Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policisté dostanou peníze na benzin a počítače

  11:59aktualizováno  11:59
Policisté, kteří kontrolují, jak jezdí čeští řidiči, dlouhé roky volali po novém vybavení. Dočkali se až nyní, kdy se schyluje k přitvrzení trestů za dopravní přestupky. Policejní šéfové se pochlubili, že do nákupů techniky vloží 79 milionů korun.
Policie nakoupí za 76 milionů korun nové vybavení

Policie nakoupí za 76 milionů korun nové vybavení | foto: MF DNES

Peníze půjdou na přenosné počítače a na příruční terminály, přes které se půjde rychle spojit s databází řidičů.

Ta bude obsahovat všechny přestupky na silnicích. "Terminálů budeme mít pět set a malých notebooků kolem tří set. Pak chceme koupit ještě dalších tři sta větších přenosných počítačů, které budou mít u sebe hlídky v autech,“ řekl Čestmír Pastyřík, velitel republikové pořádkové policie.

"Každý den máme v terénu kolem tisícovky hlídek. Většina z nich by tedy měla být vybavena novou technikou,“ dodal.

Díky notebookům a terminálům například policisté rychle zjistí, jestli řidič už nemá zákaz usednout za volant.

"Naši lidé se také dozvědí, jestli dotyčný nespáchal nějaký přestupek, za který mu v případě, že se ho dopustí podruhé, hrozí okamžité zabavení řidičského průkazu,“ uvedl Pastyřík.

Kromě nové techniky bude policie "utrácet“ i za benzin. Její vedení se rozhodlo z rezerv uvolnit sto milionů.

Řadoví policisté si často stěžovali, že nemohou hlídkovat v ulicích, protože nemají za co do služebních aut natankovat. To by se mělo nyní změnit. Cílem policejního prezidia je, aby hlídky ve vozech byly vidět v terénu co nejvíce.

"Elektronická“ policie
Kvůli změně zákona začne policie využívat i další novinku - elektronický podpis. Veškeré přestupky, které na silnicích policisté zjistí, se totiž budou evidovat v počítačích. Hlášení o nich si pak policie bude vyměňovat s radnicemi, které budou mít na starosti vlastní udělování trestných bodů, pomocí internetu.

"Každý takový záznam bude muset nadřízený důstojník opatřit elektronickým podpisem. Bude to doklad, že je zápis o přestupku v pořádku a nedošlo při jeho hodnocení k nějaké chybě,“ řekl Pastyřík.

Policisté však sami včera přiznali, že od 1. července systém nepojede naplno. Potřebují ještě "doladit“ počítačové programy, které při evidenci přestupků budou využívat.

"První dny budeme hlavně testovat, zda je systém v pořádku,“ řekl šéf republikové dopravní policie Zdeněk Bambas.

Rychlé motorky a radary
Na podzim by měla policie dostat další techniku. Notebooky a terminály jsou určeny hlavně pro pořádkové policisty, nové motorky a radary dostanou zase jejich kolegové z dopravního oddělení.

"Rychlých motorek budeme mít čtyřicet a civilních octavií dvaaosmdesát,“ uvedl Bambas.
"Ručních radarů hodláme pořídit zhruba stovku. Musíme mít něco, čím půjde měřit rychlost a nebude to tak nápadné jako velké radary, které máme nyní,“ doplnil. I toto vybavení přijde na desítky milionů korun.

Ve výzbroji uniformovaných hlídek se mají objevit i diktafony. Na ně se bude nahrávat průběh dopravních kontrol, aby se tak zabránilo možné korupci. Než budou policisté s kontrolovaným řidičem mluvit, udělají o tom záznam. Pak zapnou diktafon. Zvukový záznam bude důkazem, že policistům někdo nenabídl úplatek. A stejně tak to bude ochrana pro řidiče, že po něm hlídka nebude za "přimhouření oka“ požadovat nějaké peníze.

Vězení hrozí řidičům už od dvou piv
Pokud si řidič dá před řízením dvě až tři velká piva, skončí před soudem. A ten ho může poslat až na rok do vězení.

Šéf republikové dopravní policie Zdeněk Bambas ve středu poprvé oznámil, kde bude mít policie od 1. července stanovenou hranici k zahájení trestního stíhání za jízdu v opilosti. Bude stačit, aby policisté našli v krvi řidiče 0,8 promile alkoholu. "Do tohoto limitu budeme takové jednání považovat za přestupek,“ řekl Bambas.

Chyby v zákoně?
Nový zákon má však zřejmě nedostatky. Televize Nova upozornila, že lidé, kterým policie dočasně zabaví řidičský průkaz, o něj nakonec nepřijdou. Stačí, aby udělali jediné - do pěti dnů si nevyzvedli zásilku z místní radnice, ve které jim úředníci dopisem oznamují, že jim řidičák definitivně odebírají. Pokud se to totiž do pěti dnů nestane, celé řízení se ruší.

Policie zbrojí
Co chystá na řidiče dopravní policie?

Česká policie se kvůli novinkám na silnicích vybavuje.
Policejní prezidium například nakoupí 500 přenosných terminálů. Hlídky na silnicích tak hned zjistí, jaké přestupky má konkrétní řidič na svědomí.
Policisté budou mít už brzy k dispozici také 300 malých přenosných počítačů. Další technika se objeví v jejich služebnách. Celkem přijde nové vybavení na 76 milionů korun.
Z rezerv také policejní prezidium uvolnilo dalších 100 milionů korun na nákup pohonných hmot pro služební auta. Motorizované hlídky by měly být proto vidět v ulicích častěji, než je tomu dosud.
Na podzim získají policisté také čtyřicet nových rychlých motorek, stovku ručních radarů na měření rychlosti a 82 civilních oktávií.

Zdroj: Policie ČR

Autor:Nejčtenější

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Překvapení testu letních gum: lacinější předčily ty prémiové

Test letních pneumatik 2018

Levnější neznamená horší. Tak lze jednoduše shrnout letošní test letního obutí od evropských autoklubů. Testem prošlo...Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Čínský Borgward chce dobýt svět. Automobilka cílí na zákazníky Mercedesu

Čínská značka se známým jménem automobilové historie - Borgward

Spojení tří zemí pod jednou střechou. Švýcar Tom Anliker pomáhá čínským investorům prosadit německou automobilku...

Další z rubriky

Policie shání 2500 aut. O vítězi rozhodne spotřeba, nechá ji sama změřit

Ilustrační foto

Policie ČR vypsala obří tendr na dodávku 2500 nových osobních vozů. Chce jednoho dodavatele, připraveno má až dvě a...

Objednali si teslu a špehují továrnu drony, aby zjistili, kdy ji dostanou

Tesla 3

Náběh výroby „lidového“ Modelu 3 je tak pomalý, že zákazníci a fanoušci vymýšlejí ty nejobskurnější způsoby, jak...

Mercedes se novým hybridem moc nechlubí. Tankuje totiž naftu

Mercedes se dal na cestu elektromotorů. Dostane je benzinové C i naftové E

Je to jistě záměr, že se tím Mercedes nijak zvlášť nechlubí. Do všech modelů od třídy C výš rychle nasazuje kompaktní...

Najdete na iDNES.cz