Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Předchůdcem superbu byla v Kvasinách slavná Jawa 750

  11:27aktualizováno  11:27
Přesně stotisící Škodu Superb dokončí dnes kolem poledne dělníci v Kvasinách na Rychnovsku. Tento model se zde vyrábějí šestým rokem.

Škoda Superb pro rok 2007 | foto: Škoda

Automobilka v Kvasinách má ovšem historii, která sahá do 30.let minulého století. Tehdy úspěšný vynálezce vojenské výzbroje a techniky a majitel pražské firmy vyrábějící motocykly Jawa František Janeček koupil část solnického panství, jehož součástí byla pila, bednárna a cihelna v Kvasinách. Ty přeměnil na karosářské dílny, v nichž se od roku 1934 vyráběly karoserie pro automobily Jawa 700.

"Když ve 20.letech klesal zájem o výrobky pro vojenství, dědeček hledal další náplň. Můj otec ho přesvědčil, aby se pustil do výroby motocyklů a později automobilů," říká vnuk zakladatelů automobilky Karel Janeček. Stejně jako jeho dědeček i otec vystudoval strojírenství, ale dnes se živí hudbou.

Váš dědeček i otec se věnovali stejnému oboru?
Můj dědeček František Janeček se tehdy věnoval zejména vylepšování střelných zbraní, patentoval si například nábojový pás pro kulomety, chladič pro automatickou střelnou zbraň či protiletadlový zaměřovač pro střelnou zbraň.

Můj otec František Karel Janeček získal v roce 1928 titul inženýra a od roku 1930 se spolu se svým otcem podílel na téměř všech 37 patentech u nás, ale hlavně v dalších dvanácti zemích Evropy.

Jak to bylo s výrobou motocyklů a aut?
Otec toužil vyrábět motocykly a auta, dědeček s tím nakonec souhlasil a nechal na něm, aby rozjel sám výrobu. První výrobky byly špatné. Proto dědeček poslal mého otce do ciziny shánět něco vhodnějšího.

Otec našel vynikajícího konstruktéra a zároveň závodníka, pak se výroba rozjela. Když roku 1930 Jawa zahajovala výrobu, 94 procent motocyklů, které jezdily na našich silnicích, bylo vyrobeno v cizině, za pouhé čtyři roky tomu bylo přesně naopak.

Kdy se v Kvasinách rozběhla výroba automobilů?
První auto nazvané DKW, se vyrábělo od roku 1933, ale bylo příliš velké a drahé. V následujícím roce přišla Jawa na trh už s vlastním modelem Jawa 700. V roce 1934 se Jawa poprvé zúčastnila rychlostního závodu na 1000 mil na tehdy nejdůležitější domácí silniční trase Praha-Bratislava.

O rok později pro něj postavila šest nádherných sportovních automobilů a vyhrála nejen 1. cenu ve své kategorii, ale i Cenu prezidenta republiky.

Jeden z vozů vyrobených v Kvasinách je v technickém muzeu.
Měl ho ve sbírce jeden ze soukromých majitelů. Od něj ho v roce 1992 získalo Národní technické muzeum a nákladem jeden milion korun ho čtyři roky renovovalo. Vloni, na den přesně 70 let po startu závodu, ho představilo veřejnosti.

Autoři:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Autofotka týdne: První auťák má ve třech letech, jezdí s ním Newcastlem

Brit Keith Mitchell vyrobil pro svého tříletého syna funkční elektrickou...

Keith Mitchell z britského Newcastlu je otec roku: svému tříletému synovi Oscarovi postavil k narozeninám dokonalou...

Dávejte pozor, kde parkujete. Suchá tráva se může snadno vznítit

A Volkswagen Beetle scorched by a wildfire called the Carr Fire rests at a...

Louky a pole, které se v horkých suchých letních dnech využívají jako parkoviště při velkých akcích, se mohou za...

Volkswagen stahuje 700 000 Tiguanů a Touranů, mohou totiž začít hořet

Volkswagen Tiguan

Německá automobilka Volkswagen celosvětově stahuje k opravě na 700 000 vozů současné generace modelů Tiguan a Touran...

Najdete na iDNES.cz