Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podzimní rady pro motorkáře

  11:38aktualizováno  11:38
Podzimní výlety přizpůsobte jízdním podmínkám a na zimu pečlivě ošetřete stroj i oděv.

Ilustrační foto | foto: Yamaha

Při podzimních jízdách na motocyklu si sice užijete prázdnějších silnic, neboť motorkářů potkáte v chladném počasí výrazně méně, vystavujete se však několika novým rizikům.

1. Zachraňujte sebe, nikoli svůj stroj
Konstruktéři už přistupují k motocyklu jako k prostředku rekreace, nikoli každodenní mobility. Proto také počítají s tím, že se na něm jezdí především v létě, a neexistují takové věci jako zimní pneumatiky.

Ježdění v době, kdy průměrné denní teploty sotvakdy přesáhnou deset stupňů Celsia, proto znamená výrazně sníženou přilnavost. Ani při delší sportovní jízdě či kličkování pneumatika nedosáhne obvyklé provozní teploty. Je třeba s tím počítat nejen v zatáčkách, ale i při brzdění.

Smyk na motorce daleko častěji než v autě končí fatálně. Proto nezapomeňte: když už je pád nevyhnutelný, nesnažte se zachraňovat motorku, ale především sebe. Nejvíce smrtelných úrazů vzniklo právě kvůli této chybě. Zkuste neovladatelný stroj odhodit od sebe a dopadnout pokud možno tak, abyste se nezačali kutálet. V kvalitní kombinéze je pak slušná šance vyváznout bez zranění. Pamatujte, že ocelová svodidla se mohou stát smrtelnou pastí, pokud se pod ně zaklíní helma.

2. Pozor na spadané listí i ostřikovače aut
Rozhodně jezděte pomaleji. Nikdy nevíte, co vás čeká za nepřehlednou zatáčkou. Na podzim vám na silnici hrozí nejen napadané listí, ale i plody a větve. V lesních úsecích zase může číhat mokrá vozovka i za slunečného dne.

Držte si také větší odstup od aut, a to nejen kvůli prodloužené brzdné dráze, ale i ostřikovačům; kapalina z neseřízených trysek často přeletí auto a přistane na helmě za ním jedoucího motorkáře. Dokáže oslepit, často se čpavá chemikálie dostane až do úst a očí.

3. Aby vám bylo teplo a bylo vás vidět
Počítejte se sníženou viditelností, proto se hodí navléknout reflexní vestu a připravit se na nevšímavost ostatních řidičů. I za slunného podzimu je dobré přidat pod kombinézu vrstvu termoprádla, vhodný šátek a kuklu. Minimálně ledvinový pás či ještě lépe páteřový krunýř by měly být samozřejmostí.

Pokud nemáte teplou zimní výbavu, počítejte i s druhými hřejivými rukavicemi a ponožkami. Pozor na vyhřívané rukojeti řídítek; hřejí jen zevnitř, zato zvenčí ruka mrzne. Hodí se je proto doplnit ještě větrnými štítky. Ve výbavě by neměl chybět nepromokavý návlek na kombinézu, takzvaná dešťovka.

4. Sezona končí. Jak stroj zazimovat?
Aby byl motocykl na jaře zase k dispozici bez námahy a investic, je základem pro jeho uložení suchý a zabezpečený přístřešek. Stroj by měl trávit zimu s naplněnou nádrží a dobře nahuštěnými pneumatikami, nejlépe na vhodném stojánku, který pneumatikám odlehčí.

Optimální je odpojit akumulátor, palubní hodinky či alarm jej totiž dokážou spolehlivě vydrancovat. Pozor, některé alarmy či imobilizéry se odpojením akumulátoru zablokují.

Motocykl by měl samozřejmě zimovat čistý a s odpovídajícím ošetřením povrchových dílů. Nanést ochrannou vrstvu lze nejen na lakované a hliníkové díly, ale také na pneumatiky. Pokud se vám blíží výměna pneumatik, brzdového obložení, oleje či jiný pravidelný servisní úkon, proveďte jej před zazimováním. Materiál po sezoně často nakoupíte výrazně levněji a případné servisní dílny bývají méně vytížené.

Starším, zejména dvoutaktním motocyklům lze prospět tím, že se do otvoru pro svíčku vstříkne trocha oleje, který jedním protočením motoru rovnoměrně rozetřete po stěnách válců a tím je ochráníte před korozí. Novější motocykl stačí přibližně jednou za měsíc, minimálně však dvakrát za zimu nastartovat a nechat zahřát na provozní teplotu. Tím se nejen promaže "vršek" motoru, ale také oživí akumulátor.

5. Odpovídající péči si na zimu zaslouží i výbava
Kromě pečlivého vyprání oděvu a doplňků by měly kožené součásti vašeho motorkářského oblečení dostat ošetření kvalitním impregnačním a regeneračním přípravkem. Nezapomeňte vyčistit helmu i zevnitř a ošetřit vyjímatelné polstrování.

Dejte pozor na to, že moderní přílby mívají na vnitřní straně hledí naneseny ochranné vrstvy proti pocení, které se mechanickým odstraněním nečistot velmi snadno poškodí. Vždy si předem přečtěte návod k obsluze, popřípadě se vyptejte zkušenějších kolegů.

Autor:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

OBRAZEM: Podívejte se na perly pražského srazu harleyů

Harley-Davidson 115th Anniversary

Na oslavy 115. výročí založení legendárního amerického výrobce motorek Harley-Davidson dorazilo do Prahy přes 110 000...

Kousavá jawa slaví padesátku v Brně, kde na ní Franta Štastný jel nejlíp

František Šťastný

Před padesáti roky v Brně František Štastný zajel svůj nejlepší domácí výsledek v mistrovství světa. Na motorce, které...

Motorku přestavěl na karavan, teď se s ním chystá přejet jižní Ameriku

Motohome

Zní to bláznivě, vypadá to bláznivě, ale existuje to. Jeremy Carman rád cestuje s motorkou a nechce v přírodě spát ve...

Kawasaki Z 900
Kawasaki Z 900

r.v. 2017, naj. 4 500 km
187 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz