Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přehled pro řidiče: Kde policisté rádi číhají

  12:20aktualizováno  12:20
Přehled míst, kde stávají policejní radary a kde pro omezení rychlosti možná nejsou důvody.

policie - ilustrační foto | foto: Radek MičaMF DNES

Hospoda v Horkách na Třebíčsku má příznačný název: U Radaru. Její provozovatelé ji tak pojmenovali kvůli oblibě policistů měřit rychlost na konci obce, tedy v místě, kde řidiči už nemohli nikoho kromě sebe ohrozit.

popisek Šéf dopravní policie
Občas měříme na špatném místě 

"Je to dost paradoxní místo pro měření. U poslední chalupy, kousíček před cedulí označující konec vesnice. Všichni to ale věděli a včas zpomalili,“ vzpomíná jeden z jihlavských řidičů na nesmyslné chování policistů.

Ti se nyní hájí, že už místo pro měření rychlosti změnili. "Přes Horky vede frekventovaná silnice z Jihlavy do Znojma, proto se tu měří rychlost. Už ji ale kontrolujeme ve středu obce,“ tvrdí třebíčský dopravní policista František Ševčík.

Zbytečné kontroly?
Z jiných podobných míst, o nichž si řidiči myslí, že zde policisté měří rychlost jen kvůli vybírání pokut, ale radary nezmizely. Redakce se pokusila některé úseky vytipovat. Od 1. července se totiž tresty za vysokou rychlost výrazně zpřísní.

Například pokud pojede řidič v obci o 20 kilometrů rychleji, než by měl, "získá“ 3 trestné body. Hlavně ale na místě zaplatí pokutu 2500 korun. Dosud to byla maximálně tisícovka. Klidně ale také nic, záleželo na rozhodnutí policisty.

Měří tedy policisté opravdu na místech, kde je to třeba? Často například stojí na Lučenské ulici v Jablonci nad Nisou, na výpadovce do Liberce. Je zde jen pár domů a chodci tu téměř nechodí, přesto úsekem nesmí jet auta rychleji než padesátkou.

Na přehledném úseku ji řada řidičů nedodržuje a policisté tu mají "hody“. A tvrdí, že v úseku má smysl rychlost měřit. "Nevidím důvod, proč bychom to nemohli dělat. Je tu několik domů a v areálu bývalého Liazu sídlí řada firem,“ říká mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

Všude měřit nejde
Další podobný úsek je na Rokycanské třídě v Plzni. Opět jde o výpadovku z města, tentokrát směrem na Prahu. Ani zde nejsou téměř žádné domy, jen benzinka a autobazary. Dřív se tu mohlo jezdit sedmdesátkou, dnes je tu povolených padesát. Na čtyřproudé komunikaci rychlost dodržuje málokdo.

"Rozhodně tady nekontrolujeme rychlost jen kvůli pokutám. Stávají se zde nehody,“ tvrdí Michaela Altmannová z plzeňské policie.

Nicméně i šéf republikové dopravní policie Zdeněk Bambas připouští, že občas se rychlost kontroluje tam, kde to není úplně potřeba.

"Může se samozřejmě stát, že se s radarem objevíme na nevhodném místě. Není to ale úmysl. Měřit rychlost tak, abychom neohrozili bezpečnost, se prostě všude nedá,“ řekl.

"Právě proto ale chceme nakoupit nové ruční radary, abychom mohli měřit v místech, kde je to opravdu třeba, nedá se zde ale zaparkovat auto s pevně umístěným radarem,“ dodal.

***

Máte tipy na další místa, kde je měření
rychlosti spíše zbytečné?
Pište do diskuze pod článkem

Tresty za rychlost
Co hrozí řidičům od 1. 7.

Překročení povolené rychlosti o 40 km/h a více v obci nebo o 50 km/h a více mimo obec - 5 trestných bodů a pokuta od správního úřadu od 5 do 10 tisíc korun. Řidič přijde na čas o řidičský průkaz.
Překročení rychlosti o 20 km/h a více v obci nebo o 30 km/h a více mimo obec - 3 body. Pokuta na místě 2500 Kč nebo 2500 až 5000 korun ve správním řízení.
Překročení rychlosti o méně než 20 km/h v obci nebo o méně než 30 km/h mimo obec - 2 trestné body a pokuta na místě 1000 korun nebo 1500 až 2500 korun ve správním řízení.

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Autoři:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Čtvereček, nebo kolečko? Čerpací stanice budou používat nové symboly

Ilustrační snímek

Kvůli jednotnému značení motorových paliv, které začne platit v celé EU od 12. října, budou stojany i tankovací pistole...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Triky na hmyz a trus na autě: neloupejte je nasucho, chemii otřete

Zaschlý trus na oknech či kapotě auta se čistí velmí těžce. Nikdy jej...

Řidiči bojují s každoroční letní otravou - hmyzem přilepeným na čelním skle a zaschlým ptačím trusem. Tyto nečistoty...

Najdete na iDNES.cz