Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Právník: Smlouvu je třeba číst!

  12:09aktualizováno  12:09
17.01.2002 - Základem úspěšné koupě ojetého vozu je dobrá smlouva. Bez ní totiž nespokojený zákazník při reklamaci nic nepořídí. "V případném pozdějším sporu totiž nerozhoduje stav vozu, ale obsah podepsané smlouvy," říká právník Mgr. Michal Dlabola.
Obsahují smlouvy nabízené bazary nějakou obvyklou lest?
U stručných smluv, třeba jenom na stránku, bych asi žádnou opravdovou lest nehledal. Naopak, čím delší smlouva, tím víc příležitostí, jak text přiblížit ve výhodách prodávajícímu. Nějaká řekněme "zvláštní ustanovení" bych ale hledal nejpečlivěji v zárukách, respektive u odpovědnosti při reklamaci.
Na čem má kupec v bazaru při podpisu smlouvy skutečně neochvějně trvat?
Rozhodující je zápis o technickém stavu kupovaného vozu. Pro kupujícího je životně důležité, aby byl popis skutečně pravdivý. Nesprávnost smlouvy se zpětně moc špatně prokazuje! Jinými slovy: za vady, na které prodávající upozornil, se neručí! Rovněž jakékoli snahy prodávajícího omezit svou odpovědnost za vady jsou přinejmenším podezřelé.
Obracejí se nešťastní kupci na advokáty?
Pravidelně. Nedávno za námi přišel klient se smlouvou z AAA Auto Praha, kde koupil auto, a záhy zjistil, že vůz je prakticky na vyhození. Ukázalo se, že smlouva od bazaru zahrnovala tak složité a podrobné technické popisování auta a na mého klienta v bazaru pořád někdo mluvil a auto chválil a všechno šlo tak rychle... Že se na ten popis vlastně ani nepodíval a podepsal, co mu předložili. Jenomže v onom technickém popisu bylo všechno popsáno jako nutné k opravě nebo výměně. Takže nebylo, jak tohoto klienta bránit. I když pocit podvodu pociťoval velmi silně.
Mají bazary možnost kupujícímu předem zkomplikovat, nebo dokonce znemožnit případnou reklamaci?
Právě tím zkomplikováním smlouvy. Rozsáhlou a třeba i nepřehlednou smlouvu leckdo prostě nečte.
Existuje nějaká zákonem daná záruka i na auta z bazaru?
Nic takového neexistuje! Ani podle občanského, ani podle obchodního zákona. Konkrétní záruku může ustanovit jen smlouva, jinak lze reklamovat jen ty skryté závady, které existovaly v okamžiku prodeje. Jinými slovy – rozdíl mezi stavem popsaným ve smlouvě a skutečností.
Kde jste vy sám koupil auto?
Převzal jsem leasing nového vozu. Do bazaru bych nikdy nešel. A pokud už ano, tak jenom v doprovodu hodně dobrého technika – znalce konkrétní značky.
Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Největší překvapení v Ženevě je nová Toyota Auris. Bude i kombík

Toyota Auris

Že Toyota chystá novou generaci modelu Auris, bylo veřejným tajemstvím, představení konceptu je ovšem jedno z...

Nový Touareg potvrzuje, že Čína je nejdůležitějším automobilovým trhem světa

Volkswagen Touareg

Touareg patří k nejdůležitějším modelům značky Volkswagen, dodnes se jich vyrobilo přes milion. Nyní přichází jeho nová...

OBRAZEM: Nový Peugeot 508 v plné parádě. Je to krásný fastback

Peugeot 508

Jednou z nejzářivějších premiér autosalonu v Ženevě, který otevírá za dva týdny, bude nová vlajková loď Peugeotu. Nová...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 49 127 km, diesel
600 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz