O koncernu PSA je v posledních týdnech slyšet. Automobilka před nedávnem oznámila převzetí značky Opel.

O koncernu PSA je v posledních týdnech slyšet. Automobilka před nedávnem oznámila převzetí značky Opel. | foto: Peugeot

Peugeot s Citroënem chystají útok na Ameriku, začnou sdílením cizích aut

  • 5
Koncern PSA sdružující značky Peugeot, Citroën a DS se připravuje na zahájení prodeje svých vozů v USA. Ofenziva je naplánována ve třech krocích, prvním bude služba na sdílení aut na letišti v Los Angeles. Nejslavnějším peugeotem v USA je dodnes opelichaný kabriolet inspektora Columba, značka v zámoří zavřela krám v roce 1991.

Poslední v severní Americe oficiálně prodaný citroën je ještě starší, automobilka se z USA stáhla v roce 1974.

Stojí za doplnění, že i po opuštění tamních trhů si PSA drželo v Detroitu kancelář až do roku 2013. Měla prý za úkol sledovat vývoj severoamerických emisních a bezpečnostních standardů a udržovat kontakty s domácími automobilkami. Renomovaný americký magazín Road and Track to před rokem, kdy se poprvé začalo mluvit o návratu francouzského koncernu do USA, okomentoval ironicky tím, že kancelář PSA v roce 2013 zavřelo poté, co někoho napadlo, že se pro tyto účely dá použít internet.

Na Spojené státy, vedle Číny nejdůležitější světový trh s osobními vozy, si brousí zuby celá řada automobilek včetně české Škodovky. Úmysl vstoupit na tento trh oznámil nyní oficiálně právě i francouzský koncern. Svůj postup rozplánoval do tří kroků. Začne pozvolna, službou sdílení aut jiných značek na letišti v Los Angeles, ale na konci projektu má být přímý prodej vozů PSA v USA.

První služby mobility v USA bude zajišťovat značka skupiny PSA Free2Move a její partner TravelCar, start-up založený v roce 2012. Nabídka sdílení automobilu mezi cestujícími je k dispozici od 3. dubna 2017 nejprve na letišti v Los Angeles, později se plánuje její rozšíření na větší území USA.

„Cílem je optimalizace stávajícího vozového parku díky řešení, které je výhodné pro majitele vozů (parkování zdarma nebo za výhodnou cenu a navíc odměna v případě pronájmu vozu) i pro nájemce automobilů (cena za pronájem o přibližně 50 % nižší než u tradičního pronájmu),“ uvádí francouzský koncern, který začátkem března oznámil, že od amerického General Motors koupí značku Opel (podrobnosti zde).

Peugeot 505

Peugeot se do Ameriky vrací po 25 letech. Poslední auto tam tato francouzská značka prodala v roce 1991. Jedním z posledních nabízených peugeotů v USA byl model 505.

Pro PSA jde jen o první krůček k postupné ofenzivě. Jakkoli časové podrobnosti zatím firma nechce prozradit, následujícím krokem bude nabízení služby sdílení s využitím modelů skupiny PSA. Které to budou, však není jasné. „Zatím je prý příliš brzy na specifikaci modelů jednotlivých značek,“ cituje oficiální vyjádření zástupkyně koncernu PSA a PR manažerka českého Peugeotu Radka Matthey.

Dalším logickým krokem pak bude zahájení prodeje vozů PSA v USA. Jde o součást projektu Push to pass, který koncern představil loni jako svou vizi rozvoje automobilky do roku 2021. Ředitelem severoamerického subjektu skupiny PSA byl jmenován Larry Dominique, který má více než 30 let zkušeností v automobilovém průmyslu v USA. Pracoval zejména ve společnostech General Motors, Chrysler, Nissan. V nedávné době byl jmenován ředitelem ALG (Automotive Lease Guide) a výkonným ředitelem společnosti TrueCar.

,