Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poničil si o silnici auto, chce náhradu škody

  15:35aktualizováno  15:35
Řidič si na špatné silnici poškodil vůz, z čehož viní kraj. Chce vymáhat škodu, moc šancí ale nemá.

Ilustrační foto | foto: Lukáš Procházka

První dubnová sobota nebyla pro Maria Votrubu ze Štoků na Havlíčkobrodsku šťastným dnem. Na silnici mezi Golčovým Jeníkovem a Vilémovem jeho jízda skončila v jednom z mnoha výtluků. U svého BMW si podnikatel poškodil dvě kola.

"Jel jsem asi osmdesátkou. V protisměru jelo auto, díře v silnici nebylo možné se vyhnout. Byly to dvě strašné rány. Prorazil jsem dvě pneumatiky a poškodil disky kol," popisuje řidič.

K nehodě přivolal policisty, kteří výtluk přeměřili. Byl více než metr a půl dlouhý, přes metr široký a jedenáct centimetrů hluboký.

Díra v silnici nebyla nikterak speciálně označena. I proto se Votruba rozhodl vymáhat škodu, která se vyšplhala do desítek tisíc, na majiteli komunikace, v tomto případě tedy na kraji. "Naštěstí mám už něco naježděno, takže jsem věděl, jak zareagovat. Kdyby se to stalo nějakému nezkušenému řidiči, který by začal okamžitě brzdit, mohlo to skončit tragédií," říká podnikatel provozující stomatologické ordinace na Havlíčkobrodsku a Jihlavsku.

Jeho naděje na úspěch se ovšem pohybuje pouze v teoretické rovině. Podle vyšetřování dopravních policistů byl celý nebezpečný úsek mezi Jeníkovem a Vilémovem označen.

"Řidič by v takovém případě měl snížit rychlost natolik, aby byl schopen před terénní nerovností zastavit," uvedl David Jirák, vedoucí havlíčkobrodského dopravního inspektorátu.
 
Podle vedoucího dopravního inspektorátu policisté vyšetřování ještě definitivně neukončili. "Ovšem už můžeme říci, že vina je na straně řidiče," uvedl David Jirák. Poškozený řidič Mario Votruba dosud výsledky vyšetřování neobdržel. Vymáhat škodu po majiteli komunikace však byl rozhodnut okamžitě. "Řeším to s právníkem přímo přes pojišťovnu," tvrdí Votruba.

"Řidič se s nahlášením či řešením škody na kraj ani na krajskou správu a údržbu silnic neobrátil," uvedla mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová. Jak z její výpovědi vyplynulo, byl by takový postup na místě.

Při jednání přímo s pojišťovnou musí řidič dodat několik formulářů. Mezi nimi i výsledek policejního vyšetřování. "Pokud policie uzná, že je to jen moje vina, asi to bude passé. Kdyby ale zjistila, že nesu polovinu viny já a z poloviny za to může stav silnice, budu škodu vymáhat dál. Je to totiž obrovská nezodpovědnost. Na opravu takových děr by měly být peníze vždycky. A pokud nejsou, silnice se měla zavřít," nekompromisně konstatuje Votruba.

Poškození mohou uplatnit nárok na proplacení škod

Vymáhání škody na vozidle způsobené špatným stavem komunikace není až tolik výjimečné. Policisté na Havlíčkobrodsku letos řešili už tři případy poškození vozidla. "Ve dvou jsme zjistili, že není vina na straně řidiče, a odložili je. Poškození tak mohou uplatňovat nárok na proplacení škod," přiblížil Jirák.

Že je to čím častější postup řidičů, potvrzuje i Marie Tesařová, ředitelka jihlavské správy Ředitelství silnic a dálnic ČR.

"Řidiči to zkouší, každou chvíli se někdo takový objeví. Jsme proti tomu ale pojištěni, takže řízení probíhají přes pojišťovnu a o jejich průběhu ani nevíme," dodala.

Pojišťovny podle ní v letošním roce uznaly a odškodnily už dva případy poškození vozidla na silnicích v kraji Vysočina.

stanovisko kraje

"Ve všech případech, kdy se řidič se škodou na vozidle na vlastníka komunikace obrátí s žádostí o náhradu škody, jsou žádosti posuzovány individuálně dle konkrétního případu. Jinak dle zákona vlastník silnice odpovídá za škody způsobené uživatelům těchto pozemních komunikací, jejichž příčinou byla závada ve sjízdnosti, pokud neprokáže, že nebylo v mezích jeho možností tuto závadu odstranit, u závady způsobené povětrnostními situacemi a jejich důsledky takovou závadu zmírnit ani na ni předepsaným způsobem upozornit," řekla Jitka Svatošová, mluvčí krajského úřadu.

Autor:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Vyrábět ferrari je zlatý důl, na tesle proděláte

Ferrari SP35

Rozdíly v zisku z prodeje těch nejluxusnějších vozů jsou obrovské. Zatímco Ferrari vydělává, Tesla a Bentley v roce...

Autofotka týdne: První auťák má ve třech letech, jezdí s ním Newcastlem

Brit Keith Mitchell vyrobil pro svého tříletého syna funkční elektrickou...

Keith Mitchell z britského Newcastlu je otec roku: svému tříletému synovi Oscarovi postavil k narozeninám dokonalou...

Čtvereček, nebo kolečko? Čerpací stanice budou používat nové symboly

Ilustrační snímek

Kvůli jednotnému značení motorových paliv, které začne platit v celé EU od 12. října, budou stojany i tankovací pistole...

Najdete na iDNES.cz