Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rakousko: dálniční nálepka nestačí

  16:10aktualizováno  16:10
Používání rakouských dálnic a rychlostních silnic je podmíněno zakoupením dálniční známky. Na některých úsecích však řidiči musí kromě toho platit zvláštní mýto; týká se to jízdy přes některé horské průsmyky a tunely.

Používání dálnic v průběhu jednoho kalendářního roku pro osobní auto přijde na 72,60 eura (cca 2 400 Kč).

Pro motoristy, kteří alpskou republikou neprojíždějí často, jsou k dispozici také dvouměsíční známky za 21,80 eura (asi 750 Kč) a desetidenní nálepka za 7,60 eura (270 Kč). Dálniční známku je třeba umístit na přední okno automobilu.

Jízda bez ní se nemusí vyplatit - policie přímo na místě inkasuje v případě automobilů s celkovou hmotností nepřevyšující 3,5 tuny "náhradní mýtné" ve výši  120 eur (4 000 Kč), které opravňuje používat dálnice v den zaplacení pokuty a na další den. Náhradní mýtné se dá zaplatit v hotovosti nebo kreditní kartou, pokud tak řidič neučiní, musí počítat s pokutou až do 4000 eur (130 000 Kč).
 
Dálniční známku ale není nutné mít například při jízdě po dálnici A12 v úseku od hranic s Německem po první výjezd u města Kufstein či na Brennerské dálnici A13 od Innsbrucku do Itálie, kde se však platí zvláštní mýto.
 
Kromě dálnice A13, kde automobily s celkovou hmotností do 3,5 tuny a motocyklisté platí za celý úsek mýto ve výši osm eur (300 Kč), se poplatek vybírá také na dálnici A10 od Salcburku na jihovýchod přes Tauernský tunel. Dohromady 12 eur (400 Kč) zaplatí řidiči osobního vozu při jízdě po dálnici A9 přes Bosrucký a Gleinalmský tunel.
 
Poplatek na rychlostní silnici S16, spojující spolkové země Tyrolsko a Vorarlbersko, činí pro osobní automobily 8,50 eura (315 Kč) a 6,50 eura (210  Kč) se platí za jízdu po dálnici A11 tunelem do Slovinska.

Speciální poplatky se platí i na některých dalších silnicích přes horské průsmyky. K dispozici jsou také roční karty na neomezený počet průjezdů konkrétním tunelem; majitelé této karty mohou na některých mýtnicích využít speciální pruhy.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu autolékárniček

Test autolékárniček

MF DNES otestovala třináct autolékárniček. Žádná není dokonalá a mnohé mají zásadní vady. Vítěznou lékárničku však...

OBRAZEM: První Lamborghini Urus je v Česku. Prozkoumali jsme ho

Česká premiéra sportovního SUV Lamborghini Urus

Rambo-lambo dorazilo do Česka hned po evropské výstavní premiéře na autosalonu v Ženevě, který dnes končí. Prohlédněte...

TEST DNES: Rukavice a obvazy z autolékárničky jsou nefunkční, nůžky hned tupé

Test autolékárniček

Podle expertů má lidský život hodnotu 10 až 20 milionů korun. Kvalitní lékárničky, které mohou při nehodě zachránit...

Najdete na iDNES.cz