Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policisté mohou brát řidičské průkazy

aktualizováno 
Policistům se vrací pravomoc zadržet přímo na silnici řidičský průkaz. A šoféry mohou přísněji kontrolovat i obecní strážníci.
Řidičský průkaz

Řidičský průkaz

Policisté tak budou znovu mít pravomoce, jimiž už v minulosti disponovali (a které mají i ve většině evropských států) - především zadržet řidičský průkaz na místě a zabránit provinilcům v další jízdě.

Kdy? Při podezření, že řidič zavinil dopravní nehodu, nebo ujel od nehody, na níž měl účast, při řízení pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky; v případě odmítnutí dechové zkoušky či lékařského vyšetření; při řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění nebo přes uložený zákaz řízení; a také v případě podezření, že se řidič bude vyhýbat přestupkovému řízení.

Zabránit v jízdě vozidlu nasazením botičky nebo odtažením mohou policisté nově při podezření, že jde o odcizené vozidlo, ale i pokud není v technickém stavu způsobilém pro provoz a při překročení povolených rozměrů nebo hmotnosti vozidla. Příslušníci Policie ČR také mohou vybírat od řidiče kauci při důvodném podezření, že se bude vyhýbat přestupkovému řízení za spáchání přestupku.

Více pravomocí strážníkům
Zároveň budou posíleny i kompetence strážníků obecních a městských policií. Novela například umožňuje obecní policii měřit rychlost vozidel i mimo území obce či města. Mohou zastavovat vozidla při překročení nejvyšší dovolené rychlosti a při podezření, že řidič spáchal přestupek proti bezpečnosti provozu. V případech, kdy bude nutné zabránit řidiči v další jízdě, přivolají strážníci Policii ČR.

Také příslušníci celní správy mohou nově zastavovat vozidla při zjišťování, zda není převáženo zboží, které uniklo celnímu dohledu. Mohou ale také například kontrolovat dálniční kupony, dohlížet na dodržování veterinárních předpisů, vyzvat řidiče k předložení řidičského průkazu a osvědčení o registraci vozidla.

Pravomoci vojenské policie, železničářů, učitelů a dalších osob, které mohou vstupovat do řízení provozu na pozemních komunikacích, zůstávají novým zákonem zachovány v dosavadní podobě. Jen hasičům přibyla pravomoc usměrňovat pokyny provoz při řešení mimořádné události, není-li přítomen policista či strážník obecní policie.

A co botičky?
Policista může zabránit v jízdě vozidlu za použití technických prostředků - takzvaných botiček, nebo odtažením vozidla, pokud:

a) je důvodné podezření, že vozidlo bylo odcizeno,

b) vozidlo je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích tak závažným způsobem, že bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky provozu,

c) vozidlo svými rozměry nebo některou z největších povolených hmotností (vozidla, celé soupravy, nebo stačí i na jednu nápravu) zjištěnými při kontrole překračuje stanovené hodnoty.

Botičky se ale nesmějí nasadit, pokud vozidlo tvoří překážku v provozu. V takovém případě je v pravomoci policie a obecní policie vozidlo odtáhnout na hlídané parkoviště. Policie zajistí uvolnění vozidla, jestliže pominuly důvody pro zabránění v jeho jízdě. A co je důležité, pokud důvody pro zabránění v jízdě byly na straně řidiče, může s vozidlem pokračovat v jízdě jiný řidič, tedy například i spolujezdec, samozřejmě pokud splňuje zákonné podmínky.

Co říká zákon

Policista může přikázat řidiči motorového vozidla jízdu na nejbližší vhodné místo k odstavení vozidla a zabránit mu v jízdě použitím „botičky“ nebo odtažením vozidla, jestliže řidič:

- je podezřelý, že bezprostředně předtím zavinil dopravní nehodu, při které došlo k usmrcení nebo těžké újmě na zdraví,

- ujel z místa dopravní nehody, na které měl bezprostředně předtím účast a kterou byl povinen oznámit policii,

- řídil motorové vozidlo pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky,

- odmítl se podrobit dechové zkoušce ke zjištění alkoholu nebo lékařskému vyšetření

Autoři:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Vyrábět ferrari je zlatý důl, na tesle proděláte

Ferrari SP35

Rozdíly v zisku z prodeje těch nejluxusnějších vozů jsou obrovské. Zatímco Ferrari vydělává, Tesla a Bentley v roce...

Čtvereček, nebo kolečko? Čerpací stanice budou používat nové symboly

Ilustrační snímek

Kvůli jednotnému značení motorových paliv, které začne platit v celé EU od 12. října, budou stojany i tankovací pistole...

Najdete na iDNES.cz