Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První test fabie: auto je výborné, ale méně praktické než felicia

  18:51aktualizováno  18:51
- Škoda Fabia jako by nepřeskočila felicii o jednu generaci, ale rovnou o dvě. Takový dojem vyplynul z prvního testu, kterému novinku podrobila MF DNES. Nová škodovka vyrazila díky vysokému komfortu, výbornému zpracování a bezpečnému podvozku rovnou na špici třídy malých vozů.
Felicia působí vedle mladší sestry hodně zastarale, ale v prostornosti karoserie ji fabia nepřekonala. Nejnovější škodovka je totiž plnokrevný malý vůz, kdežto felicia vystrkuje růžky mezi vozy o třídu vyšší. S příchodem fabie zároveň končí éra relativně levnějších mladoboleslavských aut, jako v poslední době byly favority a felicie.
Podívejte se video a nové fotografie. Uvažujete o koupi fabie? Vyjádřete se v chatu.

Co fabia motoristovi zvyklému na felicii nedopřeje? Kratší prostor při sklopených zadních sedadlech hůř pohltí dlouhé předměty, například bicykl nebo běžky. Ubylo i čtyřiadvacet litrů v kufru samém. V prostoru pro zavazadla je kratší vzdálenost mezi zadními sedadly a nárazníkem fabie, což se nepříznivě projeví při převážení větších předmětů, jako jsou třeba velké krabice. Naopak praktičtěji působí širší otvor kufru nové škodovky a přísně kvádrový tvar zavazadelníku, do kterého nezasahují tlumiče kol jako ve felicii.

Ani v interiéru novinky není tolik místa, na kolik jsou zvyklí majitelé felicií. Hlavně na zadních sedadlech mají lidé s výškou okolo 180 centimetrů hlavu přilepenou ke stropu. V prostoru pro kolena fabia cestující na zadních sedadlech nezklame a ani na předních sedadlech není těsno.

Největší vylepšení pocítí při přesednutí z felicie do fabie řidič. Už nemá před sebou volant s tenkým věncem, se kterým je hlavně při parkování dost práce. Ve fabii si jej nastaví svisle i vodorovně a díky posilovači řízení (kromě verze s motorem 1,0 patří k základní výbavě) jej lze i při parkování ovládat jednou rukou. Sedadla, čalounění dveří, kvalitní i dobře lícující plasty, ovladače pohodlně padnoucí do ruky - to vše nese v nové Škodě znaky svého původu, auta s puncem “Made in Volkswagen”.

“Interiér je strohý, ale velmi solidní,” shodovali se všichni, kteří během prvního testu přišli s fabií do styku. “Jen ta rovná plocha táhnoucí se od krytu ukazatelů až k pravému sloupku není zrovna pěkná,” komentoval interiér Josef Škvor, stavbyvedoucí z Plzně, když testovaná fabia zastavila u plzeňské čerpací stanice.

Jednoznačnou chválu sklízela fabia během prvního testu za bezpečné a komfortní jízdní vlastnosti. Ať už na nerovné městské dlažbě, nebo při přejezdu tramvajových kolejí, stále je v kabině - hodnoceno pohledem na třídu malých aut - nezvyklý klid a pohoda. Bezpečné jízdní vlastnosti potvrdil nejen zkušební slalom na letišti a následný vyhýbací manévr, ale i odborník na slovo vzatý, šestinásobný mistr republiky v automobilových soutěžích ze sedmdesátých a osmdesátých let Václav Pech: “Podvozku nové škodovky je těžké něco vytknout, takové jízdní vlastnosti vzbudí určitě nemalý zájem i mezi motoristickými sportovci.” A srovnání s felicií? Zatímco fabia při testech na letišti proklouzla mezi kužely, jako by se nechumelilo, felicia se těžce převalovala ze strany na stranu.

V ostré zatáčce na běžné silnici vypadá srovnání tak, že fabia proklouzne i ostřejší serpentinou ve vzpřímené figuře, zatímco felicia se nakloní a mnohý řidič raději podvědomě zpomalí.

Rozdíly mezi oběma modely se projevují i při jízdě ve vyšších rychlostech. Řidič felicie vnímá mnohem více rychlost a všechny nerovnosti, které se přenášejí do kabiny volantem a vrtěním podvozku, zato ve fabii si posádka i jízdu okolo sto třiceti kilometrů v hodině nesrovnatelně méně uvědomuje.

První v tuzemsku testovaná fabia, kterou si v Mladé Boleslavi vypůjčila redakce MF DNES, nesla na zádi označení 1,4 MPI. To znamená, že ji poháněl motor s výkonem 50 kilowattů (68 koní), který je další verzí tradičního motoru Škoda.

Do felicie montuje továrna prakticky shodný motor o obsahu 1,3 litrů, který má stejný výkon, ale nižší točivý moment. Díky menšímu zdvihovému objemu má ovšem felicia 1,3 levnější povinné ručení.

Přímé srovnání sprintu dvou stejně silných vozů vyznělo poněkud lépe pro felicii. Fabia 1,4 má sice vyšší točivý moment, je však zhruba o metrák těžší než felicia 1,3. Proti fabii hovořila i skutečnost, že v době testu měla jen tisíc kilometrů, kdežto u srovnávané felicie byl motor s více než desetinásobkem kilometrů dávno po záběhu a v nejlepší kondici. Podle názoru odborníků dávají někdy motory plný výkon až po najetí tří až pěti tisíc kilometrů.

V čem se však oba motory lišily při testu diametrálně, byl hluk, který pronikal do obou kabin. Fabia 1,4 je hlučná jen při nejvyšších možných otáčkách, a to jen do míry, která je pro uši posádky snesitelná. Ve felicii se motor prezentuje ve vyšších otáčkách mnohem větším hlukem, který je navíc slyšet vždy při rychlostech nad sto kilometrů v hodině.

Rozdíl generací panuje i mezi komfortním a tichým řazením Škody Fabie a někdy zadrhávajícím přeřazováním modelu Felicia.

Ceníky felicie a fabie (Kč)
Felicia 1,3 LX (40 kW) 229 900 Fabia 1,0 Classic* 249 900
Felicia 1,3 LXi (50) 239 900 Fabia 1,4 (50 kW) Classic* 279 900
Felicia 1,6 LX 279 900 -
Felicia 1,9D LX 289 900 Fabia 1,9 SDI Classic* 339 900
Felicia 1,3 GLX (40 kW) 254 900 Fabia 1,4 (50 kW) Comfort 314 900
Felicia 1,3 GLX (50 kW) 264 900 Fabia 1,4 (74 kW) Comfort 379 900
Felicia 1,6 GLX 304 900 -
Felicia 1,9D GLX 314 900 Fabia 1,9 SDI  Comfort 374 900
- Fabia 1,9 TDI  Comfort* 414 900
- Fabia 1,4 (74 kW) Elegance 444 900
- Fabia 1,9 TDI  Elegance* 479 900

Poznámka: * v prodeji od jara 2000


Další texty najdete ve speciální příloze První test fabie ve středeční MF DNES, ve středu dopoledne budou články i na internetu v rubrice AUTO MOTO.

Škoda Fabia testovaná přílohou Automoto DNES.

Škoda Fabia testovaná přílohou Automoto DNES - místo na hlavu u spolujezdců.

Škoda Fabia testovaná přílohou Automoto DNES - místo na nohy

Škoda Fabia testovaná přílohou Automoto DNES

Škoda Fabia testovaná přílohou Automoto DNES - místo pro řidiče

Škoda Fabia má sice objem kufru o čtyřiadvacet litrů menší, jeho tvarování je ale praktičtější.

U kufru ve Felicii vadí vystoulé kryty tlumičů.

Zatímco do felicie se bicykl vešel bez potíží, u fabie se muselo zadní kolo zvednout až k opěrce hlavy předního sedadla.

Při sklopených sedadlech má felicia delší prostor pro náklad, což se projeví například při nakládání jízdního kola.

Strohý interiér fabie postrádá více odkládacích ploch, někomu mohou vadit příliš malé ovladače ventilace.

Páka výškového nastavení sedadel vadí při nasedání.

Prakticky uložené nářadí - pevná plastová schránka nahradila dříve obvyklé vysloužilé tašky.

Zajištěné víčko nádrže nepřekáží při tankování a řidič ho u pumpy nezapomene.

Výškově i podélně stavitelný volant zanjí řidiči ze Škody Octavie.

V každém rohu zavazadlového prostoru je oko pro uvázání nákladu.

V hospodě U kapličky se točí dobré pivo, které má poctivou venkovskou míru.

Ze srovnání na skušební dráze vyšla Škoda Fabia mnohem lépe než felicia.

Autor:


Nejčtenější

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...

VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...Na počkání za litr. Test MF DNES potvrdil, že stočit tachometr není problém

Ilustrační foto

Až čtyřicet procent tachometrů ojetých vozů v Česku je stočených. Reportéři MF DNES si ověřili, jak je to snadné. Za...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Dieselgate odstartoval hloupý nápad namluvit Americe, že nafta je eko

Turbodiesel V6 TDI koncernu Volkswagen

Německý koncern Volkswagen chtěl znovu dobýt Ameriku, hlavní zbraní mu měly být diesely, u kterých vyzdvihoval jejich...

Další z rubriky

VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...

Dieselgate odstartoval hloupý nápad namluvit Americe, že nafta je eko

Turbodiesel V6 TDI koncernu Volkswagen

Německý koncern Volkswagen chtěl znovu dobýt Ameriku, hlavní zbraní mu měly být diesely, u kterých vyzdvihoval jejich...

VIDEO: Stradivariho štětec udělal z Mini unikát, vydraží se na iDNES.cz

Unikátní Mini Cooper polepený podle návrhu architekta a designéra Lucy...

Luca Stradivari pomaloval Mini Cooper, pětidveřové provedení ikonického vozu mu posloužilo jako plátno. Jedinečný...

Najdete na iDNES.cz