Podobný paragraf o nedovoleném přetáčení měřidel, jaký je v novém návrhu, už platí v Německu, Velké Británii, Francii a Nizozemsku.

Podobný paragraf o nedovoleném přetáčení měřidel, jaký je v novém návrhu, už platí v Německu, Velké Británii, Francii a Nizozemsku. | foto: AAA AUTO

Poslanec Huml navrhuje za přetočení tachometru deset let vězení

  • 415
Téměř denně se dá na internetu snadno najít inzerát, který nabízí úpravu tachometru za tisícovku. Pokud začne platit zákon navržený Stanislavem Humlem, bude inzerát nelegální. Odpůrci tvrdí, že Huml zapleveluje právní řád, který takové jednání stíhá už teď.

Kromě "nepokradeš" by mohlo platit jedenácté přikázání "nepřetočíš". Pokud si plánujete koupit ojeté auto, pořád existuje riziko, že bude mít takzvaně "přetočený" tachometr a najeto o desítky tisíc kilometrů víc.

Poslanec ČSSD Stanislav Huml (zvolený za VV) proto sepsal zákon, podle kterého bude "omlazování" aut zvláštním trestným činem. Zákon je poměrně přísný. Základní sazba činí dva roky za mřížemi.

A kdo způsobí velkou škodu, může jít za mříže až na deset let. Huml přesto pochybuje, že podvody s tachometry úplně vymýtí. "Ale nikdo už aspoň nebude tak drzý, aby nabízel přímo inzerát, že autu tachometr upraví," říká Huml.

Trestná má být podle novely dokonce i distribuce počítačových programů, které
umožňují tachometr vynulovat. Podobný paragraf o nedovoleném přetáčení měřidel, za které hrozí vězení, má už Německo, Velká Británie, Francie a Nizozemsko.

Existuje pouze několik výjimek, kdy je manipulace s tachometrem ospravedlnitelná – například po nehodě auta, kdy se ukazatel ujetých kilometrů vychýlí a je potřeba ho srovnat.

V důvodové zprávě k zákonu Huml uvádí dokonce statistiku, podle které byl v Česku odhalen už neuvěřitelný milion aut s přetočeným tachometrem. I přesto, že poznat zásah podvodníka do tachometru není úplně jednoduché.

Návrh obsahuje ještě jednu novinku. Nevztahoval by se jenom na tachometry, ale trest by stihl i člověka, který přetočí vodoměr, elektroměr či plynoměr. Zkrátka měřák, s jehož pomocí někoho podvede.

Jestli návrh podpoří ministerstvo dopravy, kde je ministr Pavel Dobeš z Věcí veřejných, není jasné. "Pokud ho poslanec Huml podá jako klasický poslanecký návrh, budeme se k němu vyjadřovat v připomínkovém řízení," uvedl Marek Illiaš
z ministerstva dopravy.

Podvod je podvod

Ministerstvo dopravy však podle informací MF DNES mezitím připravuje vlastní novelu silničního zákona, podle které by se přetáčení stalo jen přestupkem.

Ministerstvo spravedlnosti, které zodpovídá za změny v trestním zákoně, Humlův návrh nepodporuje. Vychází z odborné námitky – trestní zákoník má být abstraktní,
má popisovat hlavní znaky trestných činů a neměl by být telefonním seznamem s výčtem všemožných životních situací.

Vždy se totiž najde nějaký nový druh podvodu, na který zákon nemyslí. "Lidi přetáčející tachometry je možné trestat už teď, konkrétně za podvod," říká náměstek pro legislativu František Korbel.

Za návrhem stojí významná lobby největších českých autobazarů, které dokonce sepsaly petici, aby zákon vznikl. "Kvůli technickému stavu nebo pochybnostem o původu odmítáme 70 procent aut," říká Martin Doležal z jednoho z největších
autobazarů Auto ESA.

Podle něj jsou lidé velmi vynalézaví, kilometry uberou jen o tolik, aby to odpovídalo opotřebení motoru, ne rovnou o sto tisíc. Auto pak ihned získá na ceně, ale úprava se těžko odhalí.