Policie nemůže odebrat řidičský ani technický průkaz

Stejně jako policie nemůže na místě přestupku řidiči odebrat řidičský průkaz, ztratila s novým zákonem také možnost zadržet osvědčení o technickém průkazu. Nic na tom nemění skutečnost, že některé hlídky - někdy i z městských policií - motoristy zmíněnými perzekucemi neustále straší.

"Jel jsem večer se starým volkswagenem a nesvítilo mi zadní obrysové světlo. Policisté mi hrozili odebráním dokladů od vozu a jeho okamžitým odstavením, nezaplatím-li pokutu. Spěchal jsem, tak jsem požadovanou částku dal," napsal redakci například Martin Ch. z Prahy. Petr S. ze Zlína se rovněž rozdělil o svou zkušenost: "Zastavila mě hlídka městské policie - prý mi na autě nesvítí zadní světla. Myslel jsem, že obecní nebo městská policie nemůže zastavovat řidiče v jedoucím autě. Jak je to vlastně s pravomocemi strážníků?"

Vůz prověří STK

Dřív opravdu mohla policejní hlídka při zjištění technických nedostatků - například sjetých pneumatik, nefungujících světel nebo poškozeného předního skla a podobně - na místě zadržet osvědčení o technickém průkazu. V takovém případě motorista dostal takzvaný doklad na dojetí, při nejzávažnějších deliktech musel vůz ihned odstavit. "Dnes řidiči hrozí maximálně bloková pokuta tisíc korun," potvrzuje Josef Daniška z ředitelství služby dopravní policie v Praze. Jedinou možností, jak ovlivnit technický stav aut na silnicích, zůstává podle názoru policistů pravidelná prohlídka ve stanici technické kontroly.

Strážníci s omezením

Strážníci městské nebo obecní policie mají přesně vymezeno, kdy mohou zastavit řidiče v jedoucím autě. "Stavíme motoristy, pokud poruší vyhlášku města, což je nejčastěji nerespektování zákazu vjezdu do nejrůznějších zón. Pak jim hrozí pokuta do tisíce korun," říká Pavel Janík z městské policie ve Zlíně.

Zastavovat dopravu může strážník také u škol, aby zajistil bezpečný přechod dětí. Dalším případem je situace, kdy se motorista neřídí dopravními značkami. "Můžeme ale kontrolovat jen dodržování zákazových značek," doplňuje Pavel Janík. "Když řidič například nezastaví u příkazové značky Stop, může si strážník maximálně poznamenat státní poznávací značku vozidla a přestupek nahlásit Policii České republiky."

Pavel Janík však upozorňuje, že městští policisté využívají také ustanovení o krajní nouzi, které slouží k odvrácení reálně hrozícího nebezpečí. "To je zrovna případ noční jízdy bez zapnutých světel," uvádí. "Strážník zastaví řidiče, protože hrozící nebezpečí jízdy bez světel je příliš vysoké. Ale pokuty v takových případech rozhodně rozdávat nemůže."

Stačí řidičský průkaz

Pokud už městská policie vozidlo zastaví, musí se v duchu zákona omezit pouze na kontrolu totožnosti řidiče. "Nepřísluší jí kontrola řidičského oprávnění nebo technického průkazu vozidla," informuje pražský právník Michal Dlabola. "Platí to s jednou výjimkou: může požádat o technický průkaz, pokud má podezření, že vůz je kradený.

Motorista mu sice nemusí vyhovět, pak však musí vyčkat, až strážník přivolá Policii České republiky." Naproti tomu Policie České republiky má pravomoc kontrolovat nejen totožnost osob, ale také technický stav auta a doklad o zaplacení povinného ručení. "Jako doklad totožnosti musí policistům stačit řidičský průkaz, který je v podstatě na stejné úrovni jako občanský průkaz," upozorňuje Michal Dlabola.

Drahé odmítnutí zkoušky

Zákon jasně říká, že řidič se musí na požádání policisty podrobit dechové zkoušce na alkohol. "I dechovou nebo krevní zkoušku lze odmítnout," informuje právník Michal Dlabola. "Ale neradím to. Řidič se totiž dopouští přestupku odmítnutí dechové nebo krevní zkoušky a hrozí mu přísnější trest, než kdyby - lidově řečeno - nadýchal.

V prvním případě je to pokuta až 15 tisíc korun a dva roky bez řidičáku, v druhém maximálně 10 tisíc korun a rok bez řízení." Policie nemůže ani opilému motoristovi sebrat řidičský průkaz. Zákon sice konstatuje, že má řidiči zabránit v další jízdě, pokud by znamenala ohrožení bezpečnosti provozu, ale nedává policistům žádnou možnost, jak to udělat.

Jistota je na stanici

Josef Daniška souhlasí s názorem, že člověk těžko může při silniční kontrole poznat falešné policisty.
Hlídky sice bývají nejčastěji dvojčlenné, ale ani osamělý policista ještě nemusí signalizovat podvod. Policisté s sebou nemusí mít při kontrole vozidlo, případně mohou jet v autě civilních barev.

"Ani služební čísla nevypovídají se stoprocentní jistotou, neboť se jich spousta ztratila při zákrocích," vysvětluje Josef Daniška. "Přesto platí, že služební čísla musí mít policisté stále viditelná. Pokud má řidič podezření, že s policejní hlídkou není něco v pořádku, může trvat na vyřízení silniční kontroly nebo přestupku na nejbližší policejní stanici, kam by si podvodníci netroufli. Totéž radím při náznacích korupce ze strany policistů."

Přísně, ale s rozumem

Policejní prezident Jiří Kolář oznámil, že i při rutinních silničních kontrolách bude policistu jistit jeho kolega se zbraní připravenou ke střelbě. Dočkáme se tedy situací jako v USA, kde řidiče při kontrole vyzvou, aby vystoupil z vozu a dal nohy od sebe a ruce na kapotu? "V zásadě je to možné, protože zákon neupravuje, jak přesně má probíhat silniční kontrola," odpovídá Michal Dlabola.

Doplňuje, že policista se však pohybuje na hraně zneužití pravomoci veřejného činitele. "V případě stížnosti na zbytečně tvrdý postup musí policisté sami obhájit, proč postupovali tak, jak postupovali. Obezřetnost je určitě na místě, když policisté například v noci staví neuspořádaně nebo rychle jedoucí vůz," konstatuje Michal Dlabola.

Pravomoci Policie České republiky

může

- kdykoliv zastavit vozidlo ke kontrole nebo kvůli spáchání přestupku
- kontrolovat totožnost řidiče i spolucestujících
- zjišťovat technický stav auta a jeho osvědčení o technickém průkazu
- pokutovat špatný technický stav vozu
- kontrolovat řidičský průkaz
- při podezření prohlédnout i zavazadlový prostor vozu
- přinutit řidiče vystoupit při kontrole z auta
- vyzvat řidiče k dechové a následně krevní zkoušce na přítomnost alkoholu

nesmí

- zadržet řidičský průkaz, a to ani po nehodě nebo požití alkoholu
- zadržet OTP, a to ani při zjištění vážných technických nedostatků
- vyžadovat občanský průkaz, prokáže-li se motorista řidičským průkazem
- se dožadovat zaplacení blokové pokuty na místě, ani stylem "když zaplatíte hned, bude to stát míň"
- donutit řidiče k dechové ani krevní zkoušce

Pravomoci městské nebo obecní policie

může

- zastavit auto, když poruší vyhlášku města (zákaz vjezdu apod.)
- zastavit auto, když nerespektuje zákazové dopravní značky
- zastavit dopravu u škol, aby mohly děti bezpečně přejít
- zastavit vůz ve stavu krajní nouze, k odvrácení hrozícího nebezpečí
- pokutovat auto stojící na chodníku, pokud to není povoleno

nesmí

- kontrolovat řidičský průkaz
- kontrolovat technický stav auta ani jeho osvědčení o technickém průkazu
- zastavit automobil kvůli dopravnímu přestupku, pokud nejde o porušení zákazové značky nebo nerespektování vyhlášky města
- pokutovat špatný technický stav vozidla

Znak Policie ČR