Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie hledá v Británii podvodné prodejce aut. Použili známý fígl

  14:01aktualizováno  15:42
Pražští kriminalisté vyšetřují podvodný prodej aut přes internet, při němž pachatelé připravili zákazníky o stovky tisíc korun. Při vyšetřování spolupracují prostřednictvím Interpolu s britskými policisty.

Kupující by kontakt s prodávajícím neměli omezovat jen na e-mailovou poštu (ilustrační foto). | foto: Ford

Zájemce o koupi nápadně levného auta přes internet policie nabádá k opatrnosti.

"Muž vystupující pod jménem Martin Lemans přislíbil několika osobám zprostředkování nákupu a dovozu vozidla z Velké Británie. Všem zájemcům cestou e-mailů sdělil podmínky prodeje a převozu vozidla, které si vybrali na internetu," uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová.

I když nikdo ze zákazníků auto ani Lemanse nikdy neviděl a cena prodávaného vozu byla velmi nízká, lidé poslali na udaný účet zálohu ve výši desítek tisíc korun. Po převodu peněz s nimi však prodejce přestal komunikovat a žádné auto nedostali. Podle Kropáčové kriminalisté evidují několik případů, při nichž si pachatel přišel na stovky tisíc korun.

Policie případné zájemce o koupi levného auta prostřednictvím internetu nabádá k opatrnosti. Kupující by kontakt s prodávajícím neměli omezovat jen na e-mailovou poštu, pokud jde o obchodníka, měli by si prohlédnout jeho internetové stránky a vyhledat kontakty a informace o sídle a právní formě společnosti. "Vždy vyžadujte fyzickou prohlídku vozidla i testovací jízdu a neposílejte dopředu žádné zálohy," upozornila Kropáčová. V případě, že cena vozidla je oproti průměru nízká, by podle ní zákazníci měli být velmi obezřetní.

Jak auto nekupovat

"Podobné podvodné nabídky na podezřele laciná auta se objevují na inzertních serverech už několik let. Ve většině případů jde o nabídku podezřele levného auta, které má být z Velké Británie či jiných evropských zemí," popisuje Martin Doležal, mluvčí Auto ESA.

Redakce Auto.iDNES.cz má k dispozici takovou komunikaci s nabídkou na ojetý Ford Focus. Údajný prodejce má být Ital žijící v Británii. Píše ovšem mizernou italštinou s chybami.

Prodávající má k prodeji auta většinou smyšlenou historku o tom, že jde o dědictví po členovi rodiny nebo třeba o vůz, který nedávnou koupil a pak se neplánovaně musel přesunout do Anglie, kde se jezdí na opačné straně.

Většinou jde ovšem o fotky aut, které podvodníci stáhnou z internetu a přiřadí je ke svému inzerátu.

"Prodávající pak se zájemcem komunikuje výhradně po internetu či telefonu. Navrhuje poslat auto smluvním přepravcem, a vyžaduje proto zálohu ještě předtím, než kupující auto vidí," varuje Doležal a zdůrazňuje, že kupovat auto jen podle fotek na internetu je velké riziko. "Zejména jakákoliv platba předem bez toho, aby kupující auto viděl, je sama o sobě nestandardní, a proto podezřelá," říká Doležal.

I přes naléhání kupujícího, který by si pro auto dojel osobně, trvá na dovozu auta a složení zálohy nebo zaplacení nákladů na převoz předem. Posílají kopie falešných dokladů a stále ujišťují, že je vše v pořádku. Slibují dokonce, že pokud auto nebude odpovídat představám kupujícího, možnost jeho vrácení.

Když podvodník zkasíruje peníze, přestane se zájemcem komunikovat.

"Doporučujeme kupovat ojetá auta přes zavedené obchodníky, kteří jsou zároveň vlastníky daného vozu, nehrozí tedy nebezpečí nákupu neprověřeného vozu," dodává Martin Doležal.

Zkušenost

Prodávající byl pod jménem CRAIG DARBY (Angličan), místo Drážďany. Po dvojím dopisování mi sdělil historku, co nejspíš říká každému, že pracoval 3 měsíce v Německu a že jeho firma ho chce zpět a že si inzerované vozidlo zakoupil v Německu. Důvod prodeje mi sdělil, že je pro něj komplikované prodat vozidlo v Anglii. Vše jsem akceptoval, ale co mě zarazilo, byl způsob přepravy. Nabídl mi přepravní službu TDG EXPRESS, která auto přiveze až před dům, máte zkušební dobu 3 dny, pak se rozhodnete, zda vozidlo koupíte, či nikoliv. Náklady by platil prodávající. Jediné, co musíte, je zaplatit předem na účet přepravní společnosti. Nabídl jsem, že si pro vůz přijedu osobně = konec komunikace.

Diskutující Michal na iDNES.cz


Autoři: ,


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Nerudný génius v černých brýlích zemřel před 30 lety

Enzo Ferrari

„Signor Ferrari, jak chcete, aby se na vás vzpomínalo,“ tak začínal poslední rozhovor se slavným mužem v černých...

Osmdesátiny velikána designu. Maloval fiaty a Golfa, se Škodou to nevyšlo

Expozice studia Italdesign Giorgetta Giugiara

Patří k nejuznávanějším automobilovým designérům všech dob, vtiskl podobu více než dvěma stovkám modelů, jichž se po...

První řidičský průkaz získal před 130 lety vynálezce auta Benz

Benz Patent Motorwagen

Německý konstruktér Carl Friedrich Benz se do dějin asi nejvíce zapsal jako vynálezce prvního skutečného automobilu....

Najdete na iDNES.cz