavu než dospělí a...  celý článek

Škoda Rapid Spaceback ScoutLine
VW dál plánuje levné auto pro Čínu. Indii má na starost Škoda

Navzdory zmrazení jednání s indickou Tata Motors pokračuje Volkswagen v plánu na vstup do segmentu levných aut. Do roku 2020 chce mít dvě nové modelové...  celý článek

Další z rubriky

Na palubním počítači nového GAZu si zahrajete i Tetris.
VIDEO: Facebook v autě? Ten má každý druhý, to ruská dodávka má Tetris

Тетрис, latinkou Tetris, je asi nejslavnější počítačová videohra všech dob. V roce 1984 ji vyvinul Rus Alexej Pažitnov....  celý článek

Ford Fiesta
Prodeje malých aut rostou, Evropané si dopřávají dražší provedení

S 1,8 milionu prodaných vozů je kategorie malých aut v prvním pololetí letošního roku stále nejpopulárnější automobilovou třídou. Ale není tomu tak díky ceně,...  celý článek

Nissan Dayz Roox
Japonská aféra: výrobce hliníku lhal o kvalitě, automobilky mají poplach

Druhý největší výrobce oceli v Japonsku Kobe Steel se přiznal, že falšoval údaje o kvalitě některých produktů dodaných zhruba 200 společnostem. Mezi nejvíce...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.