Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Psycholožka: Žena už není jen „záložní řidičák“

aktualizováno 
České řidičky jezdí mnohem bezpečněji než muži, vyplývá to z policejních statistik, které zanalyzoval server zenaaauto.cz. Dopravní psycholožka dodává, že ženy-řidičky si na gentlemanství nepotrpí, očekávají uznání a povzbuzení. Řidičský průkaz už nemají jen "na okrasu" a pořizují si stále větší a bezpečnější auta.

Nová kamarádka Jamese Bonda Olga Kurylenko | foto: Ford

"Posměšky, že ženy neumí držet volant nebo zabrzdit, jsou v současné době nemístné. Žena už dávno nepůsobí jako 'záložní řidičák'. Na silnicích jsou samy za sebe, nikoli jako náhradní řidič," domnívá se dopravní psycholožka Vlasta Rehnová.

Roztěkanost, nedostatek sebevědomí a pocit strachu podle odbornice mnohdy odlišuje způsob řízení žen od mužů.

"Ženy se trochu víc bojí. Méně se těší, že někam pojedou, že se dostanou do složitého provozu. Hůře snášejí výjimečnosti na silnici. Jízdu vnímají jako nutnost a jsou rády, když se v pořádku vrátí," vypočítává odbornice na psychologii dopravy specifika "ženského" řízení.

Strachu se řidička podle ní může zbavit díky povzbuzování nebo pochvale. "To žena hodně potřebuje. Musí se v provozu také 'otužovat'. Když ale zjistí, že to nezvládá, pak je lepší nejezdit," radí. Podle Rehnové ženám příliš nevadí, když jezdí pomaleji. "Úcta k životu je u žen vyšší. Nehraje tam takovou roli adrenalin. Víc prožívají pocit ohrožení. Jsou také velmi citlivé na svou první nehodu," tvrdí psycholožka.

Ženské nehody jsou méně závažné

Statistiky nehodovosti ženy v. muži

Na celkovém počtu nehod se ženy, které představují zhruba 41 procent držitelů řidičských průkazů, podílejí pouze 16 procenty. Nehody způsobené řidičkami jsou také v průměru méně závažné – ženy zavinily pouze devět procent nehod se smrtelným zraněním.

. statistika

Ženy mají vyšší podíl nehod zaviněných nedáním přednosti v jízdě než muži

Se stále rostoucí účastí žen na silničním provozu však stoupá i jejich podíl na nehodovosti. V prvním pololetí letošního roku zavinily ženy řidičky již celkem 11 872 nehod, při kterých zahynulo 35 osob. Z necelých 183 tisíc nehod, které policie evidovala v roce 2007, jich 27 907  připadá na vrub ženám.

"Příčinou nehod způsobených ženami za volantem je ve více než polovině případů nesprávný způsob jízdy. U autonehod se smrtelným zraněním mají ženy největší problém s nepřiměřenou rychlostí, a to v celé polovině případů," říká Josef Tesařík z Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR.

Statistiky nehodovosti ženy v. muži

Ženy také častěji než muži nedávají správně přednost v jízdě. Podle policejních statistik zaviní nejvíce nehod ženy ve věku od 25 do 34 let. Bodovou penalizací byl do dnešní doby postižen každý osmý řidič, ale jen každá osmadvacátá řidička. Kompletní ztráty bodů "dosáhlo" ke konci června 2008 celkem 9 938 řidičů, z toho jen pět procent tvořily ženy.

Roztěkanost a málo praxe

Z psychologického rozboru přístupu k řízení automobilu u obou pohlaví vyplývá, že nejslabší stránkou žen za volantem je nedostatek praxe a sklon ke zmatkování.

Dopravní psycholožka Vlasta Rehnová vysvětluje: "Ženy-řidičky jsou mnohem roztěkanější než muži a často si nevěří. I když za volantem se riskovat nemá, někdy je nedostatek odvahy a schopnosti rychle řešit situaci v autě ženám spíše na škodu. Na druhé straně muži-řidiči jsou často příliš agresivní a mají sklon se předvádět. Tento rys je většině žen naprosto cizí."

Moderní ženy podle Rehnové už ani příliš nestojí o to, aby se jim muži na vozovce "dvořili". "Zbavují se iluzí, že muži jsou gentlemani. Nechtějí však ani, aby se k nim (muži) chovali jinak."

IDEÁL ČESKÉ ŘIDIČKY JE MALÝ A OKATÝ

U žen s přehledem vítězí malá auta. Nejoblíbenější jsou Toyota Yaris, Chevrolet Spark a Peugeot 206 - ČTĚTE VÍCE

"Fakt, že ženy více přihlíží k bezpečnosti jako jednomu z důležitých faktorů při koupi vozu, jasně plyne i ze statistik naší společnosti. Dalším důkazem větší opatrnosti žen-řidiček jsou také havarijní pojistky, které jsou pro ně, na rozdíl od stále většího množství mužů, samozřejmostí," uvádí Karolína Topolová z AAA AUTO. Ženy si podle statistik společnosti obchodující s ojetými auty kupují auta asi o čtvrtinu levnější než muži.

V ČR se podle Topolové zároveň v poslední době prosazuje tzv. americký model, kdy žena má k dispozici větší auto pro rozvoz dětí a nákupy, zatímco muž se spokojí i s menším vozem. Spíše než síla motoru pak ženu zajímá počet airbagů.

Topolová ještě upozorňuje na možné zkreslení statistiky: "První auto - zpravidla velké - se píše na muže, i když s ním jezdí žena."

Řidičské oprávnění vlastní nyní v České republice 6,32 milionu řidičů - 2,5 milionu žen a 3,56 milionu mužů. Nejvíce řidičů i řidiček je ve věku 28-37 let.

Autoři: ,


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Triky na hmyz a trus na autě: neloupejte je nasucho, chemii otřete

Zaschlý trus na oknech či kapotě auta se čistí velmí těžce. Nikdy jej...

Řidiči bojují s každoroční letní otravou - hmyzem přilepeným na čelním skle a zaschlým ptačím trusem. Tyto nečistoty...

Najdete na iDNES.cz