Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přechody: chodci i řidiči mají problémy

  14:46aktualizováno  14:46
PRAHA - Jako by policie chodcům od začátku roku vzkazovala: Od ledna máte větší přednost na přechodech, tak toho využívejte. Nepřecházejte mimo "zebry", jinak dostanete pokutu! A také že chodci pokuty dostávají.

Dopravní policie od začátku roku organizuje po celé zemi speciální akce, při nichž kontroluje dodržování nových pravidel. Není to podle Ivany Zelenákové z policejního ředitelství centrálně nařízená operace, policisté v regionech jsou pilní sami od sebe.

"Občas jsou přímo vyčleněné hlídky, které mají kontrolovat situaci na přechodech, respektive na určitých místech. Chodci jsou napomínáni a trestáni v evidentních případech, kdy například zdrží nebo zkomplikují provoz," uvedl zástupce vedoucího dopravního inspektorátu v Českých Budějovicích Antonín Brůžek.

Přitom se vlastně od Nového roku nic výrazného nezměnilo. Povinnost přecházet po přechodech, pokud jsou nablízku, platí už léta. Jenže změněné dopravní předpisy mají nyní učinit z přechodů bezpečné zóny a policie více než dříve postihuje, když někdo přechází nesprávně anebo tam, kde nemá.

"Povinnost přecházet po přechodu není nová, tak to bylo vždycky. Ale teď je zvýrazněna tím, že mají chodci na přechodech přednost," říká vedoucí sekretariátu Výboru vlády pro bezpečnost silničního provozu BESIP Karel Pospíšil. Policisté soudí, že dodržování nového pravidla se viditelně zlepšilo - ovšem u méně zranitelných účastníků silničního provozu.

"Řidiči se opravdu snaží," uvedl vedoucí preventivní informační skupiny okresní policie v Brně Zdeněk Lubas. Oproti tomu chodci si své povinnosti příliš neuvědomují, říká Lubas. "Nejběžnější jsou případy, kdy vbíhají do vozovky na nebezpečných místech, před křižovatkou, přelézají zábradlí."

V lednu v Praze při speciální akci policisté zjistili, že předpisy porušilo patnáct řidičů, kteří nezastavili před přechodem, ale také jedenadvacet chodců. "Přecházeli ulici mimo přechod, i když nebyl daleko, nebo vstoupili na přechod, aniž by se přesvědčili, jestli se neblíží auto," říká Eva Brožová z tiskového oddělení pražské policejní správy.

Policisté tyto přestupky vyřešili jen domluvou, ale to už skončilo. "O shovívavosti již nelze mluvit," uvedla nedávno pražská policejní správa, která si zároveň postěžovala, že jen nedostatečný počet policistů zatím neumožňuje dodržování předpisů na přechodech důrazněji kontrolovat. Policisté a odborníci na bezpečnost provozu si zatím netroufají odhadnout, jestli lidé v posledních měsících přece jen častěji přecházejí přes přechody.

"Zásadní změnu nevnímám," říká ředitel republikové dopravní policie Zdeněk Bambas, který špatné přecházení označuje za jeden z nejrozšířenějších přestupků. "Jestli chodí lidé více nebo méně po přechodech, to si netroufám hodnotit," dodává Karel Pospíšil z BESIP.

 Přechody - zóna ohrožení

Na přechodech pro chodce zahynulo nebo bylo zraněno od počátku roku více lidí než loni. Od ledna přitom platí nový zákon a chodci mají před auty na přechodech větší přednost. "Zvláště nárůst počtu lehce zraněných je alarmující," upozorňuje Josef Tesařík z policejního prezidia.

V lednu a únoru bylo na "zebře" lehce zraněno 194 lidí, tedy více než trojnásobek oproti prvním dvěma měsícům roku 2000. Podobná úměra platí i ve statistice mrtvých - letos jich je již sedm. Odborníci na bezpečnost dopravy tvrdí, že více mrtvých a zraněných není vinou nových pravidel silničního provozu, ale tím, že se je mnozí chodci a řidiči zatím nenaučili používat, že si na ně nezvykli.

"S takovou významnou změnou pravidel se dal určitý mírný nárůst nejhorších následků nehod očekávat. Zcela jistě se to ale časem zlepší, přechody budou určitě bezpečnější," soudí Karel Pospíšil, vedoucí sekretariátu Výboru vlády pro bezpečnost silničního provozu BESIP.

Také zkušenosti ze zahraničí ukazují, že se přednost chodců na přechodech osvědčuje. Dopravní policie zatím zevrubně příčiny zvýšeného počtu mrtvých a zraněných nerozebírala, počká si na souhrnné údaje z prvního čtvrtletí. "Obecně se dá ale říci, že ani chodci, ani řidiči se s novými pravidly silničního provozu prozatím příliš nesžili," říká policejní mluvčí Ivana Zelenáková.

"Stále se setkáváme s chodci, kteří vkročí na přechod, aniž by respektovali, že řidič na krátkou vzdálenost jen stěží, zejména za špatného počasí, může vůz zastavit. Problémy mají i řidiči. Stává se, že vozidlo jedoucí v jednom jízdním pruhu zastaví před přechodem, ovšem dalšími jízdními pruhy auta projíždějí dál a ohrožují přecházející chodce," říká Zelenáková.

Karel Pospíšil z Rady vlády pro bezpečnost silničního provozu doporučuje z vlastní zkušenosti, aby chodci byli na přechodech obezřetní. "Jako chodec se nepovažuji za sebevraha. Stoupnu si na chodník, aby bylo zcela jasné, že chci přejít. Když vidím, že auto brzdí, jdu. Když vidím, že nebrzdí, zůstanu stát," říká Pospíšil.

Podle Václava Špičky, sekretáře pro bezpečnost silniční dopravy českého Autoklubu, byla chyba, když se v říjnu 1997 spolu se snížením povolené rychlosti v obcích na padesát kilometrů v hodině nezavedla současně i větší přednost chodců na přechodech. Špička míní, že by si na všechna nová pravidla chodci i řidiči lépe zvykali.

"Dělat ale teď po dvou měsících platnosti nových pravidel nějaké závěry, by bylo příliš předčasné," poznamenává Špička, který souhlasí s názorem, že na zvýšeném počtu mrtvých a zraněných nesou vinu motoristé, ale také chodci. Zároveň dodává, že některé přechody nejsou příliš přehledné, takže by stálo za to obnovit jejich značení.

Chodci získali větší přednost na přechodech

Autor:


Nejčtenější

Boj proti mamataxi začíná. Vídeňská škola jim dala stopku

Ilustrační snímek

Od září do začátku listopadu letošního roku probíhá před základní školou ve Vereinsgasse ve vídeňské čtvrti...

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Tři dětské sedačky v autě: ne každý rodinný vůz sveze pět lidí

Dětské autosedačky jsou od 1.7.2006 povinné na všech typech komunikací.

Rodiny se třemi dětmi musí při koupi auta ze svých přání hodně slevit. Ne každý rodinný vůz se třemi sedadly vzadu...

Další z rubriky

Autofotka týdne: Krásné unikátní kombi Bentley je křížené s mercedesem

Bentley S2 Wendler

Zlatá šedesátá, řeknete si, když si prohlédnete výjimečné kombi Bentley, které na zakázku vytvořila německá karosárna...

Corolla se vrací. Nový kombík s velkým kufrem jede do Paříže

Toyota Corolla kombi

Ještě na jaře se to auto jmenovalo Auris, Toyota se ovšem nyní rozhodla, že důležitému modelu pro evropské trhy bude...

Škoda Vision RS: první ochutnávka nástupce Rapidu

Škoda Vision RS

Nástupce Škody Rapid se odhaluje. Koncept Vision RS automobilka ukáže na autosalonu v Paříži začátkem října a sériové...

Najdete na iDNES.cz