Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč bourají kamiony?

  12:53aktualizováno  12:53
Dopravní nehoda je můrou každého motoristy. Čím větší a hmotnější je objekt, který se střetne na silnici, tím horší bývají jeho následky. Proto působí přímo hrůzně časté nehody kamionů z poslední doby.

Mezi hlavními příčinami nehod nejtěžších vozidel se pravidelně objevuje nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost a nedání přednosti v jízdě.

Na nehodovosti se ovšem podílí i stále se zhoršující stav vozovek a také špatný technický stav nákladních automobilů.

Jak jsou na tom profesionálové

Jestliže řidič stále zůstává tím nejdůležitějším činitelem, pokud jde o bezpečnost, pak pro profesionální šoféry, kteří tráví na silnici většinu svého pracovního času, to platí dvojnásob. Nezvládnutí řízení či nedostatečné věnování se jízdě za volantem rychle jedoucího kolosu, vážícího mnohdy i desítky tun, mívá za následek nejtragičtější nehody.

„Profesionální řidiči jsou povinni absolvovat každý rok šestnáctihodinové proškolení,“ říká Martin Felix ze sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia a dodává: „Je to dáno normami Evropské unie. V současné době se na tomto systému podílejí i někteří výrobci těžkých nákladních automobilů. Pro nás pak jsou tato školení prioritou.“

Nepohoda na silnici

Vážné dopravní nehody kamionů přispívají k bilanci nehodovosti v Evropě. Na vozovkách EU umírá ročně přes 50 000 lidí a 2,2 milionu jich je zraněno. Dopravní nehody jsou hlavní příčinou smrti osob mladších 45 let. Na zkrácení průměrné délky života se podílejí více než srdeční choroby a rakovina. Pokud nedojde ke změně této bilance, pak bude v následujících letech každý třetí Evropan během svého života zraněn při dopravní nehodě. Evropská komise si proto stanovila za cíl snížit počet úmrtí a zranění při dopravních nehodách do roku 2010 na polovinu. Mezi navrhovaná opatření patří i podpora bezpečnějšího řízení pomocí výcvikových programů pro řidiče. Své má sehrát i plánované zavedení nového systému řidičských průkazů a dodatečné řidičské kurzy.

Jeho slova potvrzuje Bengt Thorsson, ředitel společnosti Scania Česká republika, jedné z největších evropských firem na nákladní automobily: „Úkolem výrobců nákladních vozidel je všemi možnými způsoby podporovat řidiče. Školení řidičů proto nabízíme jako standardní službu všem zákazníkům. Navíc organizujeme soutěž o titul Mladý evropský řidič nákladního automobilu.

Cílem této soutěže je prohloubit teoretické znalosti a praktické dovednosti mladých řidičů-profesionálů.“ „Jako doplněk výuky řidičů nákladních vozidel používáme sérii instruktážních videokazet s názvem Defenzivní jízda, které se navíc zabývají rozborem příčin dopravních nehod a informacemi o psychologii řízení,“ dodává Martin Felix. Jde však o to, aby takové školení nezůstalo formalitou, kterou je snadné nějak ošidit.

Proč profesionálové bourají?

Nebude však moc platné, že úroveň péče o domácí řidiče přece jen pomalu poroste, když zde budou nehody způsobovat zahraniční kamiony. Ukazuje se totiž, že za haváriemi řidičů z povolání stojí ve velké míře únava a nedodržování předepsaných přestávek. A to platí právě o zahraničních řidičích, především těch z Východu. „Státní odborný dozor, ale hlavně policie by měly fungovat i ve vztahu k řidičům z jiných zemí, potažmo k dopravcům, a o dodržování předepsaných přestávek v době řízení přísně dbát,“ říká Felix.

Své může říci i technika

Kolize osobních vozidel s nákladními jsou nejnebezpečnější. Ze dvou třetin se jedná o čelní srážky, při nichž se osobní automobil často vklíní pod předek kamionu, což mívá tragické následky. Ty se mají zmírnit pomocí prvků pasivní bezpečnosti, tedy tím, co přímo zmenšuje následky kolize. Jedná se o speciální, nízko posazený nárazník na předku kamionu.

Ten pohltí část nárazu osobního auta, a zmírní tak intenzitu střetu. Od srpna 2003 mají všechna nová nákladní auta tento speciálně upravený nárazník v rámci povinné výbavy - s výjimkou některých terénních vozů. Tím se pravděpodobnost přežití v osobním autě výrazně zvyšuje. „Nová koncepce nárazové zóny nákladních vozů, kterou jsme představili v loňském roce, dává šanci přežít čelní srážku v rychlosti až 90 km/h,“ upřesňuje Bengt Thorsson.

PROFESIONÁLOVÉ Po každém řidiči toho současný provoz vyžaduje hodně. A dvakrát tolik po řidiči, pro kterého je řízení profesí.

Rakušané mají starosti s kamiony

Loni způsobila vozidla o hmotnosti nad 3,5 tuny v Rakousku celkem 2166 nehod, při nichž bylo zraněno 2892 lidí, z toho 144 smrtelně. Podle odhadu odborníků z oblasti dopravní nehodovosti v Česku budou v poměru k provozu nákladních aut na zdejších vozovkách podobná.

Rakouská statistika říká, že při nehodě, jejímž aktérem je nákladní automobil, je pravděpodobnost smrtelného úrazu dvakrát větší než u nehod, které se odehrají mezi osobními automobily. Kuratorium pro bezpečnost silničního provozu ve své studii uvádí hlavní příčiny nehod nákladních automobilů v Rakousku:

* překročená rychlost
* nedodržení bezpečné vzdálenosti
* riskantní předjíždění
* únava
* nepřizpůsobení jízdy podmínkám a vlastním schopnostem

David a Goliáš: Boj o život!

Kuratorium poukazuje na to, že 38 procent nehod vzniklo kvůli špatnému odhadu řidiče, pokud jde o povětrnostní podmínky, stav vozovky a bezpečnou vzdálenost, 30 procent je připisováno únavě a ztrátě pozornosti. U řidičů pod 34 let hraje velkou roli únava. U řidičů ve věkové kategorii 35 až 44 let je to špatný odhad situace. 23 procent nehod vzniká v okamžiku, kdy nákladní auta začnou přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého. Pokud nákladní auta nepředjíždějí, je provoz plynulý a bezpečnost provozu vyšší. Z toho vyplývá doporučení rozšířit stávající zákaz předjíždění pro:

* nákladní vozidla nad 3,5 tuny
* úseky se zvýšenou nehodovostí
* úseky se sníženým počtem jízdních pruhů
* oblasti dálničních křižovatek
* oblasti zvýšené hustoty provozu

Ke snížení počtu nehod nákladních vozidel je podle Rakušanů nutno přijmout opatření, která by byla jednotná v celé Evropě. Jen tak budou vytvořeny podmínky také pro spravedlivou hospodářskou soutěž, což přinese automaticky i více bezpečnosti na silnicích. Jaká jsou hlavní z těchto opatření?

* přísné kontroly dodržování rychlosti, bezpečné vzdálenosti a správného předjíždění

* přísná kontrola času jízdy a času odpočinku

* kontrola realizace směrnice EU o povinném vybavení vozidel omezovači rychlosti

* boj s alkoholem a drogami za volantem

* povinné vybavení nákladních vozidel nad 3,5 tuny zařízeními pro záznam údajů o nehodě

* provádění auditu při stavbě nebo opravě silnice, aby se prověřilo hledisko bezpečnosti

* zlepšení systému výuky řidičů v oblasti bezpečné přepravy nákladu

* certifikace podniků na bezpečnost provozu vozového parku

Autoři:Nejčtenější

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....

Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

Motofotka týdne: Na dvou kolech se na pokryteckou korektnost nehraje

Krásky Motosalonu 2018

Na jarním motocyklovém veletrhu v Brně se zatím vliv současné opatrnické nálady neprojevil a mezi naleštěnými motorkami...

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Další z rubriky

Legendární Toyota Supra se vrací. Bude zas rychlá a zběsilá

Toyota GR Supra Racing

Sportovní kupé Toyota Supra se vrací. To je jisté už nějakou dobu, na autosalonu v Ženevě jsme se ovšem dočkali...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

OBRAZEM: Modelky autosalonu Ženeva. Letos možná naposledy

Hostesky Ženeva

Zářící úsměvy, svůdné pohledy, ladné křivky. Kořením autosalonů bývaly krásné dívky. S tím je konec. Firmy reagují na...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 75 877 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz