Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prchající stany se sjely do Poděbrad

aktualizováno 
Manželé Vokolkovi z Pátku na Nymbursku si užili sváteční víkend. Sezvali totiž desítky nadšenců pro plátěnou tříkolku Velorex a vydali se na okružní soutěžní jízdu po okolí. A počasí jim přálo, pod plátěnou kapotou nikdo během soutěžní jízdy nezmokl.

Sraz velorexů v Poděbradech | foto: Josef VostárekMF DNES

"Předpověď byla taková všelijaká, tak přijelo jen třicet vozů. Očekávali jsme padesát,“ říká pořadatelka Pavlína Vokolková, která má velorexy jako svůj koníček už několik let.

"Manžel dotáhl před třemi lety domů takový hrozný vrak. Zeptala jsem se, jestli to veze do šrotu. Teď už máme doma velorexy dva. Máme dvě děti, takže abychom mohli jezdit společně na výlety nebo dovolenou, musíme jet ve dvou autech,“ vypráví Pavlína Vokolková o rodinné vášni pro vozítko, kterému se s nadsázkou říká také hadraplán, netopýr, splašené trubky či prchající stan.

Chvíli ovšem trvalo, než se Vokolková odhodlala sednout za volant dvoumístného vozu. "Nejdřív jsem se toho bála, ale jde o zvyk. Důležité je dobře poslouchat motor, jinak v tom není skoro žádný rozdíl,“ radí žena, jak zvládnout tři sta padesát kilogramů na třech kolech.

Sraz velorexů pod taktovkou rodiny Vokolkových se letos konal už potřetí. Organizátoři se inspirovali na jiných srazech velorexů v Česku. "Jak jsme projížděli, lidem se to moc líbilo, tak jsme si řekli, proč to neudělat taky tady v okolí. Chlapům ale nestačila jen projížďka, tak si prosadili soutěže,“ říká se smíchem Vokolková.

A právě soutěžní úkoly činí sraz velorexů nezapomenutelným. Účastníci projížděli trasu z Pátku přes Konárovice do Kolína a odtud přes Cerhenice do Poděbrad. V každé vsi je čekal soutěžní úkol.

"Bývají to takové pionýrské úkoly, které ne vždy souvisí s velorexem. Třeba montovat převodovku na čas nebo naopak přebalovat mimino. Dá to práci, vymýšlet pořád něco nového,“ vysvětluje Vokolková.

Tento víkend se účastníci museli porvat například s hlavolamem nebo závodní jízdou s velorexem po motokárové dráze v Kolíně.

Na jiných stanovištích čekal na soutěžící závodníky úkol odhadnout váhu hromady pilin či nazout velorexu pneumatiky.

"Nejvíc mě pobavil úkol trefit se zrníčkem hrachu z metrové výše do dírky v zemi. Jo, trefit se, to je základ života,“ směje se Petr Bojanovský, který přijel na sraz z Kolají na Nymbursku.

Na srazy velorexů jezdí Bojanovský pravidelně. "Jedu krásnou krajinou, beze spěchu. A jsme tu perfektní parta,“ vysvětluje svou účast nadšenec pro tříkolky.

Pavlína Vokolková také dlouho bez svého plátěného oblíbence nevydrží. "Nejhorší je to po zimě. Hned s prvním sluníčkem vyrážím, musím ujet aspoň dvacet kilometrů,“ vyznává se ze své lásky.

Autoři:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

VIDEO: Unikátní Lancia po Václavu Havlovi je na prodej, stojí 400 tisíc

Lancia Kappa Václava Havla

Lancia Kappa je přesně to auto, ze kterého si neználci dělají legraci a milovníci italských aut za ní zamáčknou slzu....

OBRAZEM: Závody traktorů jsou nečekaný adrenalin

16. ročník závodu traktorů do vrchu v Žebnici na Plzeňsku

Závody zemědělské techniky jsou vždy parádní podívaná. Na tradiční traktoriádě v Žebnici, vsi na západ od Křivoklátu a...

Kdo namaloval Porsche 911? Dcera designéra neuspěla s žalobou o miliony

Finální design prvního Porsche 901, později 911. Za cenu menšího místa na...

Zemský soud ve Stuttgartu zamítl žalobu týkající se autorského práva na design Porsche 911. Dcera bývalého šéfdesignéra...

Najdete na iDNES.cz