Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přestárlých řidičů přibývá. Co s nimi?

  17:38aktualizováno  17:38
Byla to nejdramatičtější silniční nehoda za poslední dobu. Americký motorista najel před třemi roky rychlostí téměř sto kilometrů za hodinu do lidí na farmářském trhu v kalifornské Santa Monice.

Jestliže zbavíte staré lidi automobilu, zabíjíte je, protože nebudou schopní se pohybovat | foto: Profimedia.cz

Deset osob přišlo o život a 73 jich utrpělo zranění. Původce tragédie, který byl v pondělí potrestán pětiletou podmínkou, podle svých právníků zpanikařil a spletl si brzdu s pedálem od plynu. Fakt, že řidičovi George Wellerovi bylo v době nehody 86 let, naznačuje, že jeho věk měl na havárii vliv, píše server BBC.

Kterýkoli řidič může zpanikařit nebo udělat smrtelnou chybu, ale demografické trendy ve vyspělých zemích ukazují, jak situace začíná být vážná z pohledu přibývajících starých řidičů za volantem.

V Japonsku, zemi se světově nejrychleji stárnoucím obyvatelstvem se počet řidičů ve věku 65 let a více, kteří měli hlavní podíl na smrtelných nehodách, zvýšil loni oproti roku 1989 trojnásobně. A policejní statistiky ukazují, že v prvních osmi měsících letošního roku zahynulo při nehodách 200 řidičů ve věku mezi 70 a 79 roky ve srovnání se 189 řidiči ve věku mezi 16 a 24 lety.

Znepokojující je vliv stařecké demence na nehody: postižení například nemusí rozumět signalizačním světlům či silničním značkám.

Japonská policie by chtěla zavést systém, díky kterému by se mohly snadno testovat poznávací schopnosti starých lidí, místo aby se spoléhalo na jejich čestné prohlášení. Před čtyřmi lety byla šokována Francie smrtí pěti požárníků, kteří asistovali u následků silniční nehody na dálnici.

Srazilo je auto jedoucí rychlostí 150 kilometrů v hodině v úseku, kde bylo povoleno 90. Řidiči bylo 81 a krveprolití vedlo k výzvám, aby starší řidiči podstupovali povinné lékařské testy. Nakonec se ale nic neudělalo.

"Každý si uvědomil, že nelze prosadit něco rozumného,“ řekl předseda francouzské federace autoklubů Christian Gerondeau. Kromě špatného zdravotního stavu a zraku není možné stanovit jasná a racionální kritéria pro rozlišování lidí, kteří jsou a nejsou schopní řídit, upřesnil. Také dodal, že automobily jsou pro mnoho starých lidí základní potřebou.

"Jestliže zbavíte staré lidi automobilu, jiným způsobem je zabíjíte, protože nebudou schopní se pohybovat. Nikoho během týdne takřka neuvidí a ztratí vůli žít,“ prohlásil.

Podle Gerondeaua navíc chování starých řidičů směřuje k dodržování bezpečnosti provozu. Obvykle cestují jen na krátké vzdálenosti, dávají větší pozor a řídí pomalu.

Podobný názor zastává i Ruth Bridgerová z britského automotoklubu AA. "Neřídí v noci, vyhýbají se neznámým trasám a nejezdí po dálnicích,“ řekla. Nedávný výzkum AA přinesl zjištění, že sledovaní staří motoristé jsou "obvykle, způsobilí a odpovědní“ a je-li to nezbytné, omezují se v řízení.

Volání v Británii po povinných zdravotních testech nebo dokonce po věkové hranici převážně pochází z bulvárního tisku, sdělila Bridgerová. „Neslyšíte výzvy k omezení mladých řidičů, kdykoli někdo z nich porazí čtyři nebo pět lidí, ačkoli se to děje téměř každý týden,“ dodala.

Autoři:Nejčtenější

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Čínský Borgward chce dobýt svět. Automobilka cílí na zákazníky Mercedesu

Čínská značka se známým jménem automobilové historie - Borgward

Spojení tří zemí pod jednou střechou. Švýcar Tom Anliker pomáhá čínským investorům prosadit německou automobilku...

Další z rubriky

Odpovězte na otázku a hrajte o poukaz na letní obutí

Ilustrační foto

Doba přezouvání na letní obutí se blíží. Na konci března skončila povinnost mít na autě zimní pneumatiky v případě...

Autosalony už netáhnou. Velké značky si nechaly novinky na jindy

Volkswagen Touareg

Ženevský autosalon je každoročně plný novinek. Vzhledem k tomu, že patří k nejprestižnějším událostem svého druhu, není...

Překvapení testu letních gum: lacinější předčily ty prémiové

Test letních pneumatik 2018

Levnější neznamená horší. Tak lze jednoduše shrnout letošní test letního obutí od evropských autoklubů. Testem prošlo...

Najdete na iDNES.cz