Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Vladivostoku mají památník pravostrannému řízení automobilů

  14:41aktualizováno  14:41
Na zdi jednoho z vladivostockých činžovních domů se objevila pamětní deska vzdávající poctu pravostrannému řízení osobních automobilů. Je na ní postava námořníka, který v pravé ruce drží volant japonského a v levé ruského automobilu. Pod vyobrazením je nápis "Navždy pravostranný".

Řízení auta s pravostranným řízením vyžaduje cvik. Jezdit s takovým autem po cestách s pravostranným provozem je velmi náročné. | foto: Honda

Deska je symbolem zuřivého sporu, který už desetiletí ovládá místní politickou scénu.

Už od sovětské "perestrojky" Michaila Gorbačova se na ruský Dálný východ masově dovážejí ojetá japonská auta s volantem na pravé straně.

Dovoz japonských ojetých aut je na východě Ruska výnosný byznys. Relativně laciná vozidla se přes Vladivostok dovážejí po stovkách a přestože mají pravostranné řízení, jsou už dnes na ruském Dálném východě spíš pravidlem než výjimkou.

Do vladivostockého přístavu dorazí každý den kolem tří stovek osobáků, dodávek, ale i traktorů z Japonska. Objevují se dokonce i autobusy s dveřmi na opačné straně.

Podle oficiálních statistik celnicí ročně projdou statisíce ojetin. Na tichomořském pobřeží Ruska se prodávaly dokonce i v době, kdy byly ozářené radioaktivitou po havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě.

Ve Vladivostoku, stejně jako na celém území Ruska, se ale jezdí vpravo, což tamním řidičům komplikuje život. Stále víc lidí proto podle místních médií volá po výjimce, která by v metropoli ruského Dálného východu přesunula dopravu vlevo.

Hromadný dovoz japonských ojetin dráždí ruské centrální úřady, které s voláním po změně dopravního režimu ve Vladivostoku nesouhlasí. Boj vyvrcholil před dvěma lety, kdy Přímořský kraj drasticky zvýšil dovozní cla na japonské automobily.

Ve Vladivostoku to vyvolalo řadu masových demonstrací, mítinků a blokád. Zasahovat tehdy musely dokonce i elitní jednotky ministerstva vnitra OMON.

Počty dovážených ojetin se prudce snížily, ale po několika měsících se trh vzpamatoval a dovoz začal znovu stoupat.

Podle místních novinářů se nyní zdá, že úřady začaly tažení za přesun dopravy vlevo brát vážně. V několika čtvrtích Vladivostoku se objevily úseky s levostranným provozem. S oficiálním požehnáním se jezdí vlevo dokonce i v okolí soustavy velkorysých mostů přes zátoku Zlatý roh, které nedávno ve Vladivostoku s velkou slávou otevřeli pro veřejnou dopravu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Nejlepší auto na světě: nemá střechu a 170 koní pohání zadní kola

Alfa Romeo Spider 2000 vs. Abarth 124 Spider

Každý, kdo se v něm svezl, věděl, že ho nutně potřebuje. Abarth 124 Spider nás uklidnil, že jsou ještě k mání normální...

S tímto Tankem můžete legálně na silnice. Pod kapotou má pekelnou kočku

Rezvani Tank Military Edition

Malosérioví výrobci hledají každou skulinu na trhu. Americká značka Rezvani připravila SUV, které ty ostatní zahalí...

Další z rubriky

VW hrozí stahování 124 tisíc elektroaut kvůli jedovatému kadmiu

Volkswagen eGolf

Desítky tisíc elektromobilů značky Volkswagen možná budou muset stáhnout z trhu. Příčinou je nabíječka zabudovaná ve...

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Pojízdné vraky i prémiová auta: ukrajinské silnice jsou plné kontrastů

UAZ 3303 Buchanka

Na Ukrajině prakticky neexistuje střední třída. Žijí tam buď boháči, nebo lidé s nízkými příjmy. A tyto rozdíly zrcadlí...

Najdete na iDNES.cz