Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prababička Škody Yeti: novozélandský teréňák Trekka

aktualizováno 
Terénní yeti není první škodovkou s českými kořeny, která se ráda prohání mimo silnici. Škoda Trekka je podle všeho jediný čistokrevný novozélandský automobil. Dokonce se s ní ostrovní země před lety chlubila na benátském bienále výtvarného umění.

Škoda Trekka | foto: Škoda

"Toto je Trekka, první sériový automobil, který byl navržen a je vyráběn na Novém Zélandu pro Novozélanďany." Tak začíná text prospektu na terénní automobil, který se v roce 1966 začal vyrábět. Tento titul zdobí trekku dodnes. Lehké pracovité auto s českými kořeny je podle všeho opravdu jediné, které bylo navrženo a sériově vyráběno přímo na Novém Zélandu.

Škodovky se léta exportovaly do celého světa a zabloudily i na Nový Zéland, kde se těšily velké oblibě. Do země ptáka kiwi se dostaly už před první světovou válkou vozy značky Laurin&Klement. Novodobá historie škodovek se na novozélandském trhu píše od roku 2002, kdy tam dorazila octavia.

Stavěl ji Čechoslovák

V roce 1965 přijel na Nový Zéland konstruktér karoserií Josef Velebný, aby na místě dohlédl na montáž první zásilky nových vozů Škoda 1000 MB.

Všiml si, že novozélandští farmáři postrádají lehký a levný terénní vůz; napadlo ho tedy využít šasi octavie (té úplně první, která letos slaví padesáté narozeniny).

Škoda Trekka

O takovém autě uvažoval také novozélandský dovozce škodovek Phil Andrews, majitel společnosti Motor Lines, který dovážel na zelený ostrov rozložené vozy a prováděl jejich kompletaci. Dovoz celých aut byl totiž na Novém Zélandu zatížen vysokými celními poplatky. Pokud novozélandský podíl na výrobě auta dosáhl 75 procent, poskytla vláda dovozci a výrobci lepší podmínky.

Ještě než se Velebný vrátil zpět domů, dal si schůzku s majitelem společnosti Motor Industries International v Otahuhu. Pod tímto názvem se skrývala vcelku malá dílna aucklandského podnikatele Noela Turnera. Ten záhy požádal automobilku, aby Velebného znovu vyslala na Nový Zéland.

A tak se na Vánoce 1965 vydal Velebný (tehdy už v důchodu) zpět přes celou zeměkouli k protinožcům. A společně s konstruktérem Georgem Taylorem postavili novozélandskou terénní prababičku yetiho. Trekka se jako auto pro živnostníky vyhnulo daním, kterými byl nákup nového auta zatížen, a stalo se jedním z nejlacinějších aut.

Tři verze trekky

"Ryze novozélandský" vůz zkonstruoval přímo na místě Josef Velebný, základem byl pochopitelně podvozek, nápravy a motor z octavie. Lehký terénní automobil s užitečnou hmotností 500 kg připomínal landrover.

Měl jednoduchou karoserii svařenou z plechových dílů. V nabídce byl pick-up, na který bylo možné přikoupit plátěnou nebo pevnou laminátovou střechu nad ložným prostorem. Další v nabídce byl STW (kombík) se třetími dveřmi v zádi a otevřený kabriolet.

Oproti octavii měla trekka zkrácený rozvor o 224 mm na 2 165 mm, na přání se montovala uzávěrka diferenciálu, posilovač brzd a tažné zařízení. Více než padesát místních výrobců dodávalo dílnám J. N. Turnera různé díly a části.
 
Karoserie se v dílnách stavěly na šasi s volantem na pravé straně, protože se na Novém Zélandu dodnes jezdí vlevo. Také přípravky, na nichž trekka vznikala, zkonstruoval Josef Velebný.

Škoda Trekka

Cestovatelka

Levný vůz se na Novém Zélandu stal symbolem dovednosti, samostatnosti a soběstačnosti. A nakonec i legendou, ačkoliv se jich vyrobilo jen 2 300.

Premiéru měla za účasti ministra hospodářství 2. prosince 1966. "Mezi zaměstnanci továrny zavládla lehká panika, když se ukázalo, že jednomu z aut, která při slavnostním zahájení výroby sjížděla z pódia, chybí přední nárazník," popisuje Todd Niall v knížce Trekka Dynasty věnované škodovce z opačného konce zeměkoule.

Zájem byl značný, a to nejen na Novém Zélandu. V roce 1968 se nejprve 46 aut dostalo do Austrálie, další kousky pak cestovaly na Fidži a na ostrov Samoa.

Od roku 1971 se dokonce vyvážely v rozloženém stavu do Indonésie, kde se kompletovaly v nově postavených dílnách v Surabaji.

V roce 1979 pak podle serveru trekka.co.nz odcestovalo pět novozélandských škodovek do Vietnamu, kde sloužily v nemocnici společně s týmem novozélandských zdravotníků.

Osudem trekky se stal dovoz levných japonských vozů a malý zájem československého podniku zahraničního obchodu Motokov, který měl export na starosti. Vývoz šasi údajně nebyl tak zajímavý jako vývoz celých vozidel. V roce 1971 Noel Turner náhle umírá a rok nato také končí výroba novozélandské škodovky.

Symbol Nového Zélandu

V roce 2003 dostala trekka dokonce hlavní roli v novozélandské expozici umělce Michaela Stevensona na benátském bienále výtvarného umění. Do dnešních dnů podle neoficiálních odhadů přežila necelá padesátka novozélandských terénních škodovek. Jeden ze dvou předprodukčních ručně vyrobených exemplářů z roku 1965 stojí v aucklandském dopravním muzeu MOTAT.

Škoda Trekka

DALŠÍ FOTKY TREKKY ZDE

Autor:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

První řidičský průkaz získal před 130 lety vynálezce auta Benz

Benz Patent Motorwagen

Německý konstruktér Carl Friedrich Benz se do dějin asi nejvíce zapsal jako vynálezce prvního skutečného automobilu....

Autofotka týdne: Mini se s kupé nechytá. Spálilo se už po druhé

Broadspeed Mini GT 2+2

Mnoho věcí bylo vymyšlených dříve, než by se mohlo zdát. Platí to i pro mini s karoserií kupé, které poprvé vyjelo už v...

Stará auta zhodnotí peníze lépe než banka. Nejlepší je uleželé porsche

Pod stromem u cesty se roky skrývalo odložené Porsche

Bankéři ze Stuttgartu mají skvělý tip pro všechny investory, kteří se v důsledku neustálého snižování úroků poohlížejí...

Najdete na iDNES.cz