Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slováci zvýšili pokuty za rychlost, berou až 17 tisíc, nebo řidičák

  16:41aktualizováno  16:41
Za překročení maximální povolené rychlosti na slovenských silnicích si řidiči v případě zjištění tohoto přestupku připlatí. Policie od úterý až na výjimky zvýšila pokuty. Přímo na místě mohou policisté podle nových pravidel uložit řidiči za rychlou jízdu téměř sedmnáctitisícovou pokutu.
Ve měste je na Slovensku povolená maximálně padesátikilometrová rychlost, mimo obec 90 km/h a na dálnici 130 km/h.

Ve měste je na Slovensku povolená maximálně padesátikilometrová rychlost, mimo obec 90 km/h a na dálnici 130 km/h. | foto: MF DNES

Sankce za rychlost jsou na Slovensku odstupňovány podle míry překročení. V obcích, kde je povolena nejvyšší rychlost 50 kilometrů v hodině, jsou postihy obvykle vyšší. Podle nových pravidel přijde například překročení nejvyšší dovolené rychlosti o deset kilometrů v hodině v městech a vesnicích na 20 eur (510 Kč) místo dosavadních deseti eur (250 korun).

Silniční piráti, kteří pojedou v obcích o 40 kilometrů v hodině rychleji, zaplatí 280 eur (7 150 korun) místo 200 eur (5 100 Kč), stejný přestupek mimo obce přijde na 200 eur oproti dosavadní sazbě 150 eur.

Zvýšení pokut přichází v době, kdy dopravních nehod i jejich obětí na slovenských silnicích dlouhodobě klesá. Navzdory tomu ale země v tomto ohledu neplní závazky vůči Evropské unii. "Už v minulosti se potvrdilo, že zvýšení pokut snížilo rychlost a doprava se uklidnila," uvedl poradce ministra vnitra Stanislav Jankovič. Dopravní expert Jozef Drahovský reagoval, že pokuty za rychlost by více měly brát zřetel na závažnost přestupku. Vyšší by podle něj měly být tam, kde se pohybují chodci.

Přímo na místě mohou policisté napařit řidiči za rychlou jízdu pokutu až 650 eur (16 600 korun). Tato změna způsobí, že na projednání přestupku v správním řízení se patrně dostane méně případů. Pokud řidič na Slovensku nemá hotovost na zaplacení pokuty, policista mu může zadržet řidičský průkaz. Ten mu policie vrátí po úhradě sankce, v případě cizince doklad pošle do jeho vlasti.

Autoři: ,NejčtenějšíDalší z rubriky

Autofotka týdne: Největší hvězda ohromovala Ženevu už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

OBRAZEM: Modelky autosalonu Ženeva. Letos možná naposledy

Hostesky Ženeva

Zářící úsměvy, svůdné pohledy, ladné křivky. Kořením autosalonů bývaly krásné dívky. S tím je konec. Firmy reagují na...

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Najdete na iDNES.cz