Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rakousko uvažuje o městském mýtu

aktualizováno 
Vášnivá debata se tento týden rozpoutala v Rakousku kolem návrhu zavést i v alpské republice poplatky za vjezd do center velkých měst. Převážná většina prvních ohlasů je odmítavých, návrh má ale i své odhodlané příznivce.

Jedním z měst, kde by Rakouský dopravní klub rád zavedl mýtné, je Vídeň | foto: Profimedia.cz

Aktuálním podnětem k této debatě se stala výzva Rakouského dopravního klubu (VCÖ) na adresu politiků, aby zavedení mýtného při vjezdu do centra bylo nejpozději do čtyř let vyzkoušeno i v Rakousku.

VCÖ dokonce konkrétně jmenuje pět měst, která jsou podle něj pro tento model vhodná: Vídeň, Salcburk, Štýrský Hradec, Klagenfurt a Bregenz.

Iniciativa argumentuje dosavadními výsledky zavedení obdobných poplatků ve švédském hlavním městě Stockholmu, které údajně přinesly omezení provozu v centru města o 23 procenta, a tím i výrazné snížení dopravních zácp a škodlivých emisí.

Zároveň poukazuje na to, že od Nového roku se k evropským velkoměstům, která k podobným opatřením přikročila, přidal i italský Milán.

Návrh vyvolal mezi politickými stranami rozdílné reakce. Krajní pravice (BZÖ a FPÖ) i vládní lidovci (ÖVP) jej jednoznačně odmítli s tím, že jde jen o to, jak tahat z lidí další peníze.

Zelení naopak návrh podpořili a okamžitě vznesli požadavek, aby získané peníze byly využity na další rozvoj veřejné dopravy.

Sociální demokraté (SPÖ) se sice opatrněji, ale také vyslovili pro. Je prý třeba seriózně zvážit každé opatření, které povede ke zlepšení kvality ovzduší.

Vláda se z problému vyvlékla tím, že jej okamžitě přenesla na příslušná města, která si podle ministra životního prostředí Josefa Prölla musí rozhodnout sama.

Z jejich městských rad pak zazněly jasně odmítavé reakce z Vídně, Štýrského Hradce a Klagenfurtu, za "představitelné" nebo "smysluplné" naopak zavedení mýtného označili zástupci Salcburku a Bregenzu.

I tady ale rozhodovala především stranická příslušnost jednotlivých radních zodpovědných za dopravu.

Zcela opačný názor než VCÖ vyslovil ale Rakouský automotoklub (ÖAMTC). Ten označil návrh zavést mýtné v rakouských městech za naprostý nesmysl.

Byla by to medvědí služba pro obyvatele měst i ekonomiku, která by navíc přinesla i nepřehledný systém výjimek, soudí ÖAMTC.

Stejný systém kromě toho podle ÖAMTC nelze aplikovat na různá města, protože každé má jiné podmínky.

Například obrovský Londýn nebo Stockholm s nesčetnými mosty nelze srovnávat s relativně malými rakouskými městy (s výjimkou Vídně).

A zatímco například v Londýně postihuje poplatek za vjezd do City téměř výhradně bohaté, kteří tam pracují, v případě rakouských měst by to naopak byli hlavně chudší obyvatelé okrajových čtvrtí. Kromě toho prý mýtné v Londýně nepřineslo téměř žádné pozitivní efekty.

Široce se diskutuje i o tom, zda elektronický systém registrace a výběru mýtného není zbytečně nákladný a zda by jej nemohla nahradit jednorázová známka, podobná známce dálniční.

A pokud jde o Vídeň, argumentují politici, experti i komentátoři tím, že tam mýtné vlastně už dávno je. Má jen jinou podobu - podobu placeného parkování, které bylo v loňském roce navíc územně rozšířeno, časově prodlouženo a zdraženo.

Autor:


Témata: Mýto

Nejčtenější

Začátek konce autosalonu Ženeva? Místo aut fikusy a kafe

Restaurace a bary na výstavišti Palexpo na ženevském autosalonu

Pravidelný návštěvník ženevského autosalonu si té novinky všimne hned. Jsou to nevídaná „hluchá místa“, která mezi...

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...

Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Lexus UX má nepřehlédnutelný design, nezvyklé motory a nepije naftu

Lexus UX

Automobilka Lexus představila na autosalonu v Ženevě své sériové kompaktní SUV, které jí má pomoci získat doslova davy...

TEST DNES: Rukavice a obvazy z autolékárničky jsou nefunkční, nůžky hned tupé

Test autolékárniček

Podle expertů má lidský život hodnotu 10 až 20 milionů korun. Kvalitní lékárničky, které mohou při nehodě zachránit...

První elektrické audi dorazí už letos, na silnice míří 250 prototypů

Maskovaný prototyp elektromobilu Audi e-tron

Německá automobilka Audi uvede na konci letošního roku na trh svůj první elektromobil e-tron. Prototyp sportovního...

Najdete na iDNES.cz