Motor 1,2 TSI

Motor 1,2 TSI | foto: Volkswagen

Motory TSI se zbaví rozvodových řetězů, neosvědčily se

  • 162
Rozvody poháněné řetězem motoristé dlouhé roky chválili za bezúdržbovost. Fungovaly stejně dlouho jako auto. Když pak v některých případech nahradili motoráři řetěz řemenem, zdál se to být krok zpět. Periodická výměna rozvodů totiž není malou položkou rozpočtu na servis. Řetěz se zdá být také odolnější. Když se rozvody poháněné řetězem vrátily třeba v případě motorů TSI koncernu Volkswagen, zaradovali se i zákazníci. Ne na dlouho.

Chystaná Škoda Octavia už dostane po kapotu novou generaci benzinových motorů TSI. Od stávající se liší mimo jiné novým rozvodovým ústrojím. Propojení mezi klikovým a vačkovým hřídelem už nezajišťuje řetěz, ale starý dobrý řemen.

Přitom právě použití řetězu mělo majiteli auta přinést výhodu a patřilo k inovacím, kterými se koncern Volkswagen před časem chlubil. Zatímco pružný řemen se musí měnit v pravidelných intervalech, konstrukčně mnohem bytelnější řetěz měl vydržet po celou dobu životnosti motoru. Jenže některým řetězům stačilo pár desítek tisíc ujetých kilometrů, aby vypověděly službu. A škody na motoru byly mnohdy velmi zásadní.

Škodovka tvrdí: problémy jen ojediněle

Zprávy o tom, že s rozvodovými řetězy motorů TSI není vše v pořádku, se poprvé objevily na jaře v německém tisku. Tehdy si stěžovali hlavně majitelé Volkswagenu Touran, že museli ze svých kapes zaplatit několik tisíc eur za opravu zničeného motoru 1,4 TSI. Příčinou byl vytahaný rozvodový řetěz. Pokud takový řetěz přeskočí, což se v mnoha případech také stalo, pohyb ventilů a pístů přestane být synchronní a oba se pak ve válci střetnou. Tahle nevinná srážka může u moderních motorů vést až k jejich úplné destrukci.

Volkswagen už měsíc po zveřejnění prvních případů přispěchal s vysvětlením, že za vadné řetězy může jejich dodavatel. Ten údajně při ražbě ok, ze kterých je řetěz sestaven, používal stroj za hranicí životnosti. Důsledkem byly drobné výrobní nepřesnosti, které však dlouhodobým používáním řetězu vedly k jeho obroušení. A právě nadměrné opotřebení řetězu prý bylo příčinou jeho přeskočení, citoval reakci Volkswagenu deník Handelsblatt.

Zatímco však v Německu řešili závady motoru 1,4 TSI, na otázku redakce iDNES.cz přišla z Mladé Boleslavi odpověď, že u škodovek se problémy s rozdovovým řetězem týkají modelů Fabia, Octavia a Yeti vybavených výhradně motorem 1,2 TSI. A to "v ojedinělých případech".

Motor 1,2 TSI se pod kapotou škodovek poprvé objevil s příchodem modelu Yeti začátkem prosince 2009, u téesíček vyrobených v květnu 2010 však podle zjištění redakce automobilka reagovala na problém tím, že rozvodovou sadu pozměnila. Oka řetězu mají od té doby jiný tvar a masivnější konstrukci.

Příčiny zahalené tajemstvím

Radek Donner, obchodní ředitel společnosti NH Car, která patří k největším dealerům škodovek v zemi, si však nemyslí, že by se problém koncentroval pouze na motor 1,2 TSI. Smůlu na přeskočený řetěz měl ostatně i jeho kolega Pavel Dumek, který si koupil yeti s motorem 1,8 TSI. "Škodovka se ale před problémem neschovávala a co vím, vždy se to řešilo v rámci garance," říká Radek Donner. To potvrzuje i Pavel Dumek, u jehož vozu se závada projevila jen tím, že se mu na palubní desce rozsvítila červená kontrolka motoru. Navzdory této příhodě si však ani on nemyslí, že by závada řetězu byla pro motory TSI typická. "Padesát jich prodáme a jeden se vrátí," odhaduje Pavel Dumek množství postižených aut.

Ani jedna z koncernových značek nevyhlásila kvůli vadnému řetězu mimořádnou svolávací akci, protože registrované závady jsou údajně pouze "ojedinělé" a nepředstavují "bezpečnostně relevantní téma", jak uvedl ve svém vyjádření Zbyněk Straškraba ze Škody Auto. Volkswagen i Škoda však přesto neváhaly s rozšířením záruky na poruchy spojené s rozvodovým řetězem z původních tří let a 100 000 najetých kilometrů na šest let a 200 000 kilometrů.

U vytipovaných vozidel pak servis mění rozvody v rámci pravidelné garanční prohlídky. "U motoru 1,8 TSI pouze napínáky, u 1,2 TSI celé rozvodové sady," říká Pavel Dumek.

A jak se závada rozvodového řetězu projevuje? Nejčastěji rachotem po studeném startu, který však zpravidla už po pár sekundách odeznívá, jakmile tlak v napínáku dosáhne požadované hodnoty. Než se tak ale stane, může řetěz přeskočit.

O příčinách zatím jen dohady

Fakt, že se závada projevila hned u tří motorů TSI rozdílné konstrukce příliš nenahrává tvrzení koncernu, že za vším stojí jen nezodpovědný dodavatel. Příčin bude pravděpodobně víc a zatím se o nich vedou pouze dohady.

Například Handelsblatt přišel s teorií, že za vším je příliš vysoká teplota oleje proudícího z turba. Servisy podle zjištění novin dostaly od automobilky pokyn, aby u motoru 1,4 TSI dodatečně namontovaly k olejovému vedení tepelný štít. Mluvčí automobilky ale nakonec možnost, že by právě toto byla příčina přeskakujících řetězů, rezolutně popřel. 

Motor 1,2 TSI

U nyní prodávaných motorů TSI už Volkswagen pohon rozvodů několikrát upravoval. Martin Hrdlička, šéf vývoje Škody Auto ve Světě motorů prohlásil, že s loňskou úpravou řetězu, řetězového kola a napínáku je problém u motoru 1,2 TSI vyřešen. Tyto modifikované díly mohou dostat i starší motory.

Spekulace ohledně vadných řetězů ale zřejmě definitivně skončí až ve chvíli, kdy řetěz kompletně nahradí staronový řemen.

Nová generace motorů TSI s řemenovým rozvodem je zatím spojena pouze s podvozkovou platformou označenou zkratkou MQB, na které stojí sedmá generace Volkswagenu Golf, nové Audi A3 a chystaná Škoda Octavia.  Postupně se však rozšíří do všech koncernových modelů, zatím však bez konkrétního časového rozvrhu.