Policie: Antiradary budou zbytečné, víme, jak na ně

  • 115
Česká policie se rozhodla zasáhnout proti řidičům, kteří využívají ve svých vozech takzvané antiradary. Ty je upozorňují na měření rychlosti, a šoféři si tak nemusí dělat hlavu s jejím dodržováním. Kvůli tomu policie v květnu koupí 130 nových radarů, které antiradar nedokáže včas odhalit.

Nové přístroje budou fungovat na principu laserové technologie.

„Když antiradar zachytí laserový signál, je už auto ozářené a změřené,“ říká šéf dopravní policie Zdeněk Bambas.

Schopnosti laserových radarů potvrzují i prodejci dnešních antiradarů. „Na zařízení, které si chce policie pořídit, jsou námi nabízené přístroje zatím krátké,“ připustil Václav Trneček z firmy Cyberdine. „Ale výrobci se určitě budou snažit vyvinout nové antiradary, které budou včas varovat i před laserovým paprskem,“ míní.

Cena obří policejní zakázky na nové radary dosud není úplně jasná. Bude záležet na tom, jaké nabídky dají firmy ve výběrovém řízení. Špičkový radar však stojí řádově statisíce korun. „Přístroje dostaneme v květnu roku 2006. Peníze na ně máme,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Lucie Žárská.

Zákon antiradary toleruje
Původně se na ministerstvu dopravy uvažovalo, že nový silniční zákon přinášející i bodový systém antiradary úplně zakáže, ale nakonec poslanci tento paragraf formulovali tak, že antiradary nezakazuje. I novela „detektory radarů“ toleruje. „Pořizovací cena antiradarů je dost vysoká. Většina lidí si ho stejně nekoupí,“ tvrdí Viktor Meca z ministerstva dopravy.

V Česku je v provozu v autech asi 15 tisíc antiradarů. Stojí od 13 do 25 tisíc korun.
Doposud měří po celé zemi dopravní policisté rychlost s celkem dvěma sty starými radary na principu mikrovln (proto jim řidiči přezdívají „mikrovlnka“). Připadají asi dva radary na okres. Pokud má ale řidič v autě namontovaný antiradar, dokáže ve většině případů včas před měřící hlídkou zabrzdit, protože ho antiradar upozorní zapípáním. 

Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích 411/2005 Sb. říká:

Nikdo nesmí používat technické prostředky a zařízení, která znemožňují nebo ovlivňují funkci technických prostředků používaných policií nebo Vojenskou policií při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích (dále jen "antiradar").".

Obecní úřad obce s rozšířenou působností uloží pokutu do 100 000 Kč osobě, která používá antiradar.".

Výklad zákona říká, že pasivní radarové detektor používat lze. 

Diskutujte

Je zákon dvojsmyslný?
Funkce radaru spočívá v odhalování přestupků. Jeho fungování (vysílání vln) je jen prostředek, jak toho dosahuje.

NEBO

Funkcí radaru je vysílat elektromagnetické vlnění a to, že díky tomu odhalí přestupek, je jen vedlejší efekt.

Jaká je funkce policejního radaru? Odhalovat přestupky, nebo jen vysílat vlnění?
Pište do diskuze pod článkem

UŽ NEJEN POLICIE Udělovat pokuty za rychlou jízdu budou moci například i obce, které si pořídí některé z měřicích zařízení nabízených soukromými firmami