Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokuty v Evropě zdražují, ve Španělsku čeká na piráty vězení

aktualizováno 
Postihy pro evropské řidiče se stále zpřísňují. Už 30 evropských zemí zakázalo řidičům telefonovat za jízdy bez využití handsfree. A ve Španělsku nyní mohou piráti silnic skončit za rychlou jízdu rovnou ve vězení.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Telefonování bez handsfree řidičům nemíní evropské státy tolerovat. Nejvyšší pokuty účtují za telefonování policisté v Norsku, Maďarsku, Belgii, Nizozemsku a Portugalsku. Podle německého autoklubu ADAC se tamní pokuty pohybují mezi 100 a 160 eury.

Česko patří v tomto ohledu k benevolentnějším zemím, pokuty se v přepočtu pohybují okolo 40 eur. Ještě menší sazby mají policisté za telefonování v Litvě nebo Lotyšsku.

Trendem je však zvyšování pokut za volání s přístrojem v ruce. Na dvojnásobek se vybírané částky zvedly v poslední době v Anglii.

Španělsko zase zpřísnilo podle autoklubu ADAC pokuty tak, že za rychlou jízdu pošle řidiče rovnou za mříže.

Koho policie na dálnici nebo na jiné silnici mimo město přistihne, že jede rychlostí přesahující 200 km/h nebo v obci překročí limit 110 km/h, může skončit ve vězení na tři až šest měsíců.

Stejný trest čeká na řidiče, které policie nachytá za volantem s více než 1,2 promile alkoholu v krvi.
Tvrdými tresty chce Španělsko změnit dnešní stav, kdy stejně jako Česká republika patří k zemím s nadprůměrným počtem nehod s nejtragičtějšími následky.

Na španělských dálnicích se smí jezdit maximální rychlostí 120 km/h, v obci platí "padesátka" a povoleno je řídit až s 0,5 promile alkoholu v krvi. Vězení se může řidič vyhnout zaplacením vysokých pokut, které mohou dosáhnout až 144 000 eur. Její přesná výše se odvíjí podle příjmů hříšníka za volantem.

Úřady při rozhodování, zda umožní řidiči namísto vězení zaplatit vysokou pokutu, přihlédnou také ke skutečnosti, jestli došlo při přestupku k ohrožení životů. Nové zákonné úpravy ve Španělsku zavádějí možnost odnětí řidičského průkazu až na čtyři roky.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidičák si stačilo vyměnit 30 tisíc řidičů. Půl milionu to ještě čeká

Řidičský průkaz, řidičák

Během roku 2018 vyprší desetiletá platnost řidičských průkazů téměř 626 tisícům řidičů. Za první dva měsíce tohoto roku...

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

OBRAZEM: Modelky autosalonu Ženeva. Letos možná naposledy

Hostesky Ženeva

Zářící úsměvy, svůdné pohledy, ladné křivky. Kořením autosalonů bývaly krásné dívky. S tím je konec. Firmy reagují na...

Najdete na iDNES.cz