Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor na malé nehody v Německu

  13:45aktualizováno  13:45
Na parkovišti v Německu nějakému vozu odřela blatník. Přestože za stěračem nechala kontakt a vše s majitelem vyřešila, dohra pro ni byla nepříjemná. "Pojišťovna to majiteli vozu zaplatila, ale já jsem dostala pokutu 300 eur," říká pětačtyřicetiletá Kamila B. ze severních Čech. Doplatila na neznalost německých zákonů.
Německá policie. Ilustrační foto

Německá policie. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Podobných případů přibývá, stále víc řidičů zjišťuje, jak snadné je dostat se v Německu do potíží. Předpisy na obou stranách jsou velmi rozdílné a jejich neznalost může stát dost peněz.

"Zatímco v Česku se policii hlásí jen některé dopravní nehody, kdy škoda přesáhla 50 tisíc korun, došlo k úmrtí či zranění, byla způsobena škoda třetí osobě, v Německu je nutné nahlásit policii úplně každou nehodu. Tedy i když poničíte někomu zrcátko či škrábnete auto na parkovišti,“ varuje řidiče severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová.

Řada řidičů tak ani netuší, že v Německu dostali pokutu. Může se totiž stát, že obyčejný dopis s tím, že případ řeší německá justice, se jim do rukou nedostane, někde se třeba cestou ztratí. O to větší pak řidiče v Sasku čeká překvapení.

"Může být zastaven při běžné kontrole a při ní se zjistí, že dostal pokutu. Pak ji tamní policisté budou vymáhat. Může se také stát, pokud od nehody uběhla delší doba, že řidič mohl být mezitím i odsouzen,“ popsala Hrubešová.

Stíhání a pokuta nemine ani ty řidiče, kteří poškozenému za stěračem nechají na sebe kontakt. "I v tomto případě to nic nemění na tom, že podle zákona to je ujetí od nehody, a to i v případě, že škoda byla uhrazena," říká Jana Čudová, vedoucí oddělení zahraničních styků české policie.

Právě na ni a její kolegy se obracejí jak němečtí policisté, kteří viníky nehod v Čechách hledají, tak Češi v potížích. Těch navíc neustále přibývá. Právě zde také pomohli řidičce, která bourala na parkovišti, sepsat odvolání.

"To, že na sebe nechala kontakt, bylo považováno za polehčující okolnost, pokuta mohla být vyšší," popsala Čudová.

Lhůty na odvolání jsou ovšem velice krátké. "Ten termín je zhruba 15 dní, jde to hodně rychle," upozornila Čudová.

Hodně přísný je v Německu i zákon o nedovoleném ozbrojování a podle odborníků by lidé měli dávat dobrý pozor na to, co v autě za hranice vlastně vozí. Ostatně o velmi přísných kontrolách média informují pravidelně.

"Před cestou by si všichni raději měli pozorně auto prohlédnout, protože často ani netuší, co všechno vezou. Kromě zapomenutých nožů třeba rybáři vozí různé obušky na zabíjení ryb a podobně. Ve voze nesmí být nic, co by mohlo připomínat zbraň," radí Paula Tischerová, která pracuje v Evropské poradně pro trestané.

Německý zákon nedovoluje nože se střenkou delší než 8 a půl centimetru. Kromě toho se za zbraň považují i vystřelovací nože, motýlek nebo boxer.

Na kontrolu v Německu nerad vzpomíná i Marek Volný. "Z toho, co jsem zažil naposledy, jsem byl hodně naštvaný. Zpočátku to vypadalo jako normální silniční kontrola. Pak jsem musel dát ruce na střechu auta a dva mladíci mě začali šacovat a třetí stál opodál," popisuje kontrolu v Bautzenu Volný.

Pak začala třičtvrtěhodinová důkladná prohlídka vozu. "Všechno bylo v pořádku, papíry, technický stav, ale oni už od začátku vypadali, že prostě něco najít musí. Nakonec někde v kastlíku našli zapomenutý nůž a konečně se tvářili vítězoslavně. Pak ho přeměřovali ve svém autě a nakonec jsme museli čekat skoro dvě hodiny, než přijedou jiní policisté, protože tihle se mnou nemohli sepsat protokol," líčí teď už s nadhledem.

Nůž byl podle německého zákona o tři centimetry delší, než je povoleno, a Volný za tento přestupek dostal pokutu 150 eur.

Kam volat

Jakmile v Německu způsobíte nehodu (ať jde třeba jen o škrábnutí), raději ihned ve vlastním zájmu volejte policii, telefonní číslo je:  0049 3529 561 734 nebo 0049 1752 100 799.

Autoři:Nejčtenější

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Překvapení testu letních gum: lacinější předčily ty prémiové

Test letních pneumatik 2018

Levnější neznamená horší. Tak lze jednoduše shrnout letošní test letního obutí od evropských autoklubů. Testem prošlo...Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Čínský Borgward chce dobýt svět. Automobilka cílí na zákazníky Mercedesu

Čínská značka se známým jménem automobilové historie - Borgward

Spojení tří zemí pod jednou střechou. Švýcar Tom Anliker pomáhá čínským investorům prosadit německou automobilku...

Další z rubriky

Odpovězte na otázku a hrajte o poukaz na letní obutí

Ilustrační foto

Doba přezouvání na letní obutí se blíží. Na konci března skončila povinnost mít na autě zimní pneumatiky v případě...

Překvapení testu letních gum: lacinější předčily ty prémiové

Test letních pneumatik 2018

Levnější neznamená horší. Tak lze jednoduše shrnout letošní test letního obutí od evropských autoklubů. Testem prošlo...

Černobílá krása analogu. Moderní autosalon čočkou prastarého fotoaparátu

Autosalon Ženeva 2018

Skoro čtyřicet let starý fotoaparát Plaubel Makina si vzal letos na autosalon do Ženevy Petr Uher. Vznikly z toho fotky...

Najdete na iDNES.cz