Policie někdy sama komplikuje dopravu

  • 126
Menších dopravních nehod, při nichž jde jen o "plechy", vyšetřuje policie každoročně desítky tisíc po celé republice. Ale mnohdy přitom působí rozpačitě...

Jak se ukázalo, řidiči, jimž nehoda a její následné vyšetřování komplikuje průjezd, často vidí právě v policistech ty, kteří dopravu bezohledně a zbytečně komplikují.

Třetina bezohledných

"Je to snad třetina nehod v Praze, kdy je očividné, že policejní vůz zbytečně brání v průjezdu a že sami policisté nedělají vůbec nic pro to, aby vrátili provozu plynulost," tvrdí Petr Kološ, který v roli motohlídky Radiožurnálu vídá i desítku podobných situací denně.

Tvrdí, že někteří policisté s ním odmítají vůbec komunikovat, takže ani není možné prostřednictvím rádia varovat další řidiče, jak dlouho bude vyšetřování nehody trvat. "Jednou mi dokonce vyhrožovali pokutou! Naprosto bezdůvodně. Ale to je všechno v lidech. Někteří policisté mají prostě pocit, že služební průkaz je něco jako odznak poloboha, a také s ním tak zacházejí," říká Kološ, který má s policií bohaté zkušenosti.

Za výtku mu vzali řidičák

Dobré slovo nemá pro policejní vyšetřovatele dopravních nehod ani profesionální řidič Miroslav Šmíd: "Občas musím kroutit hlavou, jak jsou sami policajti schopní dopravu zkomplikovat!

Jednou se mi v Kladně přihodila taková věc, když jsem je upozornil, že špatně stojí s autem. Vzali mi tehdy doklady a zpátky jsem je dostal až za tři měsíce!" Šmíd tvrdí, že šlo jen a jen o pomstu za to, že "si dovolil kritizovat policajty".

Chrání si záda

Policisté vidí problém samozřejmě zase ze svého pohledu. Podle policejního rady na Ředitelství služby dopravní policie Josefa Danišky si lidé neuvědomují, že policista na místě nehody, kde vzniká složitá dopravní situace, si umístěním služebního vozu vlastně chrání své zdraví a život.

Jednoduše řečeno: policejní auto má zajistit, aby strážníka třeba při měření brzdné dráhy nesrazilo projíždějící auto. "Tyto fotografie nejsou dostatečně průkazné," reagoval Daniška na obrázky, které zaslal čtenář jako důkaz policejní bezohlednosti.

Policejní rada sebe a své lidi hájí tím, že projíždějící řidič neví, v jaké fázi je vyšetřování nehody, a tudíž ani není schopen kvalifikovaně posoudit, zda je ještě na místě nehody zaparkovaný policejní automobil nutný, či nikoliv.

Lidé počkají

"Abych nemusel daleko chodit!" Taková byla lakonická odpověď řadového policisty, který v hlavním městě k nehodám často jezdí. Odpovídal jen za slib anonymity. Přiznává, že si místo k parkování služebního auta nijak moc nehledá. "Lidi prostě počkají," říká policista s udivující samozřejmostí v hlase. Rozhodně je dost kuriózní si představit, že by byl policista za nesprávné zaparkování služebního vozu svým nadřízeným postižen.

Modelový případ:

Místo: Praha, před nemocnicí Bulovka
Čas: 10. 6. 2003, 7.45 hodin
Stav: Podle tvrzení řidiče-fotografa policisté svým vozem stále blokují střední jízdní pruh, přestože vyšetřovací úkony (měření, fotografování apod.) byly již hotové, a nyní píší v autě protokol.
Důsledek: Stojící kolona v ranní špičce zhruba 1500 metrů dlouhá.

Policejní vůz se dnes kolem 07:45 srazil na náměstí I.P.Pavlova v Praze 2 s tramvají. Nikdo nebyl zraněn