Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pořádné kafe nakopne i auto. To pak frčí až 107 km/h

aktualizováno 
Parta nadšenců kolem projektu Coffee Car se rozhodně nenudí. Doslova na koleni si postavili vůz, který "jezdí na kávu". Od loňského podzimu dokonce drží v kategorii vozů poháněných použitou kávou i rychlostní rekord.

Auto, které jezdí na kávu | foto: coffeecar.org

Fanoušci alternativního pohonu z Velké Británie přestavěli starý Rover Sd1 tak, že vůz pohání plyn, který si vyrábí ve zplynovači z použité kávy.

Řadový šestiválec pod kapotou tak dostává namísto benzinu palivo, které si auto samo vyrábí na palubě. Coffe Car v podobě černého roveru je už vlastně druhou generací podomácku vyrobeného auta na alternativní pohon. Tentokrát se konstruktéři poloamatéři rozhodli vestavět celou jednotku pro výrobu paliva rovnou do automobilu.

U předchozího typu, který byl postaven pro pořad televize BBC Bang, Goes the Theory se totiž zplynovací zařízení do karoserie nevešlo a starý Volkswagen Scirocco tak jezdil s kotlem čouhajícím z kufru a trubkami na střeše.

Do podstatně většího roveru se ale vylepšený systém, který byl navržen tak, aby stíhal "nakrmit" poměrně velký šestiválec, už vešel. Stále ale jen za cenu toho, že je vůz pouze dvoumístný. V polovině září 2011 s ním autoři také dosáhli rychlostního rekordu – jejich výkon 107,02 km/h je zapsán v Guinessově knize rekordů.

Teď plánují stavbu nového auta; prozatím se rozhodují, který vůz na přestavbu použít. Na "kávoplyn" pak chtějí objet Británii.

Coffee Car není samozřejmě žádným technickým zázrakem ani kdovíjakou novinkou. Auta s pohonem na plyn s vlastním zplynovačem (především dřeva) se hojně používala například během druhé světové války. Benzin byl tehdy vzácností, protože ho bylo potřeba k pohonu vojenské techniky. A tak civilní obyvatelstvo hledalo alternativy.
NejčtenějšíDalší z rubriky

BlackBerry bude dodávat software pro jaguary a land rovery

Jaguar I-Pace

Příští generace automobilů britského výrobce luxusních automobilů Jaguar Land Rover bude vybavena softwarem kanadské...

Odpovězte na otázku a hrajte o poukaz na letní obutí

Ilustrační foto

Doba přezouvání na letní obutí se blíží. Na konci března skončila povinnost mít na autě zimní pneumatiky v případě...

Vyčistit, přeměřit, zkontrolovat. Až skončí zima, zamiřte do servisu

Ilustrační snímek

Zima se rozhodla na poslední chvíli připomenout, co umí. Motoristé však už začínají spřádat plány na jaro. Po zimní...

Najdete na iDNES.cz