Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prodat nebo koupit veterána v zahraničí není problém

  17:21aktualizováno  17:21
- Přestože pravověrný sběratel historických vozidel a motocyklů by svůj klenot do zahraničí nikdy neprodal, jsou tací, kteří o tom vážně uvažují. Stále více lidí si však může dovolit naopak veterána v zahraničí koupit a přivézt jej do republiky. "Paradoxně tak nastal stav, kdy se veteráni spíš dovážejí, než vyvážejí," tvrdí předseda Veteran Car Clubu Václav Kafka.
Veteránem je každý automobil a motocykl starší dvaceti let. Povolení k přechodu státních hranic je nutné u veteránů starších čtyřiceti let, a to se týká jak prodeje, tak třeba i cesty na veteránský sraz v zahraničí. "Toto povolení uděluje skupina pracovníků Národního technického muzea, která má při prodeji automobilu a motocyklu právo veta. Bez něj není možné legálně překročit státní hranici," vysvětluje Václav Kafka." S prodejem většinou nebývají problémy. Ty nejvzácnější exempláře totiž z republiky zmizely již v padesátých letech, zbylé unikáty nikdo neprodá.
"V zahraničí je tomu naopak. Trh je přesycen, a proto se dají koupit zajímavé kousky," tvrdí Karel Dušek z Kladna, novopečený majitel roadsteru MG.
V poslední době je těch, co si mohou nákup veterána v zahraničí dovolit, stále více. Stává se, že auta, která před několika desítkami let republiku opustila, se nyní vracejí. Vozí se auta hlavně z Ameriky a Velké Británie, ale i z Německa, kde je trh doslova přesycen. Vždyť třeba Jaguar nebo MG je ve Velké Británii stejně běžným vozem jako u nás třeba Tatra 603 nebo Volha. Tomu odpovídají i relativně nízké pořizovací ceny, do ruky navíc hraje fakt, že se při dovozu veteránů ze zahraničí nemusí platit vysoké daně. V tuzemsku se potom každý automobil starší dvaceti let dá přihlásit jako veterán, jedinou podmínkou je řádný technický stav.
"Dřív se z Čech do zahraničí prodávalo skoro všechno, zmizely Mercedesy, BMW, Rolls-Royce a další," tvrdí Václav Kafka. "Trh v Evropě je ale nasycen, auto v dezolátním stavu nikdo nekoupí a zrenovovaný automobil stojí v Česku zhruba stejně jako v Německu. Navíc skoro každý sběratel je patriot, a tak zatímco Čech touží po staré pragovce nebo tatřičce, pro Němce má větší cenu BMW či Mercedes."
Při prodeji veteránu do zahraničí je pro posuzující komisi směrodatné, kolik exemplářů a v jakém stavu v republice ještě zůstane. "Je jasné, že poslední dva vozy navíc v perfektním stavu povolení k vývozu nedostanou," myslí si Václav Kafka. "Jenže než nechat třeba čtyřicet let starého spartaka v garáži na pospas rzi a myším, je lepší jej prodat do zahraničí, kde se mu dostane důkladné péče. Ty opravdové unikáty by však měly tvořit součásti národních sbírek a měly by být veřejnosti volně přístupné."

Při prodeji veteránu staršího čtyřiceti let za hranice republilky má poslední slovo Národní tecznické muzeum.

Autor:


Nejčtenější

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...

VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...Na počkání za litr. Test MF DNES potvrdil, že stočit tachometr není problém

Ilustrační foto

Až čtyřicet procent tachometrů ojetých vozů v Česku je stočených. Reportéři MF DNES si ověřili, jak je to snadné. Za...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Dieselgate odstartoval hloupý nápad namluvit Americe, že nafta je eko

Turbodiesel V6 TDI koncernu Volkswagen

Německý koncern Volkswagen chtěl znovu dobýt Ameriku, hlavní zbraní mu měly být diesely, u kterých vyzdvihoval jejich...

Další z rubriky

Dieselgate snížila v ČR prodej nových dieselů, u ojetin zájem nepolevuje

Turbodiesel řady EA 189

Aféra dieselgate s podvodným softwarem u naftových vozů koncernu VW způsobila v Česku pokles prodeje nových dieselů za...

Škoda Kodiaq GT: kupé-SUV se testuje převlečené za mazdu, jako před 30 lety

Prototypy Škody Kodiaq GT převlečené za SUV Mazdy.

Znetvořené prototypy prohánějící se v běžném provozu fascinují milovníky automobilů. Tuší, že maskování ukrývá něco...

Unikátní Mini se na iDNES.cz vydražilo za 850 tisíc korun

Mini pomalované Lucou Stradivarim

Aukce o unikátní Mini Cooper upravený designérem Lucou Stradivarim na iDNES.cz skončila velmi úspěšně. Vyvolávací...

Najdete na iDNES.cz