Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie bude nekompromisní hned od počátku

  11:20aktualizováno  11:20
Trestné body za přestupky. Taková je jedna z největších změn, které jako úplnou novinku přináší novela zákona o silničním provozu. Navíc se policii po pěti letech vrací pravomoc zadržet za nejvážnější přestupky řidiči průkaz ihned na místě.
policie - *policie - ilustrační foto

policie - *policie - ilustrační foto | foto: MF DNES

Nelze přitom počítat s tím, že by snad policisté byli vůči chybujícím řidičům zpočátku mírnější.
 
"K nejvážnějším přestupkům bude policie hned od počátku nekompromisní,“ tvrdí Roman Skřepek z policejního prezidia. "Pravidla, že červená znamená stůj a alkohol za volant nepatří, se vůbec nezměnila. Snad jen k některým úplným drobnějším novinkám může být policista zpočátku shovívavější.“

Sazebník trestných bodů je odstupňovaný podle závažnosti přestupků. Mezi vůbec nejtěžší prohřešky spáchané řidiči se počítá vše, co souvisí s alkoholem při řízení vozidla.
 
Další velkou změnou jsou mnohem vyšší pokuty, vystoupaly totiž až na padesát tisíc korun v případě nejtěžších prohřešků. Pokud například policisté zjistí, že opilý řidič je v takovém stavu, že není schopen řídit, dostane krom pokuty až 50 000 korun i sedm trestných bodů.
Stejný bodový trest každému řidiči hrozí i tehdy, pokud odmítne orientační dechovou zkoušku.

Konec anonymity na českých silnicích
Už také nebude možné, aby se vlastník vozidla vymluvil na to, že neví, kdo jeho auto řídil v době spáchání nějakého přestupku. Nově už to totiž bude muset oznámit.
Snazší než dříve by mělo být vymáhání postihů za přestupky - měla by to zlepšit nově zavedená možnost vybírání kaucí. Stoupají také pravomoci strážníků městské policie. Nově budou moci nejen měřit rychlost jako dosud, ale také zastavovat vozidla a pokutovat jejich řidiče na místě.
Koho od 1. července postihne dopravní nehoda, má to od tohoto data v něčem jednodušší - povinnost nahlašovat nehodu policii je nutné, jen pokud škoda přesáhne 50 000 korun, nebo je někdo zraněn, či je poškozen veřejný majetek. Účastníci nehody se však musí shodnout, kdo nehodu zavinil a patřičně písemně si to stvrdit.
Dosud byla hranice pro nenahlášení nehody policii 20 000 korun. Silniční zákon, který konečně po řadě novelizací vstupuje již za deset dní v platnost, přinesl změny hned pěti zákonů; mimo jiné i trestního zákona.
Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Odpovězte na otázku a hrajte o poukaz na letní obutí

Ilustrační foto

Doba přezouvání na letní obutí se blíží. Na konci března skončila povinnost mít na autě zimní pneumatiky v případě...

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Najdete na iDNES.cz