Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha nakoupila nové radary. Kde budou hlídat?

  12:18aktualizováno  12:18
Za sedmatřicet milionů koupí pražský magistrát dvacet radarů pro měření rychlosti aut. Zařízení rozmístí ve vybraných ulicích metropole.
Praha nakoupila dvacet nových radarů

Praha nakoupila dvacet nových radarů | foto: Michal KlímaMF DNES

"Místa, kde radary budou, označíme, aby to každý věděl. Za překročení nejvyšší povolené rychlosti bude jistota postihu," uvedl na včerejším zasedání městské rady primátorův náměstek Rudolf Blažek.

Nepřiměřená rychlost je důvodem jen asi desetiny havárií ve městě. Při těchto nehodách však zemře zhruba 44 procent usmrcených lidí.

"Dopravní nehodovost a počet úmrtí na pražských komunikacích stoupá. V roce 2005 zemřelo při nehodách v Praze 65 lidí, to je o 5 více než rok předtím. Negativní trend pokračuje i letos, kdy za první 3 měsíce roku byl oproti stejnému období loňského roku počet dopravních nehod vyšší o 21 % a o tři narostl i počet jejich obětí," uvedl náměstek Blažek.

Některé radary budou měřit průměrnou rychlost vozidel v určitém úseku, jako je tomu nyní třeba v tunelu Mrázovka a ve Strahovském tunelu. Od pátku 5. května už budou na Jižní spojce, Podolském nábřeží, Strakonické, Evropské, Bělohosrké, Ústecké a Poděbradské.

Zařízení k měření okamžité rychlosti budou instalována až od srpna. Objeví se ve Slezské, Korunní, Vinohradské, Koněvově a Vídeňské ulici. Dále také v Plzeňské, Kamýcké, Podbabské a Starokolínské ulici a v ulici Mírového hnutí.

"Změna legislativy od 1. července letošního roku umožňuje využití městské policie pro dohled nad dodržováním povolené rychlosti na pozemních komunikacích a strážníci budou oprávněni postihovat řidiče za její překročení," připomněl náměstek Blažek.

"Měřící systémy pořídí potřebnou dokumentaci k předvolání řidiče a jeho sankcionování, městská police bude data stahovat a dále vyhodnocovat a zpracovávat. Pokuty ukládané řidičům za přestupky budou odevzdávány do rozpočtu města," dodal.

Nová pravomoc městské policie podle Blažka umožní, aby Policie ČR, která doposud řidiče sankcionovala, uvolnila více policistů pro přímý dohled nad provozem na komunikacích, jeho řízení a řešení dopravních nehod. "I to bude mít vliv na zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu," zdůraznil..

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Smeťte si sníh z auta. Za čepici na kapotě hrozí dva tisíce korun

(ilustrační snímek)

Zasněžená a zamrzlá auta komplikují každé ráno výjezd všem řidičům, kteří parkují venku. Prokřehlé ruce a škrábání...

Lexus UX má nepřehlédnutelný design, nezvyklé motory a nepije naftu

Lexus UX

Automobilka Lexus představila na autosalonu v Ženevě své sériové kompaktní SUV, které jí má pomoci získat doslova davy...

TEST DNES: Rukavice a obvazy z autolékárničky jsou nefunkční, nůžky hned tupé

Test autolékárniček

Podle expertů má lidský život hodnotu 10 až 20 milionů korun. Kvalitní lékárničky, které mohou při nehodě zachránit...

Najdete na iDNES.cz