Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie je v záležitosti drog bezradná

  18:02aktualizováno  18:02
- Bezmocnost policie spočívá v tom, že její šance odhalit zfetovaného řidiče je mizivá. Neexistuje totiž přístroj srovnatelný s trubičkami nebo elektronickými přístroji na odhalování alkoholu. Drog je přitom několik skupin, každá působí jinak a i v těle je odlišně zjistitelná. Některé lze přitom v těle odhalit i týdny po užití, kdy jejich účinek už dávno skončil.
Zákony na zdrogované řidiče připraveny jsou a hrozí provinilcům stejně tvrdými tresty jako u alkoholu. To znamená, že jim hrozí několikatisícové pokuty s možností odebrání řidičského oprávnění. K jejich uplatnění však dochází výjimečně. "Odhaduji, že policisté ročně odhalí drogy v těle řidiče jen v zanedbatelném počtu případů. To už se řidič musí chovat při silniční kontrole nebo po zaviněné nehodě hodně podezřele," říká Václav Valenta z dopravní policie, který praktickému testu drog za volantem se zájmem přihlížel. Co udělá policie, když marihuanu nebo hašiš laboratoř v těle odhalí, ale provinilec tvrdí, že ji užil před několika týdny?
Jak vůbec lze poznat, že řidič před jízdou požil drogu? "Ve Spojených státech prý vyzkoušeli metodu, při které vyškolení policisté a lékaři poznali s osmdesátiprocentní pravděpodobností z chování řidiče, že je ovlivněn drogou," tvrdí Václav Valenta. "Poznat, že má někdo v sobě drogu, je nesmírně obtížné," říká lékař Jakub Minařík, který léta pracuje s drogově závislými. "Když jsem byl v každodenním kontaktu s drogově závislými, nedělalo mi potíže ani na ulici rozeznat, kdo a pod jakou drogou je. To prostě vycítíte. Ale když jsem z toho každodenního kontaktu vypadl, pozoroval jsem na sobě, že mé odhady už nejsou tak přesné." Policisté, kteří by chtěli dosáhnout vysoké úspěšnosti při odhalování zdrogovaných řidičů, by tak zřejmě museli trávit s železnou pravidelností několik hodin denně ve společnosti těchto lidí.

Václav Valenta z dopravní policie objasňuje problematiku drog za volantem z policejního hlediska.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Kamufláž, která nefunguje: nálepky na SPZ proti radarům jsou vyhozené peníze

Facebookové stránky nabízejí polep na SPZ proti radaru, po osvícení bleskem...

Přelepte, posprejujte SPZ a zákon vás nedohoní. Internet je plný tipů, jak bez rizika zakrýt registrační značku, aby ji...

Nová čínská škoda v plné parádě: Kamiq představili ambasádě v Pekingu

Škoda představila na českém velvyslanectví v Pekingu nové městské SUV pro...

Potvrzeno. Nové městské SUV ze škodovky určené pouze pro čínský trh ponese název Kamiq. Automobilka Škoda Auto jej v...

Čína zruší povinnou účast domácích značek na výrobě cizích aut

Výroba octavií v čínském Ningbo nedaleko Šanghaje. Zbrusu nová továrna otevřela...

Čína do roku 2022 zruší limity pro podíl zahraničních investorů ve firmách v automobilovém sektoru a umožní jim tak...

Najdete na iDNES.cz