Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rakousko uvažuje o městském mýtu

aktualizováno 
Vášnivá debata se tento týden rozpoutala v Rakousku kolem návrhu zavést i v alpské republice poplatky za vjezd do center velkých měst. Převážná většina prvních ohlasů je odmítavých, návrh má ale i své odhodlané příznivce.

Jedním z měst, kde by Rakouský dopravní klub rád zavedl mýtné, je Vídeň | foto: Profimedia.cz

Aktuálním podnětem k této debatě se stala výzva Rakouského dopravního klubu (VCÖ) na adresu politiků, aby zavedení mýtného při vjezdu do centra bylo nejpozději do čtyř let vyzkoušeno i v Rakousku.

VCÖ dokonce konkrétně jmenuje pět měst, která jsou podle něj pro tento model vhodná: Vídeň, Salcburk, Štýrský Hradec, Klagenfurt a Bregenz.

Iniciativa argumentuje dosavadními výsledky zavedení obdobných poplatků ve švédském hlavním městě Stockholmu, které údajně přinesly omezení provozu v centru města o 23 procenta, a tím i výrazné snížení dopravních zácp a škodlivých emisí.

Zároveň poukazuje na to, že od Nového roku se k evropským velkoměstům, která k podobným opatřením přikročila, přidal i italský Milán.

Návrh vyvolal mezi politickými stranami rozdílné reakce. Krajní pravice (BZÖ a FPÖ) i vládní lidovci (ÖVP) jej jednoznačně odmítli s tím, že jde jen o to, jak tahat z lidí další peníze.

Zelení naopak návrh podpořili a okamžitě vznesli požadavek, aby získané peníze byly využity na další rozvoj veřejné dopravy.

Sociální demokraté (SPÖ) se sice opatrněji, ale také vyslovili pro. Je prý třeba seriózně zvážit každé opatření, které povede ke zlepšení kvality ovzduší.

Vláda se z problému vyvlékla tím, že jej okamžitě přenesla na příslušná města, která si podle ministra životního prostředí Josefa Prölla musí rozhodnout sama.

Z jejich městských rad pak zazněly jasně odmítavé reakce z Vídně, Štýrského Hradce a Klagenfurtu, za "představitelné" nebo "smysluplné" naopak zavedení mýtného označili zástupci Salcburku a Bregenzu.

I tady ale rozhodovala především stranická příslušnost jednotlivých radních zodpovědných za dopravu.

Zcela opačný názor než VCÖ vyslovil ale Rakouský automotoklub (ÖAMTC). Ten označil návrh zavést mýtné v rakouských městech za naprostý nesmysl.

Byla by to medvědí služba pro obyvatele měst i ekonomiku, která by navíc přinesla i nepřehledný systém výjimek, soudí ÖAMTC.

Stejný systém kromě toho podle ÖAMTC nelze aplikovat na různá města, protože každé má jiné podmínky.

Například obrovský Londýn nebo Stockholm s nesčetnými mosty nelze srovnávat s relativně malými rakouskými městy (s výjimkou Vídně).

A zatímco například v Londýně postihuje poplatek za vjezd do City téměř výhradně bohaté, kteří tam pracují, v případě rakouských měst by to naopak byli hlavně chudší obyvatelé okrajových čtvrtí. Kromě toho prý mýtné v Londýně nepřineslo téměř žádné pozitivní efekty.

Široce se diskutuje i o tom, zda elektronický systém registrace a výběru mýtného není zbytečně nákladný a zda by jej nemohla nahradit jednorázová známka, podobná známce dálniční.

A pokud jde o Vídeň, argumentují politici, experti i komentátoři tím, že tam mýtné vlastně už dávno je. Má jen jinou podobu - podobu placeného parkování, které bylo v loňském roce navíc územně rozšířeno, časově prodlouženo a zdraženo.

Autor:


Témata: Mýto

Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Další z rubriky

Triky na hmyz a trus na autě: neloupejte je nasucho, chemii otřete

Zaschlý trus na oknech či kapotě auta se čistí velmí těžce. Nikdy jej...

Řidiči bojují s každoroční letní otravou - hmyzem přilepeným na čelním skle a zaschlým ptačím trusem. Tyto nečistoty...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Najdete na iDNES.cz