Policista bude mít větší pravomoci

  • 87
Nová úprava zákona o provozu na pozemních komunikacích, která čeká na posvěcení parlamentem, vrací policistům možnosti, jak razantně naložit s nejzávažnějšími hříšníky na silnicích.

Policista bude moci za jistých okolností zabránit řidiči pokračovat v další jízdě, a to buď použitím technického prostředku (odstavení auta, botička apod.), nebo odtažením vozidla.

Ty případy jsou v novele zákona popsány takto - jestliže řidič:

a) je podezřelý, že bezprostředně předtím zavinil dopravní nehodu, při které došlo k usmrcení nebo těžké újmě na zdraví,

b) ujel z místa dopravní nehody, na které měl bezprostředně předtím účast a kterou byl povinen neprodleně ohlásit policistovi,

c) překročil nejvyšší dovolenou rychlost o 40 km/h a více v obci nebo o 50 km/h a více mimo obec,

d) jel v protisměru, couval nebo se otáčel v provozu na dálnici,

e) řídil motorové vozidlo pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky,

f) odmítl se na výzvu policisty podrobit dechové zkoušce ke zjištění, není-li ovlivněn alkoholem,

g) nebo jinou návykovou látkou

h) odmítl se na výzvu policisty v případě, že dechová zkouška byla pozitivní, podrobit lékařskému vyšetření ke zjištění alkoholu,

i) nebo jiné návykové látky,

j) řídil motorové vozidlo, aniž je držitelem řidičského oprávnění příslušné skupiny,

k) řídil motorové vozidlo, přestože mu byl soudem uložen trest nebo správním orgánem uložen zákaz řízení motorových vozidel,

l) překročil stanovenou dobu řízení nebo nedodržel stanovené bezpečnostní přestávky v řízení vozidla nebo stanovenou dobu odpočinku,

m) je podezřelý ze spáchání přestupku proti bezpečnosti a plynulosti provozu a je důvodné podezření, že se bude vyhýbat přestupkovému řízení, a nesložil kauci jako záruku, že se dostaví ke správnímu orgánu k projednání přestupku.

Dále policista může zabránit v jízdě řidiči motorového vozidla také v případech, jestliže řidič řídí vozidlo, u kterého je důvodné podezření, že bylo řidičem odcizeno, nebo které není registrováno v registru silničních vozidel, nebo které je provozováno pod jinou než přidělenou registrační značkou nebo bez registrační značky, nebo které je technicky nezpůsobilé k provozu na komunikacích, nebo jehož rozměry, největší povolená hmotnost nebo největší povolená hmotnost na nápravu vozidla zjištěné při kontrolním vážení překračují stanovené hodnoty.

Zadržení řidičského průkazu

V zákonu jsou nově zformulovány okolnosti, za kterých může řidič přijít o řidičský průkaz. Policista je oprávněn z důvodů v zákoně jmenovaných zadržet řidičský průkaz. Po dobu zadržení průkazu nesmí držitel řidičského oprávnění řídit motorové vozidlo. Policista, který zadržel řidičský průkaz, poučí držitele průkazu o důsledku zadržení průkazu a vydá mu písemné potvrzení o zadržení.

Policie písemně oznámí zadržení řidičského průkazu obecnímu úřadu obce, v jehož územním obvodu k zadržení došlo. Oznámení odešle se zadrženým průkazem nejpozději následující pracovní den po dni zadržení řidičského průkazu. Obecní úřad do pěti pracovních dnů ode dne doručení oznámení zahájí řízení, na základě něhož lze rozhodnout o zadržení řidičského průkazu do doby pravomocného rozhodnutí o přestupku nebo o trestném činu.

Jde-li o podezření ze spáchání trestného činu, zahájí řízení po předchozím souhlasu státního zástupce. Rozhodl-li obecní úřad o zadržení řidičského průkazu, oznámí to bez zbytečného odkladu obecnímu úřadu příslušnému k vedení registru řidičů držitele řidičského oprávnění a postoupí mu zadržený řidičský průkaz k úschově. Doba zadržení řidičského průkazu se započítává do doby výkonu sankce nebo trestu zákazu řízení motorových vozidel, pokud se tato sankce vztahuje ke stejnému skutku.

Vrácení průkazu

Řidič, kterému byl odňat řidičský průkaz, může o jeho vrácení požádat nejdříve po uplynutí jednoho roku ode dne uložení pokuty v blokovém řízení nebo nabytí právní moci rozhodnutí o přestupku či trestném činu, spáchaným jednáním zařazeným do bodového hodnocení, na jehož základě dosáhl celkového počtu 12 bodů.

Žádost o vrácení řidičského oprávnění podává žadatel písemně u příslušného obecního úřadu. Podmínkou vrácení řidičského průkazu je prokázání, že se žadatel podrobil doškolovacímu kurzu a přezkoušení. Ode dne vrácení řidičského průkazu podléhá řidič novému bodovému hodnocení; obecní úřad ke dni vrácení řidičského oprávnění zaznamená v registru řidičů odečtení všech 12 bodů. Odečtení oznámí příslušný obecní úřad písemně řidiči nejpozději do 5 pracovních dnů ode dne, ke kterému byl záznam o odečtení bodů proveden v registru řidičů.

Řidiči, kterému nebyl po dobu 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců zaznamenán žádný bod, se z celkového počtu dosud dosažených bodů odečtou 2 body. K tomuto dni provede obecní úřad záznam v registru řidičů o odečtení bodů.

Zdroj: Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích