Prodáváte auto a dáváte kupujícímu svou plnou moc k převodu? Ujistěte se, že auto skutečně přepíše. Ilustrační foto

Prodáváte auto a dáváte kupujícímu svou plnou moc k převodu? Ujistěte se, že auto skutečně přepíše. Ilustrační foto | foto: Koláž - iDNES.cz

Čachry s plnou mocí. Jak rychle a snadno přepsat auto a nenapálit se?

  • 36
Většina lidí, kteří prodávají auto, se snaží jít nejjednodušší cestou a přepis auta řeší rychle s plnou mocí. Jenže ne vždy jsou obě strany poctivé a auto zůstane viset "ve vzduchu". Na co si dát pozor? Redakce iDNES.cz přináší vzor plné moci a recept, jak auto jednoduše prodat a nenapálit se.

Převod auta v zastoupení je zřejmě nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak se vyhnout složitým schůzkám kupujícího a prodávajícího na registru vozidel. Pokud se obě strany dohodnou, zařídit potřebné může jen jeden z nich: stačí mu doklady k autu a plná moc. Ovšem, snadná cesta nezaručuje, že je vše vyřešeno a že převod auta projde hladce. Naopak často se rozjede vlna problémů jako v nejhorším snu.

„Když je jedna strana čestná, neznamená to vždy, že je čestná i ta druhá,“ varuje Diana Žalčíková z firmy PřepiServis.

Společnost, která se specializuje na poskytování služeb v oblasti dopravní agendy v České republice, řešila s prodávajícími už mnoho problémů, které vznikly takzvaně na „dobré slovo“: například když prodávající dá plnou moc kupujícímu, ale ten už je dopředu rozhodnutý, že vozidlo na sebe nikdy nepřevede. „Kupující může být například v exekuci, nebo vozidlo hodlá použít na náhradní díly, což podle současné legislativy není možné,“ přiblížila Žalčíková.

Vzor plné moci si stáhněte ZDE

Pokud dojde k takové situaci, je prodávající v pasti. Může jen donekonečna čekat na to, zda se přepis uskuteční. A taky riskuje, že mu budou přicházet pokuty. „Pokud kupující neučiní převod vozidla, nemůže prodávající zpravidla ukončit povinné ručení a nese odpovědnost za pokuty včetně té za neuskutečnění převodu do 14 dní. Bez dokladů k vozidlu a bez vozidla nemůže udělat ani evidenční kontrolu potřebnou k převodu,“ doplnila Žalčíková.

Rad, jak z takové situace ven, na internetu koluje dost. Někteří majitelé prodávaného auta si z takové situace pomáhají například uložením značek do depozitu, aby nemuseli platit povinné ručení.

„Pokud však autem uloženým v depozitu bude kupující jezdit a pokud dojde k nehodě, pak je třeba si uvědomit, že v dokladech je psaný jako vlastník prodávající. Bude to tedy i on, kdo s tím bude mít velké nepříjemnosti, protože takové vozidlo není způsobilé k provozu na pozemní komunikaci a má být odstaveno na pozemku vlastníka vozidla,“ upřesnila Diana Žalčíková s tím, že i s takovými případy se u klientů setkali.

V některých případech se začne takzvaně cukat i sám prodávající. Pak vlastně kupující člověk zaplatil a jezdí v autě, které jednou nebude moci odhlásit z evidence ani prodat. 

Jak eliminovat riziko, že se převod nepovede:

Pokud jste se rozhodli k převodu vozidla v zastoupení, tj. nebudete s kupujícím či prodávajícím či oprávnění zástupci (jednatelé apod.) fyzicky přítomni na registru vozidel, tak vždy riskujete, že druhá strana nebude jednat podle dohody.

Na druhou stranu je převod auta v zastoupení rychlou cestou, jak na úřadech vše vyřídit. Riziko se dá eliminovat, když dodržíte pár základních pravidel:

• Auto převádí kupující:

- hned při předání vozidla požadujte doklady (velký a malý TP)
- požadujte plnou moc od prodávajícího
- vše by mělo proběhnout až po zaplacení auta

• Převod zařizuje prodávající:

- před předáním vozidla zařiďte evidenční prohlídku
- získejte ověřenou plnou moc kupujícího
- doklady si ponechte (min. velký TP)
- opět, do převodu se pusťte až po úhradě vozu

Nejjistější způsob, jak se vyhnout problémům, je obrátit se na odborníky. Nejenže dokážou vyřešit řadu nahodilostí, které se mohou při převodu objevit, ale zejména převod proběhne hladce a za zákonem stanovených podmínek. Ani jedna ze stran se pak nedostane do patové situace.