Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokuty od brněnských policistů budou na internetu

  16:34aktualizováno  16:34
Pokuty udělené brněnskými policisty nyní provinilci naleznou na internetu. Na stránkách ministerstva vnitra pod odkazem Rady a služby si lidé po zadání čísla pokutového bloku a počátečních iniciál svého jména mohou zkontrolovat, kdo, kdy, kde a v jaké výši jim pokutu udělil. A především se z popisu přestupku dozvědí, proč ji dostali.
Pokuta se na internetu objeví ještě v den, kdy ji policista udělí

Pokuta se na internetu objeví ještě v den, kdy ji policista udělí | foto: Martin AdamecMF DNES

"Od listopadu bude přidáno ještě telefonní číslo, na kterém se budou občané moci dotázat na případné nejasnosti týkající se přestupku,“ doplnil tvůrce databáze Martin Procházka.

V současnosti lze v databázi dohledat kolem 2500 záznamů, uložených od letošního července.

„Časem by jich mělo být až padesát tisíc, což znamená, že přístupné budou informace o přestupcích spáchaných v Brně za období jednoho roku,“ doplnil Procházka.

Na internet se konkrétní pokuta dostane rychle - v den, kdy ji policista udělí. Databáze pokutovaných přestupků má zároveň zprůhlednit nakládání policistů s bločky.

"Zamezí se tím případné manipulaci a korupci policistů,“ řekl Procházka s tím, že hlavním důvodem vzniku však kontrola bezúhonnosti policistů rozhodně nebyla.

Sami policisté do databáze zasáhnout nemohou - evidence se generuje sama.

"V podstatě jde jen o jeden z výstupů běžné práce policistů, veškerá jejich agenda je totiž elektronicky vedena už dlouho. Vytvoření databáze tedy nebylo nijak složité ani cenově nákladné,“ vysvětlil Procházka.

Projekt brněnských policistů a ministerstva vnitra je v republice ojedinělý, podle Procházky ale není problém databázi rozšířit, pokud o něj bude zájem v jiných regionech. "Ale nařídit to nikomu nelze,“ dodal.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

OBRAZEM: První Lamborghini Urus je v Česku. Prozkoumali jsme ho

Česká premiéra sportovního SUV Lamborghini Urus

Rambo-lambo dorazilo do Česka hned po evropské výstavní premiéře na autosalonu v Ženevě, který dnes končí. Prohlédněte...

OBRAZEM: Modelky autosalonu Ženeva. Letos možná naposledy

Hostesky Ženeva

Zářící úsměvy, svůdné pohledy, ladné křivky. Kořením autosalonů bývaly krásné dívky. S tím je konec. Firmy reagují na...

Najdete na iDNES.cz