Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proměna auta v pancéřový vůz - dobře utajené tajemství

aktualizováno 
Audi A4 nebo třeba Mercedes třídy S, ale i Škodu Octavia lze proměnit v obrněný transportér. Doba to žádá - někteří lidé se chtějí maximálně ochránit před napadením zvenčí. Ulice tak brázdí v autech, která se sice na pohled neliší od obyčejných, ale pod kabátem skrývají techniku takřka vojenskou. Nikdo netuší, že mají skla tlustá jako palec dospělého člověka a místo normálních plechů posádku kryjí materiály odolné i střelbě ze samopalu Kalašnikov.
Neprůstřelná dodávka

Neprůstřelná dodávka - Neprůstřelné dodávky používají v Česku banky pro transport peněz. | foto: MAFA - Martin Pinkas

Přestavět prakticky jakýkoliv vůz na pancéřový - to není problém, zato je to tajemství. "Nemůžeme protivníkům našich zákazníků vyzradit, jak po technické stránce vypadá auto převážející peníze mezi bankami.

Ostatně - také vás jsme si prověřili, než něco ukážeme," přiznává Jaroslav Černý, šéf přeloučské firmy, která vozidla obrňuje. Přesto leccos odhalí. Zatímco obyčejná automobilová skla jsou čtyřmilimetrová, žádají bezpečnostní agentury okna až desetinásobně robustnější.

Jako příklad Jaroslav Černý ukazuje sklo, které nezničilo ani několik střel z revolveru Magnum 44. "Sklo nemůže prasknout, na posádku se dokonce nesmí dostat ani střep," říká. Okno mohou výkonné elektromotorky posouvat nahoru a dolů. "Ale děláme to neradi, bezpečnost s otevřeným oknem rychle klesá," svěřuje se Jaroslav Černý.

"Skla - to je při přestavbě nejdražší část," doplňuje obchodní ředitel společnosti Miloš Nerad. Zlom ve výrobě neprůstřelných skel přinesl začátek devadesátých let. Do té doby nikdo nevyráběl vypouklá čelní, ale jen plochá neprůstřelná okna. Na tlustá skla navazují na první pohled běžné plechy karoserie.

Pod nimi se skrývají například kusy duální oceli nebo keramiky. Jinak by auto neobstálo v balistických zkouškách. Při těch střelci auto rozstřílí desítkami střel různého kalibru. Chránit je třeba i další důležité orgány vozidla.

Například k tomu, aby po případném útoku mohlo rychle zmizet, nestačí obyčejné pneumatiky. Vlastně stačí, ale uvnitř musí mít k disku připevněnou obruč z odolného plastu. Když totiž lupič gumu prostřelí, dojede auto na prstenci směrem k bezpečí nejméně 50 kilometrů, a to až devadesátikilometrovou rychlostí.

Ochráněno je i srdce vozu, řídicí jednotka a samozřejmě i palivová nádrž. Bezpečnost posádky nebo nákladu garantuje ještě řada dalších úprav, bez nichž by přestavba na superbezpečný vůz neměla smysl. Systém závor umí auto zamknout tak, že se dovnitř k posádce nikdo nezvaný nedostane.

Před zápalnými lahvemi chrání vůz hasicí systém, který se stará o likvidaci ohně v motoru a pod podlahou. Kromě sirén a alarmů dostane automobil také dorozumívací zařízení s okolím, aby nebylo nutné stahovat okénka. Některé banky do svých dodávek objednávají i střílny.

Vše je perfektně skryto očím, ani místa pro střelce si nezasvěcený pozorovatel při obcházení obrněného civilního vozu nevšimne. A zákazníci přeloučské firmy? "Pětadevadesát procent objednávek máme ze zahraničí.

Auta dodáváme státníkům, bezpečnostním agenturám, bankám i šéfům významných společností," vypočítává Jaroslav Černý. A doplňuje, že například neprůstřelná Škoda Octavia 1.8 turbo ve výbavě Laurin & Klement stojí přes dva miliony korun.

Autor:


Nejčtenější

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...

KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...

Na počkání za litr. Test MF DNES potvrdil, že stočit tachometr není problém

Ilustrační foto

Až čtyřicet procent tachometrů ojetých vozů v Česku je stočených. Reportéři MF DNES si ověřili, jak je to snadné. Za...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Další z rubriky

Půvabná Eliška je houslovou nadějí. Peníze z aukce jí pomohou studovat

Talentovaná houslistka Eliška Kukalová

Talentovaná Eliška Kukalová je označovaná za zázrak mezi současnými mladými houslisty. Podle slavného hudebníka Václava...

Evropa hlasuje o emisních limitech. Podle výrobců jsou mimo realitu

Měření emisí v laboratoři

Evropský parlament schválil cíle pro snižování emisí pro osobní automobily a lehká užitková vozidla. Výbor pro životní...

Elektromobilita startuje. Audi e-tron chce být především normální SUV

Audi e-tron

Audi oficiálně představilo svůj první sériový elektromobil e-tron. SUV slibující dojezd přes 400 kilometrů se ukázalo v...

Škoda Octavia 1.4 TSI CNG 2015...
Škoda Octavia 1.4 TSI CNG 2015...

r.v. 2015, naj. 168 397 km, benzín
260 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz